| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiany w prawie zamówień publicznych wpłyną na wykonawców

Zmiany w prawie zamówień publicznych wpłyną na wykonawców

Zamawiający będzie mógł wymagać od wykonawców okazania wykazu wszystkich usług i dostaw - z ostatnich trzech lat, a robót budowlanych z ostatnich pięciu lat. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.

W ślad za nowelizacją ustawy - Prawo zamówień publicznych z 12 października 2012 r., Urząd Zamówień Publicznych skierował do prac legislacyjnych projekt nowego rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być dostarczane. Projekt rozporządzenia zawiera wiele nowych rozwiązań. Część z nich jest interesująca, inne, niestety są niefortunne.

- Zasadnicze znaczenie ma pytanie, czy wykazanie „nienależytych" realizacji będzie tożsame z niespełnieniem warunków koniecznych do uzyskania zamówienia, a w konsekwencji będzie podstawą wykluczenia. Jeżeli nie będzie, to nowe przepisy staną się bezprzedmiotowe. Czemu miałby służyć przepis, którego nie sposób zastosować w toku wyboru oferty, chociażby przez wykluczenie niektórych wykonawców. Jeżeli tak, to są nieprzemyślane. Początkujący wykonawca może mieć przecież czystsze konto, niż podmiot angażujący się w liczne działania gospodarcze. Nie sposób rozsądnie oczekiwać, że ktoś będzie miał absolutnie doskonały dorobek po wykonaniu np. 100 budów - mówi Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan.

Zobacz: Składki ZUS 2013

Jako istotne należy uznać propozycje, aby zamawiający mogli kontrolować potencjał wykonawców i podmiotów trzecich. Może to pomóc okiełznać praktykę przedstawiania fikcyjnych lub „podkolorowanych" referencji. Oby tylko kontrola nie była ograniczona do podmiotów lokalnych. Ponieważ wszyscy wykonawcy powinni być traktowani równo, może się okazać, że wystarczy złożyć jedną ofertę z odległego kraju, aby brak środków finansowych u zamawiającego sparaliżował działanie tego przepisu. A może w takich sytuacjach kontrole powierzyć polskim konsulom?

Sensowne byłoby umożliwienie przeprowadzania kontroli jedynie u zwycięzcy postępowania. Ale takie rozwiązanie musiałoby mieć podstawę ustawową, bo byłoby odstępstwem od zasady równego traktowania. Także i w tym przypadku widać, że autorzy spóźnili się z nowym rozwiązaniami.

Pozytywną zmianą jest dopuszczenie składania oświadczeń przez zamieszkałych za granicą np. członków zarządów wykonawcy przed notariuszem właściwym dla jego siedziby. To duże ułatwienie, bo dzięki temu wystarczy wizyta takich osób u notariusza w Polsce i można za jednym razem przygotować dokumenty kilku osobom, które mieszkają w różnych krajach.

Zobacz: Podróże służbowe 2013

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »