REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie zamówień publicznych wpłyną na wykonawców

Zamówienia publiczne
Zamówienia publiczne
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zamawiający będzie mógł wymagać od wykonawców okazania wykazu wszystkich usług i dostaw - z ostatnich trzech lat, a robót budowlanych z ostatnich pięciu lat. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.

REKLAMA

W ślad za nowelizacją ustawy - Prawo zamówień publicznych z 12 października 2012 r., Urząd Zamówień Publicznych skierował do prac legislacyjnych projekt nowego rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być dostarczane. Projekt rozporządzenia zawiera wiele nowych rozwiązań. Część z nich jest interesująca, inne, niestety są niefortunne.

REKLAMA

- Zasadnicze znaczenie ma pytanie, czy wykazanie „nienależytych" realizacji będzie tożsame z niespełnieniem warunków koniecznych do uzyskania zamówienia, a w konsekwencji będzie podstawą wykluczenia. Jeżeli nie będzie, to nowe przepisy staną się bezprzedmiotowe. Czemu miałby służyć przepis, którego nie sposób zastosować w toku wyboru oferty, chociażby przez wykluczenie niektórych wykonawców. Jeżeli tak, to są nieprzemyślane. Początkujący wykonawca może mieć przecież czystsze konto, niż podmiot angażujący się w liczne działania gospodarcze. Nie sposób rozsądnie oczekiwać, że ktoś będzie miał absolutnie doskonały dorobek po wykonaniu np. 100 budów - mówi Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan.

Zobacz: Składki ZUS 2013

Jako istotne należy uznać propozycje, aby zamawiający mogli kontrolować potencjał wykonawców i podmiotów trzecich. Może to pomóc okiełznać praktykę przedstawiania fikcyjnych lub „podkolorowanych" referencji. Oby tylko kontrola nie była ograniczona do podmiotów lokalnych. Ponieważ wszyscy wykonawcy powinni być traktowani równo, może się okazać, że wystarczy złożyć jedną ofertę z odległego kraju, aby brak środków finansowych u zamawiającego sparaliżował działanie tego przepisu. A może w takich sytuacjach kontrole powierzyć polskim konsulom?

REKLAMA

Sensowne byłoby umożliwienie przeprowadzania kontroli jedynie u zwycięzcy postępowania. Ale takie rozwiązanie musiałoby mieć podstawę ustawową, bo byłoby odstępstwem od zasady równego traktowania. Także i w tym przypadku widać, że autorzy spóźnili się z nowym rozwiązaniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozytywną zmianą jest dopuszczenie składania oświadczeń przez zamieszkałych za granicą np. członków zarządów wykonawcy przed notariuszem właściwym dla jego siedziby. To duże ułatwienie, bo dzięki temu wystarczy wizyta takich osób u notariusza w Polsce i można za jednym razem przygotować dokumenty kilku osobom, które mieszkają w różnych krajach.

Zobacz: Podróże służbowe 2013

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA