Pogarszają się nastroje przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
- Jest nieznacznie lepiej niż w grudniu 2012 roku, ale nadal bardzo źle. Firmy przetwórstwa przemysłowego ciągle informują o nadmiernym poziomie zapasów wyrobów gotowych i, co ważniejsze zapowiadają redukcję zatrudnienia - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan
REKLAMA
Największym problemem w przemyśle jest bowiem niedostateczny popyt na rynku krajowym, ale także koszty zatrudnienia. Wykorzystanie mocy produkcyjnych jest relatywnie wysokie (73 proc.), jednak trudno przy słabym popycie krajowym oczekiwać inwestycji wyższych od tych wynikających z potrzeb związanych z bieżącą działalnością.
Zobacz: Polski przemysł coraz słabszy
REKLAMA
Patrząc na ocenę koniunktury przez firmy przemysłowe, widać wyraźne różnice między branżami, które koncentrują sprzedaż na rynku krajowym, a tymi, które eksportują. Chemia czy produkcja maszyn i urządzeń, czyli sektory, które dużo eksportują, oceniają koniunkturę znacznie lepiej niż przedsiębiorstwa z sektorów nie związanych ściśle ze sprzedażą na rynki zagraniczne.
Oznacza to, że w tym „rozdaniu" osłabienia gospodarczego problemem jest i będzie popyt krajowy, a nie popyt zewnętrzny. Nasze firmy bowiem radzą sobie na słabych przecież także rynkach (głównie) europejskich bardzo dobrze.
Zobacz: Zakładamy firmę – podatki i składki ZUS
W zapaści znajduje się budownictwo. I tu trudno oczekiwać poprawy. Nie ma też co liczyć na nowe inwestycje w 2013 roku, ponieważ stopień wykorzystania mocy produkcyjnych jest coraz mniejszy. Natomiast największym problemem będzie tu prawdopodobnie duża skala zwolnień. Wynika to wyraźnie ze wskazania przez firmy budowlane kosztów zatrudnienia jako podstawowej bariery w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej.
Przyszłości obawia się także handel, gdzie też szykują się zwolnienia i rośnie poziom zapasów towarów.
Jeżeli oceny dotyczące koniunktury gospodarczej formułowane przez przedsiębiorstwa zmaterializują się, w I kwartale br. możemy się spodziewać spadku PKB w ujęciu rok do roku.
Zobacz: Składki ZUS w 2013 roku wyższe o 46 złotych miesięcznie
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.