Pomysł na biznes motoryzacyjny
REKLAMA
REKLAMA
Mimo że na polskim rynku działa coraz więcej myjni samochodowych, nie można jeszcze porównywać go z bardzo rozwiniętymi, zachodnimi rynkami. W dużych, najbardziej popularnych miastach popyt zmalał, inwestorzy stawiają więc na mniejsze miejscowości, a także wykorzystują sąsiedztwo hipermarketów. Rynek się rośnie, a przedsiębiorcy stawiają na ekologię i postęp technologiczny. Coraz bardzie popularne są myjnie bezdotykowe oraz zakłady oferujące mycie samochodu bez użycia wody.
REKLAMA
REKLAMA
Rynek myjni w Polsce może się rozwijać dzięki obowiązującym przepisom. Obecnie nie możemy umyć samochodu na podwórku czy osiedlu, rady gmin i miast podjęły odpowiednie uchwały wprowadzające zakaz mycia samochodów w nieprzystosowanych i niewyznaczonych do tego miejscach. Za czyszczenie auta na osiedlu grozi kara nawet 500 zł mandatu.
Założenie własnej myjni nie jest jednak tanim biznesem. Koszt małej myjni bezdotykowej to wydatek około 200 tys. zł. Poza tym trzeba zadbać o odpowiednią infrastrukturę, uzyskać decyzję środowiskową w urzędzie miasta lub gminy, a także zgodę straży pożarnej. Przy zakładaniu własnej firmy warto pomyśleć o współpracy opartej na franczyzie z rozwiniętymi sieciami myjni.
Zobacz: Jak założyć firmę remontowo-budowlaną?
W czasach kryzysu, gdy sprzedaż nowych aut dramatycznie maleje, możemy postawić na używane samochody. Posiadanie własnego komisu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przed rozpoczęciem działalności należy rozeznać się na rynku i zobaczyć, jaką mamy konkurencję. Do założenia komisu samochodowego potrzebny jest odpowiedni teren w dobrej lokalizacji. Na budowę placu dla samochodów powyżej dziesięciu aut trzeba mieć pozwolenie, natomiast jeśli chcemy postawić niewielkie budki na placu, nie musimy zgłaszać tego w inspektoracie budowlanym.
Prowadzenie komisu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Przede wszystkim trzeba sprawdzać, czy sprowadzone samochody nie były kradzione, czy mają pełną, zgodną z rzeczywistością dokumentację oraz znać ich stan techniczny. Fanom motoryzacji z pewnością przyda się ich fachowa wiedza w prowadzeniu tego typu biznesu.
Zobacz: Jak założyć własną firmę?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.