Łatwiej założyć własną firmę - weszły zmiany w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Brak obowiązku zawiadamiania PIP i PIS
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, która 17 stycznia 2013 r. wchodzi w życie, obowiązki informacyjne związane z zakładaniem działalności gospodarczej zostają zniesione.
REKLAMA
Zniesienie wskazanych obowiązków wiąże się z wykreśleniem z Kodeksu pracy art. 209
Przyczyną zniesienia wskazanych obowiązków jest chęć uproszczenia procedur związanych z zakładaniem działalności gospodarczej w naszym kraju.
Od dzisiaj zakładając własną firmę przedsiębiorca nie będzie musiał zawiadamiać Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej o rozpoczęciu działalności. Informowanie polegało głównie na podaniu miejsca, rodzaju i zakresu otwieranej działalności gospodarczej. Wraz ze zmianą zniesione zostają sankcje, jakie były nakładane na przedsiębiorców za niedopełnienie obowiązku informacyjnego.
Zobacz: Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?
Inne zmiany
Co więcej wchodzące dzisiaj w życie przepisy skracają z 14 do 3 dni termin wydawania przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia o nadaniu NIP dla podmiotu innego niż osoba fizyczna, który rozpoczyna prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Wchodząca w życie ustawa zapewni również Państwowej Inspekcji Sanitarnej dostęp do danych zgromadzonych w krajowym rejestrze REGON oraz dostęp do informacji o zgromadzonych przez ZUS na koncie płatnika składek.
Urzędy statystyczne będą również musiały udostępniać PIP i PIS zgromadzonych w rejestrze podmiotów wiadomości o podmiotach deklarujących zatrudnienie pracowników w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań tych inspekcji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.