| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Zakładanie firmy - import i obrót kamieniami szlachetnymi

Zakładanie firmy - import i obrót kamieniami szlachetnymi

Przedsiębiorca chcący założyć firmę zajmującą się importem i obrotem kamieniami szlachetnymi powinien spełnić kilka warunków. Jakie to warunki?

Prowadzenie przedmiotowej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest warunkowane obowiązkiem uzyskania zezwolenia lub koncesji. Art. 75 ustawy z dnia z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r., Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) (dalej zwaną ustawą o SDG), wymienia rodzaje działalności wymagające uzyskania zezwolenia. Art. 46 ustawy o SDG wskazuje obszary działalności objęte obowiązkiem uzyskania koncesji. Ww. przepisy nie wymieniają importu i obrotu kamieniami szlachetnymi.

Zgodnie z regulacją ustawy z dnia 1 kwietnia 2011 r. prawo probiercze (Dz. U. z 2011 r., Nr 92, poz. 529),  rejestracja kamienia szlachetnego nie jest wymagana. Natomiast na podstawie art. 4 ustawy Prawo probiercze, co do zasady wyroby z metali szlachetnych mogą być wprowadzane do obrotu i być przedmiotem obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełniają co najmniej jeden z następujących warunków:

1) są oznaczone:

a) polskimi cechami probierczymi,

b) cechami probierczymi, których obowiązek uznawania wynika z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych,

c) cechami probierczymi, na podstawie których dopuszczono wyroby z metali szlachetnych do obrotu w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Republice Turcji;

2) posiadają świadectwo badania.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Wyjątki od ww. zasady wymienia art. 6 ww. ustawy.

Dodatkowo należy wskazać, że zgodnie z art. 8 w związku z art. 2 pkt. 1 lit. q ustawy
z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2010 r., Nr 46, poz. 276 z późn. zm.), przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie obrotu metalami lub kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, są zobowiązani do zarejestrowania transakcji, której równowartość przekracza 15.000 euro, również w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji. Interpretacja przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, należy do właściwości Ministra Finansów, podobnie jak udzielenie informacji dotyczących kwestii ceł.

Jednocześnie informuję, że Polskie Towarzystwo Gemmologiczne na stronie internetowe zamieściło informacje nt. prowadzenia działalności polegającej na imporcie i obrocie kamieniami szlachetnymi.

Zobacz: Zakładamy firmę – podatki i składki ZUS

Autor: Ministerstwo Gospodarki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK