REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność blogera i prowadzącego forum internetowe za treść postów internautów

Witold Chomiczewski
Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.
Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
odpowiedzialność blogera za treść postów internautów
odpowiedzialność blogera za treść postów internautów

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prowadząca forum internetowe, a także bloger nie są, co do zasady, odpowiedzialni za naruszające prawo informacje publikowane przez internautów na ich stronach internetowych. Ale jeżeli uzyskają oni wiedzę o bezprawności danych postów, muszą uniemożliwić do nich publiczny dostęp. Jeżeli tego nie zrobią - odpowiadają za te bezprawne treści w pełnym zakresie. Może się to wiązać m.in. z obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia, odszkodowania, czy nawet odpowiedzialności karnej.

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 r., Nr 144, poz. 1204), dalej „u.ś.u.d.e.”, będąca implementacją dyrektywy 2000/31/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 czerwca 2000 roku w sprawie niektórych aspektów prawnych usług społeczeństwa informatycznego, w szczególności handlu elektronicznego w ramach rynku wewnętrznego (Dz.Urz. WE 2000, L 178/1), wprowadziła do prawa polskiego wyłączenia odpowiedzialności niektórych usługodawców internetowych.

REKLAMA

Wśród nich znalazł się również hosting provider, czyli podmiot, który udostępnia zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania w nim danych przez usługobiorcę.

Czy prowadzący forum i bloger są hosting providerem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiona powyżej definicja hosting providera jest szeroka. Nie zostało w niej sprecyzowane, czy podmiot udostępniający zasoby systemu teleinformatycznego (np. serwera) musi być jego właścicielem.

Należy w związku z tym uznać, że decydującym elementem usługi hostingu nie jest tytuł prawny przysługujący usługodawcy do udostępnianych zasobów systemu teleinformatycznego, lecz funkcja, którą pełni.

Odpowiedzialność dostawców usług internetowych.

Jeżeli zatem dany podmiot umożliwia innej osobie (usługobiorcy) zamieszczenie i przechowywanie na swojej stronie www jakiś informacji, to wówczas dochodzi od udostępnienia zasobów systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych usługobiorcy. Takimi danymi może być również treść postów na forum, czy też na blogu pod wpisami jego autora.

Z powyższych względów jeżeli prowadzący forum lub bloger na podstawie umowy hostingu zawartej, z innym podmiotem uzyskują możliwość przechowywania w jego systemie teleinformatycznym forum lub bloga, a następnie umożliwiają osobom trzecim zamieszczenie w części tego systemu postów poprzez ich dodanie do forum lub bloga, to stają się w tym zakresie hosting providerami.


Warunki wyłączenia odpowiedzialności prowadzącego forum i blogera za treść postów i komentarzy do wpisów.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 u.ś.u.d.e. hosting provider nie ponosi odpowiedzialności (cywilnej, karnej, czy administracyjnej) za treść przechowywanych danych jeżeli:

- nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności,

- a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.

Komentarze na Facebooku a prawa autorskie.

Przenosząc powyższe przesłanki na grunt rozpatrywanej sytuacji prowadzącego forum oraz blogera należy wskazać, że nie są oni generalnie odpowiedzialni za treść postów zamieszczanych przez osoby trzecie na forum internetowym, czy blogu.

Odpowiedzialność blogera lub prowadzącego forum pojawić się może dopiero wówczas, gdy uzyskają wiedzę o bezprawnym charakterze postów. Może się to stać w szczególności poprzez otrzymanie urzędowego pisma wskazującego na konieczność usunięcia obraźliwego postu. Wystarczająca będzie także wiadomość, choćby mailowa od innego internauty, w której sprecyzuje który z postów jest bezprawny np. z uwagi na naruszenie dóbr osobistych innego człowieka lub treści podlegające sankcji karnej.

Warto także podkreślić, że omawiana przesłanka będzie również spełniona, gdy prowadzący forum lub bloger czytając samemu forum, czy komentarze pod wpisem na blogu zapozna się z ich treścią. Wówczas uzyskuje on wiedzę o treści postu i jego bezprawnym charakterze.

Z tego też względu zasadą będzie przyjęcie posiadania przez wskazane podmioty wiedzy o treści postów, a także ich bezprawnym charakterze, gdy możliwość dodania takich wpisów jest uzależniona od wcześniejszej akceptacji moderatora lub samego blogera.

Na marginesie należy jednak zauważyć, że zgodnie z przepisem art. 15 u.ś.u.d.e. hosting provider nie ma obowiązku kontrolować przechowywanych danych. Dlatego moderowanie forum, czy części bloga przeznaczonego na komentarze internautów nie jest obowiązkowe.

Prawa autorskie na portalach społecznościowych.

Uzyskanie wiedzy o bezprawnym charakterze postów nie oznacza automatycznego odpadnięcia wyłączenia odpowiedzialności. Stanie się tak dopiero, gdy prowadzący forum lub bloger nie uniemożliwią niezwłocznie dostępu do bezprawnych danych.

Niezwłoczność oznacza konieczność działania bez nieuzasadnionej zwłoki. Termin ten jest zatem dość elastyczny i jego długość będzie ustalana w zależności od okoliczności danej sprawy, a w szczególności oczywistości bezprawnego charakteru postu, czy ilości osób zarządzających forum lub blogiem. Przez uniemożliwienie dostępu do danych należy rozumieć ich całkowite usunięcie z systemu teleinformatycznego lub takie ustawienie jego parametrów, by dane posty nie były widoczne w Internecie (przełączenie w tryb offline).

Dopiero jeżeli prowadzący forum lub bloger nie uniemożliwią dostępu do bezprawnych postów, to zaczynają ponosić odpowiedzialność za ich treść.

Podsumowanie.

Prowadzący forum oraz bloger w odniesieniu do postów zamieszczanych w przestrzeni przeznaczonej do dyskusji dla internautów są kwalifikowani jako hosting provider. Dzięki temu ich odpowiedzialność za bezprawny charakter takich informacji jest wyłączona.

Należy jednak pamiętać, że uzyskanie wiedzy o bezprawności postów powoduje konieczność uniemożliwienia do nich dostępu.

W innym przypadku prowadzący forum lub bloger zaczyna odpowiadać za treści pochodzące od internautów w pełnym zakresie, co może mieć daleko idące konsekwencje włącznie z obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia, odszkodowania, czy nawet odpowiedzialności karnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA