REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność blogera i prowadzącego forum internetowe za treść postów internautów

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Witold Chomiczewski
Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.
odpowiedzialność blogera za treść postów internautów
odpowiedzialność blogera za treść postów internautów

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prowadząca forum internetowe, a także bloger nie są, co do zasady, odpowiedzialni za naruszające prawo informacje publikowane przez internautów na ich stronach internetowych. Ale jeżeli uzyskają oni wiedzę o bezprawności danych postów, muszą uniemożliwić do nich publiczny dostęp. Jeżeli tego nie zrobią - odpowiadają za te bezprawne treści w pełnym zakresie. Może się to wiązać m.in. z obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia, odszkodowania, czy nawet odpowiedzialności karnej.

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 r., Nr 144, poz. 1204), dalej „u.ś.u.d.e.”, będąca implementacją dyrektywy 2000/31/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 czerwca 2000 roku w sprawie niektórych aspektów prawnych usług społeczeństwa informatycznego, w szczególności handlu elektronicznego w ramach rynku wewnętrznego (Dz.Urz. WE 2000, L 178/1), wprowadziła do prawa polskiego wyłączenia odpowiedzialności niektórych usługodawców internetowych.

REKLAMA

Wśród nich znalazł się również hosting provider, czyli podmiot, który udostępnia zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania w nim danych przez usługobiorcę.

Czy prowadzący forum i bloger są hosting providerem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiona powyżej definicja hosting providera jest szeroka. Nie zostało w niej sprecyzowane, czy podmiot udostępniający zasoby systemu teleinformatycznego (np. serwera) musi być jego właścicielem.

Należy w związku z tym uznać, że decydującym elementem usługi hostingu nie jest tytuł prawny przysługujący usługodawcy do udostępnianych zasobów systemu teleinformatycznego, lecz funkcja, którą pełni.

Odpowiedzialność dostawców usług internetowych.

Jeżeli zatem dany podmiot umożliwia innej osobie (usługobiorcy) zamieszczenie i przechowywanie na swojej stronie www jakiś informacji, to wówczas dochodzi od udostępnienia zasobów systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych usługobiorcy. Takimi danymi może być również treść postów na forum, czy też na blogu pod wpisami jego autora.

Z powyższych względów jeżeli prowadzący forum lub bloger na podstawie umowy hostingu zawartej, z innym podmiotem uzyskują możliwość przechowywania w jego systemie teleinformatycznym forum lub bloga, a następnie umożliwiają osobom trzecim zamieszczenie w części tego systemu postów poprzez ich dodanie do forum lub bloga, to stają się w tym zakresie hosting providerami.


Warunki wyłączenia odpowiedzialności prowadzącego forum i blogera za treść postów i komentarzy do wpisów.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 u.ś.u.d.e. hosting provider nie ponosi odpowiedzialności (cywilnej, karnej, czy administracyjnej) za treść przechowywanych danych jeżeli:

- nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności,

- a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.

Komentarze na Facebooku a prawa autorskie.

Przenosząc powyższe przesłanki na grunt rozpatrywanej sytuacji prowadzącego forum oraz blogera należy wskazać, że nie są oni generalnie odpowiedzialni za treść postów zamieszczanych przez osoby trzecie na forum internetowym, czy blogu.

Odpowiedzialność blogera lub prowadzącego forum pojawić się może dopiero wówczas, gdy uzyskają wiedzę o bezprawnym charakterze postów. Może się to stać w szczególności poprzez otrzymanie urzędowego pisma wskazującego na konieczność usunięcia obraźliwego postu. Wystarczająca będzie także wiadomość, choćby mailowa od innego internauty, w której sprecyzuje który z postów jest bezprawny np. z uwagi na naruszenie dóbr osobistych innego człowieka lub treści podlegające sankcji karnej.

Warto także podkreślić, że omawiana przesłanka będzie również spełniona, gdy prowadzący forum lub bloger czytając samemu forum, czy komentarze pod wpisem na blogu zapozna się z ich treścią. Wówczas uzyskuje on wiedzę o treści postu i jego bezprawnym charakterze.

Z tego też względu zasadą będzie przyjęcie posiadania przez wskazane podmioty wiedzy o treści postów, a także ich bezprawnym charakterze, gdy możliwość dodania takich wpisów jest uzależniona od wcześniejszej akceptacji moderatora lub samego blogera.

Na marginesie należy jednak zauważyć, że zgodnie z przepisem art. 15 u.ś.u.d.e. hosting provider nie ma obowiązku kontrolować przechowywanych danych. Dlatego moderowanie forum, czy części bloga przeznaczonego na komentarze internautów nie jest obowiązkowe.

Prawa autorskie na portalach społecznościowych.

Uzyskanie wiedzy o bezprawnym charakterze postów nie oznacza automatycznego odpadnięcia wyłączenia odpowiedzialności. Stanie się tak dopiero, gdy prowadzący forum lub bloger nie uniemożliwią niezwłocznie dostępu do bezprawnych danych.

Niezwłoczność oznacza konieczność działania bez nieuzasadnionej zwłoki. Termin ten jest zatem dość elastyczny i jego długość będzie ustalana w zależności od okoliczności danej sprawy, a w szczególności oczywistości bezprawnego charakteru postu, czy ilości osób zarządzających forum lub blogiem. Przez uniemożliwienie dostępu do danych należy rozumieć ich całkowite usunięcie z systemu teleinformatycznego lub takie ustawienie jego parametrów, by dane posty nie były widoczne w Internecie (przełączenie w tryb offline).

Dopiero jeżeli prowadzący forum lub bloger nie uniemożliwią dostępu do bezprawnych postów, to zaczynają ponosić odpowiedzialność za ich treść.

Podsumowanie.

Prowadzący forum oraz bloger w odniesieniu do postów zamieszczanych w przestrzeni przeznaczonej do dyskusji dla internautów są kwalifikowani jako hosting provider. Dzięki temu ich odpowiedzialność za bezprawny charakter takich informacji jest wyłączona.

Należy jednak pamiętać, że uzyskanie wiedzy o bezprawności postów powoduje konieczność uniemożliwienia do nich dostępu.

W innym przypadku prowadzący forum lub bloger zaczyna odpowiadać za treści pochodzące od internautów w pełnym zakresie, co może mieć daleko idące konsekwencje włącznie z obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia, odszkodowania, czy nawet odpowiedzialności karnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA