| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Działalność gospodarcza - zakres definicji

Działalność gospodarcza - zakres definicji

Definicję działalności gospodarczej można znaleźć m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jaki jest zakres tej definicji?

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, dalej: „SDG” (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) określiła, kogo uznaje się za przedsiębiorcę w rozumieniu jej przepisów.

Przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy SDG jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Za przedsiębiorców, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy SDG, uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Definicję „działalności gospodarczej” zawiera natomiast art. 2 ustawy SDG, zgodnie z którym działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Spełnianie łącznie przesłanek z art. 4 i art. 2 ustawy SDG pozwala uznać podmiot za przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą.

Zobacz: Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

W świetle tej ustawy przedsiębiorcą jest zatem m.in. każda osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu zarobkową działalność handlową czy usługową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Opisana w liście działalność polegająca na opracowaniu stałej oferty handlowej (zamieszczanie ogłoszeń, posługiwanie się wizytówką) z zamiarem regularnego świadczenia usług i sprzedaży towarów (a konkretnie zdjęć), w mojej ocenie spełnia wszystkie ustawowe kryteria uznania jej za wykonywanie działalności gospodarczej. W związku z tym osoba fizyczna zamierzająca wykonywać taką działalność zobowiązana jest uzyskać wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz podlegać będzie innym obowiązkom ciążącym na przedsiębiorcach (m.in. podatkowym czy ubezpieczeniom społecznym).

Zobacz: Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajętym pomieszczeniu

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK