reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Działalność gospodarcza - zakres definicji

Działalność gospodarcza - zakres definicji

Definicję działalności gospodarczej można znaleźć m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jaki jest zakres tej definicji?

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, dalej: „SDG” (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) określiła, kogo uznaje się za przedsiębiorcę w rozumieniu jej przepisów.

Przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy SDG jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Za przedsiębiorców, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy SDG, uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Definicję „działalności gospodarczej” zawiera natomiast art. 2 ustawy SDG, zgodnie z którym działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Spełnianie łącznie przesłanek z art. 4 i art. 2 ustawy SDG pozwala uznać podmiot za przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą.

Zobacz: Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

W świetle tej ustawy przedsiębiorcą jest zatem m.in. każda osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu zarobkową działalność handlową czy usługową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Opisana w liście działalność polegająca na opracowaniu stałej oferty handlowej (zamieszczanie ogłoszeń, posługiwanie się wizytówką) z zamiarem regularnego świadczenia usług i sprzedaży towarów (a konkretnie zdjęć), w mojej ocenie spełnia wszystkie ustawowe kryteria uznania jej za wykonywanie działalności gospodarczej. W związku z tym osoba fizyczna zamierzająca wykonywać taką działalność zobowiązana jest uzyskać wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz podlegać będzie innym obowiązkom ciążącym na przedsiębiorcach (m.in. podatkowym czy ubezpieczeniom społecznym).

Zobacz: Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajętym pomieszczeniu

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama