| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Co może poprawić sytuację na rynku motoryzacyjnym?

Co może poprawić sytuację na rynku motoryzacyjnym?

Sytuacja branży motoryzacyjnej w Polsce nie jest najlepsza. Zwalnianie pracowników fabryki Fiata w Tychach zwróciło uwagę na skutki kryzysu w całej branży. Problemami firm i poprawą kondycji polskiego sektora motoryzacyjnego zajmuje się rząd.

Polacy często zamiast kupować nowe auta, sprowadzają używane samochody z Zachodu. W związku z tym minister gospodarki zamierza poprawić skuteczność kontroli technicznej pojazdów, wprowadzić obowiązkowe badanie techniczne pojazdu po wypadku oraz zaostrzyć przepisy dotyczące importu używanych pojazdów. Minister pracy zamierza zaś pozyskiwać nowych inwestorów i zachęcać ich do inwestowania w projekty motoryzacyjne w Polsce. Przygotowuje także wsparcie dla osób zwalnianych z firm motoryzacyjnych. Środki przekazywane do urzędów pracy mają pokryć koszty szkoleń, przekwalifikowań i prac interwencyjnych. Mają być również przeznaczane na wsparcie dla osób, które chcą założyć własne firmy, a także na refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy u nowego pracodawcy.

Polska na tle Europy nie przoduje w sprzedaży czy produkcji samochodów, ma jednak bardzo dobrze wykwalifikowanych i niedrogich pracowników. Wykorzystują to firmy wdrażające w czasie kryzysu nowe, bardziej skuteczne rozwiązania. Przykładem mogą być przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją części zamiennych, które współpracują z różnymi producentami samochodów, a w swojej ofercie mają nie tylko części do samochodów osobowych, ale także samochodów ciężarowych czy maszyn budowlanych. Takie podmioty planują rozwój i zatrudniają nowych pracowników.

Zobacz: Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Niedawno zostały uruchomione zakłady produkcyjne, które stwarzają nowe miejsca pracy dla specjalistów i pracowników produkcji. Należy do nich między innymi zakład firmy TRW w Bielsku-Białej. Budowane są także nowe fabryki firm NGK Ceramics w Gliwicach oraz spółki SL Poland. Firma Valeo Autosystemy modernizuje zakłady w Skawinie i Chrzanowie, dzięki czemu zostaną utworzone nowe miejsca pracy.

Pracę w branży motoryzacyjnej mogą znaleźć menadżerowie, specjaliści oraz pracownicy produkcji. Istotne jest bogate doświadczenie zawodowe, a w przypadku rekrutacji na stanowiska kierownicze ważne jest również wyższe wykształcenie oraz znajomość języka obcego. Najlepsi kandydaci mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i rozwój zawodowy. Dyrektor zakładu produkcyjnego może osiągać zarobki rzędu 25 tysięcy zł brutto, menadżer produkcji – nawet 18 tysięcy zł brutto, a inżynier 6 tysięcy zł brutto.

Zobacz: Jak dostać pracę w motoryzacji?

Autor: Natalia Krapacz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »