| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Co może poprawić sytuację na rynku motoryzacyjnym?

Co może poprawić sytuację na rynku motoryzacyjnym?

Sytuacja branży motoryzacyjnej w Polsce nie jest najlepsza. Zwalnianie pracowników fabryki Fiata w Tychach zwróciło uwagę na skutki kryzysu w całej branży. Problemami firm i poprawą kondycji polskiego sektora motoryzacyjnego zajmuje się rząd.

Polacy często zamiast kupować nowe auta, sprowadzają używane samochody z Zachodu. W związku z tym minister gospodarki zamierza poprawić skuteczność kontroli technicznej pojazdów, wprowadzić obowiązkowe badanie techniczne pojazdu po wypadku oraz zaostrzyć przepisy dotyczące importu używanych pojazdów. Minister pracy zamierza zaś pozyskiwać nowych inwestorów i zachęcać ich do inwestowania w projekty motoryzacyjne w Polsce. Przygotowuje także wsparcie dla osób zwalnianych z firm motoryzacyjnych. Środki przekazywane do urzędów pracy mają pokryć koszty szkoleń, przekwalifikowań i prac interwencyjnych. Mają być również przeznaczane na wsparcie dla osób, które chcą założyć własne firmy, a także na refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy u nowego pracodawcy.

Polska na tle Europy nie przoduje w sprzedaży czy produkcji samochodów, ma jednak bardzo dobrze wykwalifikowanych i niedrogich pracowników. Wykorzystują to firmy wdrażające w czasie kryzysu nowe, bardziej skuteczne rozwiązania. Przykładem mogą być przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją części zamiennych, które współpracują z różnymi producentami samochodów, a w swojej ofercie mają nie tylko części do samochodów osobowych, ale także samochodów ciężarowych czy maszyn budowlanych. Takie podmioty planują rozwój i zatrudniają nowych pracowników.

Zobacz: Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Niedawno zostały uruchomione zakłady produkcyjne, które stwarzają nowe miejsca pracy dla specjalistów i pracowników produkcji. Należy do nich między innymi zakład firmy TRW w Bielsku-Białej. Budowane są także nowe fabryki firm NGK Ceramics w Gliwicach oraz spółki SL Poland. Firma Valeo Autosystemy modernizuje zakłady w Skawinie i Chrzanowie, dzięki czemu zostaną utworzone nowe miejsca pracy.

Pracę w branży motoryzacyjnej mogą znaleźć menadżerowie, specjaliści oraz pracownicy produkcji. Istotne jest bogate doświadczenie zawodowe, a w przypadku rekrutacji na stanowiska kierownicze ważne jest również wyższe wykształcenie oraz znajomość języka obcego. Najlepsi kandydaci mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i rozwój zawodowy. Dyrektor zakładu produkcyjnego może osiągać zarobki rzędu 25 tysięcy zł brutto, menadżer produkcji – nawet 18 tysięcy zł brutto, a inżynier 6 tysięcy zł brutto.

Zobacz: Jak dostać pracę w motoryzacji?

Autor: Natalia Krapacz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »