| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Przewóz regularny do 50 km - czas prowadzenia i przerwy kierowców

Przewóz regularny do 50 km - czas prowadzenia i przerwy kierowców

Osoby wykonujące przewóz regularny do 50 kilometrów podlegają regulacjom ustawy o czasie pracy kierowców. Ekspert radzi w jakich okresach czasu mogą prowadzić pojazdy oraz kiedy mają obowiązek przerwy.

Czas prowadzenia

Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców dzienny czas prowadzenia pojazdu to łączny czas poświęcony przez kierowcę na prowadzenie pojazdu określony w rozkładzie czasu pracy na daną dobę, zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy.

Czas pracy kierowcy wykonującego przewóz regularny na trasie do 50 kilometrów podlega ograniczeniom. Zgodnie z uocpk dzienny czas prowadzenia pojazdu od zakończenia jednego dziennego okresu odpoczynku do rozpoczęcia następnego dziennego okresu odpoczynku lub między dziennym okresem odpoczynku a tygodniowym okresem odpoczynku nie może przekroczyć 10 godzin.

Ograniczenie dotyczy także wymiaru tygodniowego. Tygodniowy łączny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 60 godzin, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni 90 godzin.

Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2013

Przerwa

W przypadku przewozów  regularnych do 50 kilometrów kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek nie krótsza niż 30 minut, jeżeli łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu wynosi od 6 do 8 godzin. Gdy łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu przekracza 8 godzin, to przerwa musi potrwać co najmniej 45 minut.

Przerwa przysługuje kierowcy przed upływem 6 godzin łącznego dziennego czasu prowadzenia pojazdu.

Polecamy: Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe

Kierowca może dzielić przerwy na okresy krótsze, które są wykorzystywane w czasie prowadzenia pojazdu zgodnie z obowiązującym kierowcę rozkładem jazdy, pod warunkiem że jedna z przerw trwa co najmniej 15 minut.

Opisane zasady dotyczą zarówno pracowników najemnych, jak też osoby, które nie są pracownikami, a wykonują przewozy regularne na trasach do 50 kilometrów.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U.2004.92.879)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »