reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Przewóz regularny do 50 km - czas prowadzenia i przerwy kierowców

Przewóz regularny do 50 km - czas prowadzenia i przerwy kierowców

Osoby wykonujące przewóz regularny do 50 kilometrów podlegają regulacjom ustawy o czasie pracy kierowców. Ekspert radzi w jakich okresach czasu mogą prowadzić pojazdy oraz kiedy mają obowiązek przerwy.

Czas prowadzenia

Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców dzienny czas prowadzenia pojazdu to łączny czas poświęcony przez kierowcę na prowadzenie pojazdu określony w rozkładzie czasu pracy na daną dobę, zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy.

Czas pracy kierowcy wykonującego przewóz regularny na trasie do 50 kilometrów podlega ograniczeniom. Zgodnie z uocpk dzienny czas prowadzenia pojazdu od zakończenia jednego dziennego okresu odpoczynku do rozpoczęcia następnego dziennego okresu odpoczynku lub między dziennym okresem odpoczynku a tygodniowym okresem odpoczynku nie może przekroczyć 10 godzin.

Ograniczenie dotyczy także wymiaru tygodniowego. Tygodniowy łączny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 60 godzin, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni 90 godzin.

Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2013

Przerwa

W przypadku przewozów  regularnych do 50 kilometrów kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek nie krótsza niż 30 minut, jeżeli łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu wynosi od 6 do 8 godzin. Gdy łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu przekracza 8 godzin, to przerwa musi potrwać co najmniej 45 minut.

Przerwa przysługuje kierowcy przed upływem 6 godzin łącznego dziennego czasu prowadzenia pojazdu.

Polecamy: Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe

Kierowca może dzielić przerwy na okresy krótsze, które są wykorzystywane w czasie prowadzenia pojazdu zgodnie z obowiązującym kierowcę rozkładem jazdy, pod warunkiem że jedna z przerw trwa co najmniej 15 minut.

Opisane zasady dotyczą zarówno pracowników najemnych, jak też osoby, które nie są pracownikami, a wykonują przewozy regularne na trasach do 50 kilometrów.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U.2004.92.879)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama