Przewóz regularny do 50 km - czas prowadzenia i przerwy kierowców
REKLAMA
REKLAMA
Czas prowadzenia
Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców dzienny czas prowadzenia pojazdu to łączny czas poświęcony przez kierowcę na prowadzenie pojazdu określony w rozkładzie czasu pracy na daną dobę, zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy.
REKLAMA
Czas pracy kierowcy wykonującego przewóz regularny na trasie do 50 kilometrów podlega ograniczeniom. Zgodnie z uocpk dzienny czas prowadzenia pojazdu od zakończenia jednego dziennego okresu odpoczynku do rozpoczęcia następnego dziennego okresu odpoczynku lub między dziennym okresem odpoczynku a tygodniowym okresem odpoczynku nie może przekroczyć 10 godzin.
Ograniczenie dotyczy także wymiaru tygodniowego. Tygodniowy łączny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 60 godzin, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni 90 godzin.
Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2013
Przerwa
W przypadku przewozów regularnych do 50 kilometrów kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek nie krótsza niż 30 minut, jeżeli łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu wynosi od 6 do 8 godzin. Gdy łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu przekracza 8 godzin, to przerwa musi potrwać co najmniej 45 minut.
Przerwa przysługuje kierowcy przed upływem 6 godzin łącznego dziennego czasu prowadzenia pojazdu.
Polecamy: Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe
Kierowca może dzielić przerwy na okresy krótsze, które są wykorzystywane w czasie prowadzenia pojazdu zgodnie z obowiązującym kierowcę rozkładem jazdy, pod warunkiem że jedna z przerw trwa co najmniej 15 minut.
Opisane zasady dotyczą zarówno pracowników najemnych, jak też osoby, które nie są pracownikami, a wykonują przewozy regularne na trasach do 50 kilometrów.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U.2004.92.879)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.