REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowana jest sprzedaż samochodu osobowego używanego w działalności?

Katarzyna Pawłowska
Katarzyna Pawłowska
Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)
Compertus
Opodatkowanie samochodu firmowego
Opodatkowanie samochodu firmowego
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Ekspert wyjaśnia zasady opodatkowania w przypadku, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedać swój samochód osobowy wykorzystywany wcześniej w działalności gospodarczej.

Opodatkowanie przy sprzedaży samochodu firmowego

Często się zdarza, że przedsiębiorca wykorzystuje swój prywatny majątek do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Zamiast nabyć nowy pojazd zaliczany do środków trwałych, przedsiębiorca wykorzystuje swój prywatny samochód osobowy. W myśl art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) podatnik ma prawo zaliczać w koszty wydatki poniesione z tytułu używania w ramach działalności gospodarczej niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, stanowiącego własność podatnika tylko w granicach wynikających z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W tym celu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

REKLAMA

Polecamy: Składki ZUS

Co zatem w sytuacji, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedać swój samochód  osobowy wykorzystywany wcześniej w działalności gospodarczej?

REKLAMA

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT w przypadku sprzedaży prywatnego samochodu osobowego przedsiębiorcy używanego zarówno do celów prywatnych  istotnym jest fakt, jak długo przedsiębiorca był właścicielem pojazdu, przed jego sprzedażą.  Tylko sprzedaż auta przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie generuje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznym, który wykazuje się w zeznaniu rocznym podatnika.

Jeśli podatnik był właścicielem samochodu dłużej niż pół roku, sprzedaż samochodu nie wpłynie na jego rozliczenie z fiskusem, co potwierdzają liczne stanowiska organów skarbowych (sygn. 2403-PDF-415-9-05, PD I 415/1/70/63/05, DG/415-IX/54-16/06).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli natomiast, podatnik wprowadzi na majątek swojej firmy prywatny samochód osobowy i będzie go amortyzować, wówczas sprzedaż tego środka trwałego będzie stanowić przychód z tytułu działalności gospodarczej na zasadach ogólnych. Bez znaczenia będzie wtedy fakt, jak długo ten pojazd jest wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży auta będzie niezamortyzowana część samochodu, natomiast jeśli samochód jest w pełni zamortyzowany, koszt taki nie wystąpi.

Polecamy: Czy przedsiębiorca kupujący firmowy samochód musi płacić PCC?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA