| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Kierowca w firmie: przerwy w prowadzeniu pojazdów

Kierowca w firmie: przerwy w prowadzeniu pojazdów

Kierowcy pracujący w ramach przewozu krajowego lub międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do stosowania norm dotyczących okresów prowadzenia pojazdów i przerw między nimi.

45 minut przerwy

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006, jeżeli kierowca prowadził pojazd przez okres 4,5 godziny przysługuje mu ciągła przerwa nie krótsza niż 45 minut. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kierujący pojazdem rozpoczyna okres odpoczynku.

Kierowca ma możliwość skrócenia przerwy co najmniej 45-minutowej do przerwy o długości 15 minut (lub więcej). W tym ostatnim przypadku, musi po niej nastąpić kolejna przerwa co najmniej 30-minutowa. Obie muszą być rozłożone w czasie tak, aby zachować zgodność z okresem 4,5-godzinnej jazdy i 45-minutowej przerwy.

Polecamy: Jak opodatkowana jest sprzedaż samochodu osobowego używanego w działalności?

Możliwe odstępstwa

Ustawodawca unijny przewidział możliwość warunkowego odstąpienia od zastosowania przedstawionych zasad.

Jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu drogowemu oraz umożliwia osiągnięcie przez pojazd odpowiedniego miejsca postoju, kierowca może odstąpić od przytoczonych reguł w zakresie niezbędnym dla zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu lub ładunku.

Wówczas na kierowcy ciąży obowiązek wskazania powodów takiego odstępstwa odręcznie na wykresówce urządzenia rejestrującego lub na wydruku z urządzenia rejestrującego, albo na planie pracy najpóźniej po przybyciu do miejsca pozwalającego na postój.

Polecamy: Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »