reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Pracodawca zatrudniający w swojej firmie kierowców musi dokładnie przestrzegać przepisów o czasie pracy. Kontrola czasu pracy kierowców jest obowiązkowa i pozwala uniknąć wielu wypadków spowodowanych zmęczeniem.

Obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawcy dotyczące zatrudniania kierowców, a przede wszystkim kontroli ich czasu pracy zawarte są w ustawie o czasie pracy kierowców. Zgodnie ze wskazaną ustawą pracodawca ma obowiązek informowania kierowcy o obowiązujących go przepisach dotyczących czasu pracy. Pracodawca ma również obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Na ewidencję tą składa się rozliczenie dobowe, tygodniowe i przyjęte w okresie rozliczeniowym u pracodawcy. Co więcej zatrudniony kierowca musi złożyć do pracodawcy oświadczenie o niepozostawaniu w stosunku pracy u innego pracodawcy lub jeżeli jest już zatrudniony, oświadczenie na piśmie o wymiarze zatrudnienia.

Aby zapisy ustawy o czasie pracy kierowców obowiązywały danego pracownika, musi być on zatrudniony na stanowisku kierowcy. Pracownik, który w swojej pracy wykorzystuje samochód służbowy, ale nie jest zatrudniony jako kierowca nie podlega pod wspomnianą ustawę.

Czas pracy kierowców

Za czas pracy kierowców, oprócz prowadzenia samochodu, zalicza się również inne czynności, które związane są z dokonywanym przewozem. Chodzi to m.in. o sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, załadunek i rozładunek towarów, niezbędne prace administracyjne związane z przewozem oraz wypełnianie pozostałych czynności wynikających ze stosunku pracy. Wszystkie te czynności łącznie nie mogą przekraczać 13 godzin na dobę. Tyle bowiem może maksymalnie wynosić czas pracy kierowcy.

Zobacz: Jaki jest podatek od sprzedanego samochodu?

Kierowca może pozostawać na dyżurze. Dyżur nie jest zasadniczo wliczany do czasu pracy, chyba że w trakcie jego trwania kierowca wykona jakąś pracę. Czas dyżuru jest okresem pozostawania w gotowości do podjęcia pracy. Czas dyżuru nie może zostać wliczony do nieprzerwanego dobowego odpoczynku i nie może go w żaden sposób ograniczać.

Zasadniczo kierowca nie może pracować w nadgodzinach. Jest to jednak możliwe w wyjątkowych sytuacjach. Chodzi tu o sytuacje, w których kierowca jest zobowiązany do podjęcia działań mających na celu ochronę życia, zdrowia lub mienia oraz usunięcie usterki. Co jednak bardzo  ważne, liczba godzin nadliczbowych wypracowanych przez jednego kierowcę nie może być wyższa niż 260 w przeciągu roku.

Dodatkowe przerwy w czasie pracy kierowcy

Kierowcy są uprawnieni do większej liczby przerw wliczanych do czasu pracy, w porównaniu do innych pracowników. Kierowcy należy się przerwa po każdych 6 kolejnych godzinach pracy. Przerwa taka musi trwać minimalnie 30 minut, jeżeli dobowy czas pracy nie przekracza 9 godzin oraz 45 minut, w przypadku gdy dobowy czas pracy kierowcy trwa więcej niż 9 godzin. Kierowca może jednak podzielić przysługujące mu przerwy na kilka krótszych. Wspomniane przerwy nie wliczane są do dziennego okresu odpoczynku, który wynosi 11 nieprzerywanych godzin w ciągu doby.

Zobacz serwis: Samochód w firmie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama