REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Jarosław Krasnodęmbski
Czas pracy kierowców.
Czas pracy kierowców.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający w swojej firmie kierowców musi dokładnie przestrzegać przepisów o czasie pracy. Kontrola czasu pracy kierowców jest obowiązkowa i pozwala uniknąć wielu wypadków spowodowanych zmęczeniem.

Obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawcy dotyczące zatrudniania kierowców, a przede wszystkim kontroli ich czasu pracy zawarte są w ustawie o czasie pracy kierowców. Zgodnie ze wskazaną ustawą pracodawca ma obowiązek informowania kierowcy o obowiązujących go przepisach dotyczących czasu pracy. Pracodawca ma również obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Na ewidencję tą składa się rozliczenie dobowe, tygodniowe i przyjęte w okresie rozliczeniowym u pracodawcy. Co więcej zatrudniony kierowca musi złożyć do pracodawcy oświadczenie o niepozostawaniu w stosunku pracy u innego pracodawcy lub jeżeli jest już zatrudniony, oświadczenie na piśmie o wymiarze zatrudnienia.

REKLAMA

Aby zapisy ustawy o czasie pracy kierowców obowiązywały danego pracownika, musi być on zatrudniony na stanowisku kierowcy. Pracownik, który w swojej pracy wykorzystuje samochód służbowy, ale nie jest zatrudniony jako kierowca nie podlega pod wspomnianą ustawę.

Czas pracy kierowców

Za czas pracy kierowców, oprócz prowadzenia samochodu, zalicza się również inne czynności, które związane są z dokonywanym przewozem. Chodzi to m.in. o sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, załadunek i rozładunek towarów, niezbędne prace administracyjne związane z przewozem oraz wypełnianie pozostałych czynności wynikających ze stosunku pracy. Wszystkie te czynności łącznie nie mogą przekraczać 13 godzin na dobę. Tyle bowiem może maksymalnie wynosić czas pracy kierowcy.

Zobacz: Jaki jest podatek od sprzedanego samochodu?

REKLAMA

Kierowca może pozostawać na dyżurze. Dyżur nie jest zasadniczo wliczany do czasu pracy, chyba że w trakcie jego trwania kierowca wykona jakąś pracę. Czas dyżuru jest okresem pozostawania w gotowości do podjęcia pracy. Czas dyżuru nie może zostać wliczony do nieprzerwanego dobowego odpoczynku i nie może go w żaden sposób ograniczać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo kierowca nie może pracować w nadgodzinach. Jest to jednak możliwe w wyjątkowych sytuacjach. Chodzi tu o sytuacje, w których kierowca jest zobowiązany do podjęcia działań mających na celu ochronę życia, zdrowia lub mienia oraz usunięcie usterki. Co jednak bardzo  ważne, liczba godzin nadliczbowych wypracowanych przez jednego kierowcę nie może być wyższa niż 260 w przeciągu roku.

Dodatkowe przerwy w czasie pracy kierowcy

Kierowcy są uprawnieni do większej liczby przerw wliczanych do czasu pracy, w porównaniu do innych pracowników. Kierowcy należy się przerwa po każdych 6 kolejnych godzinach pracy. Przerwa taka musi trwać minimalnie 30 minut, jeżeli dobowy czas pracy nie przekracza 9 godzin oraz 45 minut, w przypadku gdy dobowy czas pracy kierowcy trwa więcej niż 9 godzin. Kierowca może jednak podzielić przysługujące mu przerwy na kilka krótszych. Wspomniane przerwy nie wliczane są do dziennego okresu odpoczynku, który wynosi 11 nieprzerywanych godzin w ciągu doby.

Zobacz serwis: Samochód w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA