reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nierzetelni wykonawcy wykluczeni z przetargów

Nierzetelni wykonawcy wykluczeni z przetargów

20 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja z 12 października 2012 r. ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowelizacja ta wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE.

Zmienione przepisy zapewniają możliwie szeroki udział polskich przedsiębiorstw w uzyskaniu, realizacji lub podwykonawstwie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielanych w Polsce oraz właściwą ochronę informacji wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

Zgodnie z nowelizacją, zamówienia towarów i usług w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zostaną włączone w system przewidziany przez ustawę Prawo zamówień publicznych, jednakże w zakresie i na zasadach uwzględniających ich specyfikę dbając o bezpieczeństwo realizacji tychże zamówień.

Nowe przepisy mają wpłynąć na zwiększenie elastyczności dla zamawiających przy udzielaniu zamówień publicznych, wzrost przejrzystości udzielania zamówień publicznych, mają także stanowić wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla innowacyjnych rozwiązań.

Nowelizacja wprowadza zapisy dotyczące wykluczania z przetargów wykonawców uznanych za nierzetelnych. Wykluczona z przetargu firma będzie jednak miała prawo odwołać się od decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej lub do sądu, jeśli uzna, że została potraktowana w sposób niesprawiedliwy.

Polisa OC dla członków zarządu

Pułapki w ubezpieczeniach na życie

Sejm uchwalił ustawę 14 września 2012 r. Prezydent podpisał nowelizację 6 listopada 2012 r. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2012 r. poz. 1271.

Źródło: Sejm RP

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama