REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiek samochodu wpływa na kredyt?

kredyt na samochód
kredyt na samochód

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt samochodowy, czyli tańszy od kredytu gotówkowego sposób na sfinansowanie zakupu upragnionego motocykla, popularnego ostatnio quada, przyczepy kempingowej, ale przede wszystkim auta. Jak jego wiek wpłynie na wielkość oprocentowania? Czy zakup wszystkich samochodów może zostać skredytowany? Dlaczego sfinansowanie nowego auta będzie tańsze od kredytu zaciągniętego na auto używane?

Instytucje finansowe rywalizując o klientów oferują obecnie kredyty, których wartość nawet przekracza cenę nabywanego pojazdu. Banki chcąc minimalizować ponoszone przez siebie ryzyko, finansować będą jednak najchętniej auta nowe, które są dla nich po prostu bezpieczniejsze. Chcąc zrekompensować sobie ryzyko kredytowe, które jest znacznie wyższe w przypadku samochodów używanych, mogą  stosować przy ich kredytowaniu podwyższone wskaźniki oprocentowania.

REKLAMA

Sfinansuj zakup wymarzonych czterech kółek kredytem samochodowym!

Koszt wzrasta wraz z wiekiem auta

REKLAMA

Generalnie przyjąć można, że  wysokość oprocentowania nakładanego przez banki na pożyczoną kwotę, wzrasta  proporcjonalnie do wzrostu wieku finansowanego samochodu. Zasadę tę doskonale obrazuje przykład kredytu samochodowego oferowanego przez BNP Paribas Bank Polska. W swojej tabeli opłat i prowizji stosuje on pięć przedziałów wiekowych  aut, którym przyporządkowane są poszczególne wartości oprocentowania. Jest ono oczywiście najmniejsze dla samochodów nowych i wynosi 7,90%, przy czym wzrasta ono w każdym przedziale wiekowym o 1%. Jest to odpowiednio: 8,90%, 9,90%, 10,90% i 11,90% dla aut w wieku 1-3 lata, 4-5 lat, 6-8 lat oraz finalnie w przedziale od 9 do 10 lat - patrz tabela.  

Przykłady zawarte we wspomnianej tabeli pokazują jednak, że instytucje finansowe stosują także odmienne sposoby na uszeregowanie wskaźnika oprocentowania. Na najbardziej ogólne rozwiązanie zdecydował się Nordea Bank Polska, który zakłada, że oprocentowanie kredytu Nordea Auto będzie nie mniejsze od 7,51%. Podobne założenie stosuje  Credit Agricole Bank Polska, z tą jednak różnicą, że zakłada on wartość oprocentowania od 7,49% oraz od 8,49% dla aut nowych i podwyższony wskaźnik dla aut używanych -  od 9,09% w kredycie z ubezpieczeniem życiowym oraz od 10,09% bez tego ubezpieczenia. Różnice wskaźników oprocentowania pomiędzy propozycjami dla aut nowych i używanych widoczne są także w przypadku dwóch ofert Toyota Banku: Eco Hit - Wyjątkowa oferta na samochody nowe oraz Euro Hit  - Kredyt specjalny na samochody używane. Toyota Bank zdecydował się jednak na wyznaczenie minimalnych wysokości oprocentowania w odniesieniu do długości okresu kredytowania – liczby rat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jaki jest podatek od sprzedanego samochodu?


Modele oprocentowania wybranych kredytów samochodowych 
Bank/
nazwa kredytu
Oprocentowanie  Maksymalny wiek auta  Maksymalny okres kredytowania 
Auta nowe
Nordea Bank Polska
Nordea Auto 
Od 7,51% 8 lat  96 miesięcy 
BNP Paribas Bank Polska
Kredyt samochodowy
7,90% 10 lat  96 miesięcy 
Credit Agricole Bank Polska
Bankowy kredyt samochodowy1)
od 7,49% 12 lat  120 miesięcy
Credit Agricole Bank Polska
Bankowy kredyt samochodowy2)
od 8,49% 12 lat  120 miesięcy
Toyota Bank 
Eco Hit Wyjątkowa oferta na samochody nowe 
W zależności od liczby rat spłaty:
12 rat - od 2,99%
24 raty - od 6,99%
36 rat - od 7,99%
48 rat - od 8,99%
60 rat - od 9,99%
b.d. 60 miesięcy
Auta używane
Nordea Bank Polska
Nordea Auto 
Od 7,51% 8 lat  96 miesięcy 
BNP Paribas Bank Polska
Kredyt samochodowy
W zależności od wieku samochodu:
1 rok - 3 lata - 8,90%
4-5 lat - 9,90%
6-8 lat - 10,90%
9-10 lat - 11,90%
10 lat  96 miesięcy 
Credit Agricole Bank Polska
Bankowy kredyt samochodowy1)
od 9,09% 12 lat 120 miesięcy
Credit Agricole Bank Polska
Bankowy kredyt samochodowy2)
od 10,09% 12 lat 120 miesięcy
Toyota Bank
Euro Hit - Kredyt specjalny na samochody używane 
W zależności od liczby rat spłaty:
12 rat - od 3,99%
24 raty - od 6,99%
36 rat - od 7,99%
48 rat - od 8,99%
60 rat - od 8,99%
b.d. 60 miesięcy
1) Z ubezpieczeniem życiowym
2) Bez ubezpieczenia życiowego
Źródło: serwisy internetowe banków oraz TotalMoney.pl

Rozważając decyzję o skorzystaniu z ewentualnego finansowania w ramach kredytu samochodowego uwzględnić należy także fakt, że niestety, ale nie wszystkie auta będą mogły mu podlegać. Poza maksymalną długością okresu kredytowania, banki wyznaczają bowiem także graniczny wiek samochodów, na które uzyskamy finansowanie. Warto zaznaczyć także, że wysokość akceptowanego maksymalnego wieku auta znacznie rożni się w ofertach poszczególnych bankach. Może on wynosić na przykład 8 lat, jak w przypadku kredytu Nordea Auto, czy nawet o 4 lata dłużej, czego ilustracją jest propozycja kredytowa wypracowana przez  Credit Agricole Bank Polska.

Szukasz kredytu na samochód?Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy!

Podsumowując, wybierając auto i przynależny mu kredyt samochodowy miejmy na uwadze zależność łączącą warunki kredytowania z wiekiem auta. Biorąc kredyt na auto nowe sprawdźmy, gdzie oferta finansowania będzie dla nas najkorzystniejsza pod względem wysokości oprocentowania. Przy zakupie auta używanego skontrolujmy także koszt całkowity kredytu. Może  bowiem okazać się, że w tej samej cenie będziemy w stanie nabyć nie sześcioletni, a o dwa lata młodszy egzemplarz wymarzonego modelu.

Zobacz: Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe

Autor: TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA