| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Praca dla studentów w branży motoryzacyjnej

Praca dla studentów w branży motoryzacyjnej

Według danych GUS absolwenci długo szukają pracy, szczególnie wtedy, gdy nie mogą pochwalić się żadnym wcześniej nabytym doświadczeniem. Istotne jest więc rozwijanie swoich zainteresowań, umiejętności i rozpoczynanie kariery zawodowej już w czasie studiów.

Planowanie kariery warto zacząć od swojej pasji. Ważne jest określenie tego, co lubimy robić, co sprawia nam przyjemność. Idąc w tym kierunku, wiążąc swoje zainteresowania z karierą, możemy się spodziewać, że przyszła praca będzie dawała nam satysfakcję. Znając swoje umiejętności i preferencje, warto zorientować się w sytuacji na rynku pracy, wyznaczyć swojej cele i przystąpić do działania.

Młodzież, która dość szybko wchodzi na rynek pracy, poszerza swoje horyzonty i zaznajamia się z brutalną rzeczywistością, dzięki czemu po ukończeniu studiów nie czuje się zupełnie bezradnie. Praktyki, staże czy praca na zlecenie mogą pomóc młodemu człowiekowi w wyznaczeniu ścieżki kariery. Często po ukończeniu studiów absolwent może liczyć na dalszą współpracę na wyższym stanowisku w tym samym zakładzie pracy.

Praktyki, staże i praca w firmach motoryzacyjnych pomagają młodym ludziom podnosić kwalifikacje i zapewniają rozwój w międzynarodowym środowisku. Nawet w trudnych czasach pracodawcy poszukują obiecujących kandydatów. Wiele firm zatrudnia studentów, gdyż ci chętnie garną się do pracy, interesują się motoryzacją i preferują elastyczny czas pracy.

Zobacz: Jak dostać pracę w motoryzacji?

Godziny i wymiar czasu pracy dostosowywane są do możliwości młodych pracowników, co pozwala im godzić zajęcia na uczelni z pracą. Stawki godzinowe dla studentów wahają się od 7 do 12zł netto. Mogą oni liczyć na zatrudnienie na podstawie umów czasowych, umów-zlecenie czy umów o dzieło.

Firmy motoryzacyjne najczęściej poszukują do odbycia praktyk i staży studentów wyższych uczelni technicznych, którzy mogą pochwalić się komunikatywną znajomością języka angielskiego, mile widziana jest również znajomość francuskiego czy niemieckiego. Pracę w motoryzacji znajdują studenci i absolwenci automatyki, elektroniki, mechaniki czy inżynierii materiałowej. Poszukiwani są także informatycy i specjaliści w działach planowania i zarządzania produkcją. Pracodawcy cenią sobie osoby, które szybko przyswajają wiedzę, potrafią przystosować się do nowych warunków pracy, są elastyczne, mogą wykazać się precyzją i wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi.

Zobacz: Co może poprawić sytuację na rynku motoryzacyjnym?

Autor: Natalia Krapacz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »