REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładanie firmy transportowej - jakie są wymogi?

Monika Pązik

REKLAMA

Założenie firmy transportowej wiąże się z koniecznością wpisu działalności do rejestru przedsiębiorców oraz uzyskaniem dodatkowego uprawnienia w formie licencji. W przypadku braku stosownej licencji przedsiębiorca powinien liczyć się z nałożeniem na niego sankcji karnej. Zatem w jaki sposób założyć firmę transportową?

Aby rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego należy spełnić określone wymogi. Tak, jak w przypadku podejmowania zwykłej działalności gospodarczej konieczne jest dokonanie wpisu do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców (KRS lub ewidencja działalności gospodarczej). W odniesieniu do firmy transportowej niezbędne jest uzyskanie dodatkowego pozwolenia w formie licencji, określonej w przepisach ustawy o transporcie drogowym (Dz.U.2012.1265). Licencja na wykonywanie transportu drogowego stanowi uprawnienie o charakterze osobistym co oznacza, iż może posługiwać się nią wyłącznie przedsiębiorca, któremu została udzielona licencja. Jeżeli przedsiębiorca chce natomiast prowadzić działalność na terytorium Unii Europejskiej to zobowiązany jest uzyskać licencję wspólnotową na międzynarodowy przewóz drogowy. Tego rodzaju licencja wydawana jest przez państwo członkowskie przewoźnikowi, który ma siedzibę w tym państwie oraz jest uprawniony do wykonywania przewozu międzynarodowego zgodnie z przepisami prawa tego państwa oraz przepisami prawa wspólnotowego.

REKLAMA


Zobacz również:
Rejestracja firmy w CEIDG


Przesłanki uzyskania licencji

REKLAMA


Uzyskanie stosownej licencji na wykonywanie transportu drogowego wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, wymienionych w art. 5 ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z tą regulacją przedsiębiorca musi spełnić wymóg dobrej reputacji. Oznacza to, że otrzyma licencję, jeżeli nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu oraz nie wydano w stosunku do tych osób prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.


Kolejną przesłanką jest posiadanie przez przynajmniej z jedną z osób zarządzających przedsiębiorstwem certyfikatu kompetencji zawodowych. Istotne jest, że ważnego certyfikatu nie musi posiadać osobiście sam przedsiębiorca ani osoba zarządzająca, wystarczy bowiem, aby certyfikatem legitymowała się osoba współpracująca lub zatrudniona w przedsiębiorstwie. Posiadany certyfikat powinien odpowiadać rodzajowi licencji, o którą przedsiębiorca się ubiega.  


Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy przedsiębiorca powinien posiadać stabilną sytuację finansową, która zapewni podjęcie i prowadzenie działalności. Ustawodawca przewidział wysokość zabezpieczenia wymaganego do uzyskania licencji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


1) 9000 euro - na pierwszy pojazd samochodowy przeznaczony do transportu drogowego,

2) 5000 euro - na każdy następny pojazd samochodowy,

3) 50.000 euro - przy wykonywaniu transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy (spedycji).


Ostatnimi dwiema przesłankami do uzyskania licencji jest brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku przez kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwie oraz przedsiębiorcy osobiście wykonującego transport drogowy. Ponadto przedsiębiorca powinien posiadać tytuł prawny do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi spełniającymi wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym, którymi transport drogowy ma być wykonywany.


Polecamy:
Pieniądze na założenie firmy


Udzielenie licencji


Licencja udzielana jest czas określony, nie krótszy niż dwa lata i nie dłuższy niż 50 lat na pisemny wniosek przedsiębiorcy. Licencję wydaje organ właściwy dla siedziby przedsiębiorstwa w zależności od rodzaju przewozu, a w transporcie międzynarodowym - minister do spraw transportu. Udzielenie licencji następuje w drodze decyzji administracyjnej w ciągu 30 dni od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Do wniosku dołącza się odpis z rejestru przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej. Sam wniosek powinien zawierać:


1) oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres,

2) numer w rejestrze przedsiębiorców albo w ewidencji działalności gospodarczej,

3) określenie rodzaju i zakresu, a w krajowym transporcie drogowym taksówką - także obszaru,

4) rodzaj i liczbę pojazdów samochodowych, którymi dysponuje przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie licencji,

5) czas, na jaki licencja ma być udzielona.


Udzielenie licencji wiąże się z wydaniem odpowiedniej liczby wypisów dla wszystkich samochodów określonych we wniosku.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Zakładanie firmy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA