REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymogi formalne dotyczące założenia apteki

Monika Pązik

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie apteki ogólnodostępnej wiąże się z rejestracją oraz uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia. Jakie są wymogi prawne związane z założeniem apteki?

Otworzyć aptekę może każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w dowolnej formie, jeżeli uzyskał stosowne zezwolenie, które nie zostało odebrane w ciągu ostatnich trzech lat oraz nie prowadzi hurtowni farmaceutycznej. Najważniejszą kwestią związaną z założeniem apteki jest odpowiednie dostosowanie lokalu, w którym ma mieścić się apteka. Na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz.U.2002.171.1395) lokal musi spełniać wszystkie wymagania techniczne, sanitarnohigieniczne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy określone dla budynku użyteczności publicznej i pomieszczeń pracy. Ponadto apteka powinna znajdować się co do zasady na pierwszej kondygnacji naziemnej budynku i posiadać co najmniej dwa odrębne wejścia. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2013.109.672) prowadzenie apteki wymaga uzyskania określonego zezwolenia. Apteki dzielą się na ogólnodostępne, szpitalne oraz zakładowe. Apteki ogólnodostępne są przeznaczone do zaopatrywania ludności w produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne i inne artykuły.

REKLAMA


Zobacz również:
Rejestracja firmy w CEIDG


Zatrudnienie farmaceuty


Zgodnie z art. 88 ustawy prawo farmaceutyczne w aptece ogólnodostępnej musi zostać zatrudniony farmaceuta, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie apteki, czyli tzw. kierownik apteki. Do jego zadań będzie należało m.in. organizacja pracy w aptece, nadzór nad praktykami, zakup określonych produktów leczniczych etc. Kierownik apteki wyznacza na czas swojej nieobecności zastępcę, który również jest farmaceutą. Istotne jest, że kierownikiem apteki może być jedynie osoba o określonym stażu i w określonym wieku. Uprawnienia takie przysługują farmaceucie, który ukończył 65 lat, z możliwością przedłużenia wieku do 70 lat oraz posiada pięcioletni staż pracy w aptece. Czynności fachowe w aptece mogą być wykonywane wyłącznie przez farmaceutów posiadających odpowiednie kwalifikacje. Taka regulacja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowia publicznego oraz obrotu produktami leczniczymi.


Uzyskanie zezwolenia


Osoba, która chce założyć aptekę musi zarejestrować działalność gospodarczą w formie działalności jednoosobowej bądź spółki, a następnie wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia do odpowiedniego lokalnego organu władzy administracyjnej. Udzielenie, odmowa, cofnięcie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia należy do kompetencji wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Wniosek o udzielenie zezwolenia składa się na odpowiednim formularzu wraz z załącznikami do wojewódzkiego inspektora inspekcji farmaceutycznej.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Rozkład godzin pracy apteki


Zakładając aptekę ogólnodostępną należy pamiętać, że każda apteka musi mieć odpowiednio określony rozkład godzin pracy. Zgodnie z art. 94 ustawy prawo farmaceutyczne rozkład taki powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w święta oraz w inne dni wolne od pracy. Rozkład godzin ustalany jest w drodze uchwały rady powiatu po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego.


Polecamy:
Pieniądze na założenie firmy


Zakaz reklamy aptek


Ważną kwestią jest zakaz reklamowania aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Reklamy nie stanowi natomiast informacja o godzinach pracy. Ustawodawca przewiduje natomiast możliwość reklamowania aptek bądź punktów aptecznych z wyjątkiem udzielanych informacji do publicznej wiadomości odnośnie leków lub wyrobów medycznych umieszczonych na wykazach leków refundowanych lub o identycznej nazwie jak leki i wyroby umieszczone na takich wykazach. Oznacza to, że aby reklama mogła zostać uznana za niedozwoloną musi spełnić trzy przesłanki łącznie, czyli:


1. działalność posiada cechy reklamy,

2. skierowana jest do wiadomości publicznej,

3. odnosi się bezpośrednio do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.


Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Zakładanie firmy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA