REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Założenie biura turystycznego - w jakiej formie?

Monika Pązik

REKLAMA

Do założenia biura turystycznego wymagany jest wybór formy organizacyjno -  prawnej. Przedsiębiorcy powinni zatem przestrzegać wymogów związanych z zakładaniem działalności gospodarczej oraz dokonać wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych, aby rozpocząć działalność.

Kwestia zakładania biura turystycznego uregulowana została w przepisach ustawy o usługach turystycznych (Dz.U.2004.223.2268) z zastosowaniem odpowiednio przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.2013.672). Charakter działalności turystycznej określany jest mianem działalności regulowanej, której wykonywanie wymaga spełnienia warunków określonych przepisami prawa a ponadto wymaga uzyskania wpisu do odpowiedniego rejestru. Działalność regulowana polega na organizowaniu imprez turystycznych oraz na pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych.

REKLAMA


Formy prowadzenia biura turystycznego

REKLAMA


Zakładanie biura podróży wiąże się z koniecznością wyboru formy jego prowadzenia. Wśród nich można wyróżnić organizatora turystycznego, czyli firmę zajmującą się przygotowaniem wycieczki, a w tym zawarciem umowy z hotelami, przewoźnikami oraz innymi firmami świadczącymi usługi. Taka forma prowadzenia działalności jest zdecydowanie najtrudniejsza oraz na obecnych rynkach najbardziej narażona na bankructwo. Kolejnym sposobem jest założenie biura w formie pośrednika turystycznego, który zajmuje się zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych na zlecenie klientów. Najbardziej popularną formą zakładania biura turystycznego jest agencja turystyczna. Agent turystyczny to firma, która zawiera umowę z organizatorem turystycznym i sprzedaje klientom jego ofertę w zamian za otrzymywanie prowizji. Działalność agenta wymaga jedynie zarejestrowania firmy w odpowiedniej formie organizacyjno - prawnej, natomiast nie wymaga uzyskania dodatkowych zezwoleń. Jest to związane z faktem, iż agent nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykonaniem usług, bowiem działa w imieniu organizatora turystyki. Działalność agentów turystycznych nie jest jednakże działalnością regulowaną.


Najbardziej powszechne jest prowadzenie biura podróży w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną ponoszącą pełną odpowiedzialność za zobowiązania firmy. Jednoosobowa działalność podlega założeniu na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Biuro podróży można również prowadzić w formie spółki.


Zobacz również: Upadające biura podróży - co z klientami?

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Warunki konieczne do prowadzenie działalności turystycznej


Przedsiębiorca prowadzący działalność świadczącą usługi turystyczne jest zobowiązany do posiadania określone zabezpieczenia finansowego, w tym powinien:

REKLAMA


1) zapewnić klientom, na wypadek swojej niewypłacalności: pokrycie kosztów powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu z imprezy turystycznej w wypadku gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi nie zapewnia tego powrotu, a także zapewnić klientom zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną w wypadku gdy z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu impreza turystyczna nie zostanie zrealizowana, a także zapewnić klientom zwrot części wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną, odpowiadającą części imprezy turystycznej, która nie zostanie zrealizowana z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu, przez:


2) składać marszałkowi województwa oryginały lub potwierdzone przez podmioty, które je podpisały, odpisy kolejnych umów, nie później niż 14 dni przed upływem terminu obowiązywania umowy poprzedniej; przedsiębiorcy zaprzestający działalności gospodarczej są zwolnieni z tego obowiązku, jeżeli zawiadomią marszałka województwa o zaprzestaniu działalności organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego.


Obowiązek wpisu do rejestru


Zgodnie z art. 7 ustawy o usługach turystycznych do rozpoczęcia prowadzenia biura turystycznego konieczne jest dokonanie wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych, który jest prowadzony przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa, a w przypadku organizatora zagranicznego - właściwego ze względu na siedzibę oddziału w Polsce. Wniosek o wpis do rejestru powinien zawierać:


1) firmę przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, a w przypadku gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną - adres zamieszkania;

2) numer identyfikacji podatkowej (NIP);

3) określenie przedmiotu działalności;

4) określenie zasięgu terytorialnego wykonywanej działalności (obszar kraju, kraje europejskie lub kraje pozaeuropejskie);

5) wskazanie głównego miejsca wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru oraz oddziałów;

6) imiona i nazwiska osób upoważnionych do kierowania działalnością przedsiębiorcy oraz działalnością jego oddziałów.


Do wniosku o wpis przedsiębiorca musi dołączyć oryginał umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczenia bądź umowy ubezpieczenia. Przedsiębiorca działający jako agent turystyczny prowadzi natomiast działalność na rzecz organizatora wpisanego do rejestru na podstawie zawartej umowy agencyjnej, wobec czego wymaga jedynie wpisu do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców, nie musi zatem ponosić kosztów ubezpieczenia.


Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Zakładanie firmy

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA