REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka

REKLAMA

REKLAMA

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że 60% polskich firm nie wie jak lub nigdy nie próbowało nawiązać współpracy z naukowcami. W województwie łódzkim, sytuacja jest jeszcze poważniejsza. Z analizy potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstw wynika, że prawie 80% lokalnych przedsiębiorców nigdy nie podjęło współpracy z instytucjami badawczymi.

Czy biznes i nauka potrafią sprawnie współpracować i tworzyć innowacyjne rozwiązania? Z pewnością tak.

REKLAMA

Najlepszym tego przykładem mogą być chociażby przedsiębiorstwa typu spin-off, które są elementem przedsiębiorczości akademickiej, a ich głównym celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. Piotr Tomowicz w publikacji z 2006 roku wymienia 21 firm, które swoją wartość zbudowały w oparciu o współpracę z ośrodkami naukowymi i akademickimi.

REKLAMA

Wśród tych przedsiębiorstw pojawiają się jednak tylko 4 instytucje z województwa łódzkiego: Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny i Centrum Biologii Medycznej PAN. Tymczasem w Łodzi jest ponad 10 uczelni wyższych i kilka prężnie działających ośrodków badawczych.

„Niedostateczny poziom współpracy pomiędzy biznesem a światem nauki jest potężną barierą w rozwoju lokalnej gospodarki. Jak wynika z badań, ośrodki akademickie narzekają na brak dostępu do informacji na temat potrzeb badawczych przedsiębiorstw, które z kolei nie znają oferty instytucji naukowych w zakresie świadczonych badań. Okazuje się, że głównym problemem, także w województwie łódzkim, jest niewystarczająca komunikacja między światem biznesu a światem nauki. Dlatego firma Transition Technologies wspólnie z Instytutem Informatyki na wydziale FTIMS Politechniki Łódzkiej stworzyły system Eureka, który przez znaczące ułatwienie dostępu do dużej bazy wiedzy i informacji, ma wspomóc efektywną współpracę biznesowo-technologiczną” – mówi Dariusz Lis, Dyrektor Poland Solution Center, Transition Technologies.

REKLAMA

Okazuje się, że firmy w województwie łódzkim boją się inwestować w badania i rozwój: przeznaczają na ten cel jedynie 17% nakładów przedsiębiorstw (źródło: Bank Danych Regionalnych: Nakłady w sektorze przedsiębiorstw na działalność B+R wg źródeł finansowania) . Choć ogólnie środki finansowe zarezerwowane na działalność badawczo-rozwojową są wysokie (województwo znajduje się na 6. pozycji w ogólnopolskim rankingu), często ośrodki badawcze realizują projekty, na które nie ma zapotrzebowania na lokalnym rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ulega wątpliwości, że łódzkie szkoły wyższe i ośrodki badawcze mogą napędzać lokalny przemysł innowacjami. Żeby jednak ta współpraca była efektywna i przynosiła obu stronom korzyści musi ją poprzedzić dokładne określenie potrzeb, a także oczekiwanych efektów. Dlatego, w województwie łódzkim wdrażane nowoczesne narzędzia, które już wkrótce sprawią, że komunikacja między lokalnym biznesem a ośrodkami naukowymi będzie skuteczna.


Projekt Eureka, który właśnie finalizują Transition Technologies i Instytut Informatyki na Wydziale FTIMS Politechniki Łódzkiej, to system wspomagania współpracy biznesowo-technologicznej.

Jego głównym założeniem jest opracowanie narzędzi oraz procedur, których celem jest polepszenie kooperacji uczelni z przemysłem. Odbiorcami i użytkownikami projektu są pracownicy uczelni wyższych i ośrodków badawczych oraz pracownicy firm z województwa łódzkiego, którzy już tej jesieni będą mogli nawiązać współpracę za pośrednictwem platformy dostępnej pod adresem www.SystemEureka.com.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA