| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka

Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że 60% polskich firm nie wie jak lub nigdy nie próbowało nawiązać współpracy z naukowcami. W województwie łódzkim, sytuacja jest jeszcze poważniejsza. Z analizy potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstw wynika, że prawie 80% lokalnych przedsiębiorców nigdy nie podjęło współpracy z instytucjami badawczymi.

Czy biznes i nauka potrafią sprawnie współpracować i tworzyć innowacyjne rozwiązania? Z pewnością tak.

Najlepszym tego przykładem mogą być chociażby przedsiębiorstwa typu spin-off, które są elementem przedsiębiorczości akademickiej, a ich głównym celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. Piotr Tomowicz w publikacji z 2006 roku wymienia 21 firm, które swoją wartość zbudowały w oparciu o współpracę z ośrodkami naukowymi i akademickimi.

Wśród tych przedsiębiorstw pojawiają się jednak tylko 4 instytucje z województwa łódzkiego: Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny i Centrum Biologii Medycznej PAN. Tymczasem w Łodzi jest ponad 10 uczelni wyższych i kilka prężnie działających ośrodków badawczych.

„Niedostateczny poziom współpracy pomiędzy biznesem a światem nauki jest potężną barierą w rozwoju lokalnej gospodarki. Jak wynika z badań, ośrodki akademickie narzekają na brak dostępu do informacji na temat potrzeb badawczych przedsiębiorstw, które z kolei nie znają oferty instytucji naukowych w zakresie świadczonych badań. Okazuje się, że głównym problemem, także w województwie łódzkim, jest niewystarczająca komunikacja między światem biznesu a światem nauki. Dlatego firma Transition Technologies wspólnie z Instytutem Informatyki na wydziale FTIMS Politechniki Łódzkiej stworzyły system Eureka, który przez znaczące ułatwienie dostępu do dużej bazy wiedzy i informacji, ma wspomóc efektywną współpracę biznesowo-technologiczną” – mówi Dariusz Lis, Dyrektor Poland Solution Center, Transition Technologies.

Okazuje się, że firmy w województwie łódzkim boją się inwestować w badania i rozwój: przeznaczają na ten cel jedynie 17% nakładów przedsiębiorstw (źródło: Bank Danych Regionalnych: Nakłady w sektorze przedsiębiorstw na działalność B+R wg źródeł finansowania) . Choć ogólnie środki finansowe zarezerwowane na działalność badawczo-rozwojową są wysokie (województwo znajduje się na 6. pozycji w ogólnopolskim rankingu), często ośrodki badawcze realizują projekty, na które nie ma zapotrzebowania na lokalnym rynku.

Nie ulega wątpliwości, że łódzkie szkoły wyższe i ośrodki badawcze mogą napędzać lokalny przemysł innowacjami. Żeby jednak ta współpraca była efektywna i przynosiła obu stronom korzyści musi ją poprzedzić dokładne określenie potrzeb, a także oczekiwanych efektów. Dlatego, w województwie łódzkim wdrażane nowoczesne narzędzia, które już wkrótce sprawią, że komunikacja między lokalnym biznesem a ośrodkami naukowymi będzie skuteczna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »