Kategorie

Poziom wystarczalności funduszy - ważny wskaźnik w przypadku realizacji nowych przedsięwzięć w firmie

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Poziom wystarczalności funduszy
Poziom wystarczalności funduszy
Fotolia
Pewnie zdarzyło nam się, nie raz, słyszeć o kłopotach finansowych jakieś firmy i jako powód tych kłopotów, ktoś powiedział, że … "przeinwestowali". Być może podobny problem mięliśmy już my sami ? A może jest to dopiero przed nami? Czego nie życzę i postaram się przedstawić tu narzędzie, które, chociaż w części, pomoże nam uchronić siebie i własną firmę przed taką przypadłością, której najgroźniejszym skutkiem może być bankructwo.

Poziom wystarczalności funduszy

Reklama

Planowanie nowych przedsięwzięć, to jedno z ważniejszych zadań zarządu firmy. Zazwyczaj realizacja tego typu planów związana jest z nakładami finansowymi. Trzeba wiedzieć czy, i w jakim zakresie, wystarczające będą środki własne oraz czy, i w jakim zakresie, potrzebne okazać się może finansowanie zewnętrzne. Niestety, praktyka wskazuje, że najczęściej w takich przypadkach, w małych i średnich firmach, decyzje wykonawcze opierają się na naszej wiedzy ogólnej o firmie, na naszej intuicji i przeczuciu oraz na determinacji zrealizowania celu jaki obraliśmy.  Nie chcę umniejszać roli intuicji menagera w ostatecznym sukcesie firmy. Uważam ten czynnik za kluczowy. Ale jednocześnie, decyzja o realizacji nowego projektu, podjęta intuicyjnie, kiedy przesłanki, które nas do tego skłoniły nie mają potwierdzenia w innych poszlakach czy dowodach (bo tego nawet nie sprawdziliśmy), nie wsparta rzeczowymi argumentami jest, delikatnie mówiąc, nieprzemyślana. Żeby nie używać już bardziej dosadnych określeń. Owo "przeinwestowanie", o którym wyżej jest, bardzo często, dowodem uzyskanym ex-post, na taką nieprzemyślaną decyzję.

Czy i w jakim zakresie, nowe przedsięwzięcie uda się sfinansować samodzielnie, a w jakim potrzebny jest kredyt? Załóżmy, że będąc w zarządzie, mamy na ten temat swoje zdanie. Ale jest potrzeba przekonania o tym rady nadzorczej, albo wspólnika czy innych członków zarządu. Albo sami chcemy upewnić się czy nasza ogólna opinia w tej sprawie, może być uzasadniona merytorycznie i w ten sposób potwierdzona.

Pomocnym do tego narzędziem może być "wskaźnik wystarczalności funduszy" - fund-flow adequancy ratio. Jest to miara szacunkowa, której używanie wymaga pewnego wyczucia. Niekiedy miara ta wymaga modyfikacji, o czym jeszcze napiszę. Miernik ma charakter wspomagający decyzję i jedynie jako taki powinien być traktowany. Zgodność tej miary z naszymi wcześniejszymi odczuciami, może posłużyć jako dowód ich dużego prawdopodobieństwa. Natomiast brak zgodności, wskazuje na potrzebę dokonania kolejnych weryfikacji i znaczną ostrożność decyzyjną.

gdzie:

Wf       - wskaźnik wystarczalności funduszy;

Fp        - suma funduszy z działalności podstawowej;

I           - suma planowanych wydatków inwestycyjnych;

PZ       - planowany przyrost zapasów;

PD       - planowany przyrost dywidendy.

Zobacz: Wprowadzenie płatności bezgotówkowych


Reklama

Zakłada się, że najkorzystniej jest przyjmować sumy funduszy z działalności podstawowej z ostatnich 5 lat, w celu wyeliminowania wahań. Jednak przy odrobinie praktyki, można wyobrazić sobie różne modyfikacje wskaźnika. Jest to w tym rachunku dopuszczalne, a niekiedy bywa nawet bardzo uzasadnione. Na przykład:

a) kiedy, zamiast sumy funduszy z działalności podstawowej z pięciu lat, przyjmujemy nieco inny okres, ponieważ on, wydaje się lepiej dopasowany do konkretnych warunków, niż zasada ogólna;

b) kiedy, zamiast sumy z pięciu lat, przyjmuje się pewną średnią z tego okresu, bo cykl inwestycyjny jest inny, np. 1 rok albo 2,5 roku;

c) kiedy, zamiast przyjmować wyłącznie wartości okresów minionych, do rachunku, wprowadza się, obok nich, prognozę jednego czy dwóch okresów przyszłych.

Przyjmuje się, że wartość wskaźnika Wf większa od 1, daje podstawę do założenia, iż dotychczasowe tempo wzrostu firmy, zapewni finansowanie nowego przedsięwzięcia bez zabiegania o środki z zewnątrz np. z kredytu bankowego lub z wpływów zwiększających kapitał spółki. Wartość Wf mniejsza od jedności, wskazuje na konieczność wsparcia tego przedsięwzięcia finansowaniem zewnętrznym.

Bilanse z ostatnich pięciu lat w spółce "Nord" wykazują, że suma wypracowanych funduszy na działalności podstawowej to 2 752 335pln. Przewidywana suma wydatków inwestycyjnych według kosztorysów firmy wykonawczej to 1 750 000 pln. Inwestycja pozwoli poszerzyć grupę odbiorców, a to oznacza, że wzrośnie ogólna suma należności od odbiorców. Przyjmuje się, że ten wzrost może dochodzić do 850 000pln. W czasie realizacji inwestycji, wzrostu wypłaty dywidendy nie przewidziano, natomiast dopuszczono możliwość jej obniżenia o kwotę 100 000pln.

Po podstawieniu do wzoru:

Spróbujmy zinterpretować uzyskany wynik. Z zaznaczeniem jednak, że interpretacja dotyczy tej konkretnej spółki, działającej w takich, a nie innych uwarunkowaniach.  Interpretacja tego wskaźnika, poza ogólnym wydziwiękiem, nigdy nie powinna mieć charakteru uniwersalnego. Zawsze powinna uwzględniać okoliczności charakterystyczne dla podmiotu, którego dane wyliczenia dotyczą.

Otóż wskaźnik na poziomie 1,1 może być zinterpretowany jako pozwalający na podjęcie próby sfinansowania tego przedsięwzięcia ze środków własnych. Co prawda margines bezpieczeństwa, wynikający z podstawienia do wzoru konkretnych wartości nie jest wysoki (jedynie 10%), ale inwestycja ta ma na celu zwiększenie funduszy wypracowanych z działalności podstawowej - po prostu, zwiększenie zysku. Tak więc rzeczywista wartość Fp powinna być wyższa niż przyjęta do wyliczeń, a to poprawia rzeczywistą wartość wskaźnika, względem wyliczonej wartości szacowanej. Dodatkowo, zarząd monitorując, na bieżąco, sytuację firmy, będzie mógł realnie wpływać na wartość PZ (planowanego przyrostu zapasów, a w tym przypadku przyrostu należności od nowo pozyskanych klientów) np. ograniczając ich liczbę lub zmniejszając przyznane limity kredytu kupieckiego czy terminy płatności albo poprawiając efektywność egzekwowania należności przeterminowanych. Ma też rezerwy w postaci działań zmniejszających stany magazynowe poprzez poprawę rotacji towarów w magazynie. Działań i tak planowanych już pewnego czasu. Jeśli dodać do tego nieformalną wiedzę, iż udziałowcy będą skłonni całkowicie zrezygnować z dywidendy[i] (w sytuacji silnie uzasadnionej rozwojem wydarzeń w spółce), to wydaje się, że zarząd zyskał istotny argument by rekomendować plan realizacji tego przedsięwzięcia w oparciu o środki własne.

Zobacz: Gwarancje de minimis są niewystarczające[i] Wiemy, że każde zwiększenie wartości licznika, jak też zmniejszenie wartości mianownika sprawi, iż wyliczony wskaźnik, osiągnie większą wartość. A to jest, w tym przypadku, korzystne dla prognozy wystarczalności funduszy własnych.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.