Jak założyć agencję zatrudnienia?
REKLAMA
Art. 18 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 -j.t.) zawiera katalog usług, które mogą być świadczone przez agencję zatrudnienia. Działalność agencji jest działalnością regulowaną, która może świadczyć usługi zarówno w zakresie krajowego pośrednictwa pracy, jak również u zagranicznych pracodawców. W ramach oferowanych usług agencja zatrudnienia może działać w zakresie:
REKLAMA
- pośrednictwa pracy,
- doradztwa personalnego,
- poradnictwa zawodowego,
- pracy tymczasowej.
Polecamy: Pieniądze na założenie firmy
Wymogi dotyczące założenia agencji zatrudnienia
Podmiot, który zamierza świadczyć usługi z zakresu działalności agencji zatrudnienia nie może posiadać żadnych zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne bądź na Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (jeżeli zobowiązany był do ich opłacania). Ponadto podmiot taki musi być niekarany za przestępstwa lub wykroczenia określone ustawowo, m.in. prowadzenie agencji zatrudnienia bez wymaganego wpisu do rejestru lub nieprzestrzeganie zakazu dyskryminacji. Wymogiem musi być również fakt, że wobec tego podmiotu nie została otwarta likwidacja lub ogłoszona upadłość. Agencja zatrudnienia powinna ponadto posiadać:
1) lokal przeznaczony na biuro, który będzie zapewniał poufność przeprowadzanych rozmów,
2) wyposażenie w odpowiedni sprzęt techniczny, który umożliwi prowadzenie działalności,
3) w zakresie usług:
- doradztwa personalnego i poradnictwa zawodowego - agencja powinna zapewnić osoby z wykształceniem wyższym związane z charakterem świadczonych usług,
- pośrednictwa pracy i pracy tymczasowej - agencja powinna zapewnić osoby z wykształceniem co najmniej średnim.
Zobacz również: Rejestracja firmy w CEIDG
Wpis do rejestru
Aby można było rozpocząć prowadzenie działalności w ramach agencji należy uzyskać odpowiedni wpis w rejestrze marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę agencji. Rejestr jest jawny i może być prowadzony w formie elektronicznej poprzez uruchomienie odpowiedniej strony internetowej, za pośrednictwem której podmiot ubiegający się o możliwość świadczenia usług przez agencję może sprawdzić czy posiada ona wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Marszałek województwa dokonuje wpisu na podstawie pisemnego wniosku oraz wniosku w formie elektronicznej (opatrzonym podpisem elektronicznym), który musi zawierać dane identyfikujące podmiot, czyli:
1) oznaczenie podmiotu ubiegającego się o wpis do rejestru;
2) adres zamieszkania lub siedziby podmiotu oraz adresy, pod którymi będzie prowadzona działalność, wraz z nazwą gminy i województwa oraz numerem telefonu;
3) oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności;
4) numer identyfikacji podatkowej NIP;
5) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo numer w ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli został nadany, oraz nazwę i adres organu ewidencyjnego;
6) adres poczty elektronicznej.
Wraz z wnioskiem należy złożyć stosowne oświadczenie o zgodności z prawdą danych zawartych we wniosku z oznaczeniem podmiotu prowadzącego agencję zatrudnienia oraz adresem zamieszkania lub siedziby oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia i podpisem osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji. Do dokonania tej procedury jest również konieczne uiszczenie jednorazowej opłaty w wysokości 200 zł. Należy jednak pamiętać, że marszałek województwa może dokonać sprawdzenia danych podanych we wniosku oraz wezwać do dostarczenia stosownych dokumentów. Następnie marszałek wydaje certyfikat o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru, który uprawnia do świadczenia usług w ramach prowadzenia agencji zatrudnienia.
Zadaj pytanie na FORUM: Moja Firma - Zakładanie firmy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.