REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć agencję zatrudnienia?

Monika Pązik

REKLAMA

Prowadzenie agencji zatrudnienia polega na świadczeniu usług w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego bądź pracy tymczasowej. Aby założyć agencję zatrudnienia należy spełnić określone warunki oraz złożyć wniosek o wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa.

Art. 18 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 -j.t.) zawiera katalog usług, które mogą być świadczone przez agencję zatrudnienia. Działalność agencji jest działalnością regulowaną, która może świadczyć usługi zarówno w zakresie krajowego pośrednictwa pracy, jak również u zagranicznych pracodawców. W ramach oferowanych usług agencja zatrudnienia może działać w zakresie:

REKLAMA

  • pośrednictwa pracy,
  • doradztwa personalnego,
  • poradnictwa zawodowego,
  • pracy tymczasowej.

Polecamy: Pieniądze na założenie firmy

Wymogi dotyczące założenia agencji zatrudnienia

Podmiot, który zamierza świadczyć usługi z zakresu działalności agencji zatrudnienia nie może posiadać żadnych zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne bądź na Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (jeżeli zobowiązany był do ich opłacania). Ponadto podmiot taki musi być niekarany za przestępstwa lub wykroczenia określone ustawowo, m.in. prowadzenie agencji zatrudnienia bez wymaganego wpisu do rejestru lub nieprzestrzeganie zakazu dyskryminacji. Wymogiem musi być również fakt, że wobec tego podmiotu nie została otwarta likwidacja lub ogłoszona upadłość. Agencja zatrudnienia powinna ponadto posiadać:

1) lokal przeznaczony na biuro, który będzie zapewniał poufność przeprowadzanych rozmów,

2) wyposażenie w odpowiedni sprzęt techniczny, który umożliwi prowadzenie działalności,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) w zakresie usług:

- doradztwa personalnego i poradnictwa zawodowego - agencja powinna zapewnić osoby z wykształceniem wyższym związane z charakterem świadczonych usług,

- pośrednictwa pracy i pracy tymczasowej - agencja powinna zapewnić osoby z wykształceniem co najmniej średnim.

Zobacz również: Rejestracja firmy w CEIDG

Wpis do rejestru

Aby można było rozpocząć prowadzenie działalności w ramach agencji należy uzyskać odpowiedni wpis w rejestrze marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę agencji. Rejestr jest jawny i może być prowadzony w formie elektronicznej poprzez uruchomienie odpowiedniej strony internetowej, za pośrednictwem której podmiot ubiegający się o możliwość świadczenia usług przez agencję może sprawdzić czy posiada ona wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Marszałek województwa dokonuje wpisu na podstawie pisemnego wniosku oraz wniosku w formie elektronicznej (opatrzonym podpisem elektronicznym), który musi zawierać dane identyfikujące podmiot, czyli:

1) oznaczenie podmiotu ubiegającego się o wpis do rejestru;

2) adres zamieszkania lub siedziby podmiotu oraz adresy, pod którymi będzie prowadzona działalność, wraz z nazwą gminy i województwa oraz numerem telefonu;

3) oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności;

4) numer identyfikacji podatkowej NIP;

5) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo numer w ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli został nadany, oraz nazwę i adres organu ewidencyjnego;

6) adres poczty elektronicznej.

Wraz z wnioskiem należy złożyć stosowne oświadczenie o zgodności z prawdą danych zawartych we wniosku z oznaczeniem podmiotu prowadzącego agencję zatrudnienia oraz adresem zamieszkania lub siedziby oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia i podpisem osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji. Do dokonania tej procedury jest również konieczne uiszczenie jednorazowej opłaty w wysokości 200 zł. Należy jednak pamiętać, że marszałek województwa może dokonać sprawdzenia danych podanych we wniosku oraz wezwać do dostarczenia stosownych dokumentów. Następnie marszałek wydaje certyfikat o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru, który uprawnia do świadczenia usług w ramach prowadzenia agencji zatrudnienia.

Zadaj pytanie na FORUM: Moja Firma - Zakładanie firmy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA