REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa i obowiązki stron umowy agencyjnej

Monika Pązik

REKLAMA

Umowa agencyjna jest umową cywilnoprawną zawieraną między przedsiębiorcami. Podstawowe prawa i obowiązki stron określają przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy agencyjnej, natomiast pozostałe mogą zostać uzgodnione według uznania stron przestrzegając zasad współżycia społecznego.

Umowa agencyjna należy do kategorii umów starannego działania co oznacza, że agent zobowiązuje się wykonać zlecone zadania z należytą starannością. Stronami umowy jest zatem agent i dający zlecenie, którzy zawierają umowę zgodnie z zasadą swobody umów, kształtując dowolnie swój stosunek cywilnoprawny, jednakże z zastrzeżeniem, by treść i cel umowy nie stały w sprzeczności z naturą stosunku, ustawą ani zasadom współżycia społecznego. Należy zaznaczyć, że agent wykonuje swoje należycie swoje obowiązki w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Natomiast podstawowym obowiązkiem obu stron jest zachowanie lojalności wobec drugiej strony.

REKLAMA

Obowiązki agenta

Podstawowe obowiązki zostały uregulowane w art. 758 § 1 kodeksu cywilnego. Jednakże istnieją dwa rodzaje umów agencyjnych określających zakres obowiązków agenta, w tym agencja pośrednicza i agencja przedstawicielska. Na mocy umowy o agencję pośredniczą agent zobowiązuje się za wynagrodzeniem i w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów z klientami na rzecz dającego zlecenie bądź w jego imieniu. Zadaniem agenta jest wyszukiwanie klientów, kojarzenie interesów stron, gromadzenie informacji a także uczestniczenie w negocjacjach. Agencja przedstawicielska natomiast charakteryzuje się tym, że agent dokonuje i imieniu dającego zlecenie czynności prawnych związanych z zawieraniem umów w jego imieniu. Aby agent mógł zawierać umowy w takiej formie konieczne jest uzyskanie stosownego pełnomocnictwa od dającego zlecenie. Na podstawie art. 760 k.c. agent zobowiązany jest do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy co oznacza, że powinien powstrzymać się od wszelkich działań, w wyniku których dający zlecenie poniósłby szkodę zarówno w prowadzonej działalności jak i w wizerunku firmy. Dodatkowo agent zobowiązany jest w szczególności do:

 • przekazywania wszelkich informacji mających znaczenie dla dającego zlecenie,
 • przestrzegania wskazówek otrzymanych od drugiej strony umowy,
 • podejmowania w zakresie prowadzonych spraw czynności potrzebnych do ochrony praw dającego zlecenie.

Polecamy serwis: Jak założyć firmę

Obowiązki dającego zlecenie

Obowiązki po stronie dającego zlecenie mogą wynikać bezpośrednio z przepisów prawa jak również z samej treści umowy agencyjnej. W związku z tym dający zlecenie zobowiązany jest do:

1. zapłaty agentowi wynagrodzenia (prowizji),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. złożenia agentowi oświadczenia zawierającego dane o należnej mu prowizji oraz udostępnienia informacji potrzebnych do prawidłowego ustalenia wysokości prowizji,

3. przekazywania agentowi dokumentów i informacji potrzebnych do prawidłowego wykonania umowy oraz zawiadamiania o zawieranych umowach,

4. zwrotu wydatków agenta związanych z wykonaniem umowy,

5. zapłaty świadczenia wyrównawczego,

6. wypłacenia odpowiedniej sumy pieniężnej w razie ustanowienia ograniczenia (zakazu) działalności konkurencyjnej,

7. lojalności wobec agenta.

Zapłata wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem po stronie dającego zlecenie niezależnie od tego, czy agent występuje z żądaniem jego wypłaty. Dający zlecenie powinien złożyć oświadczenie zawierające dane o wysokości prowizji nie później niż w ostatnim dniu miesiąca następującego po kwartale, w którym agent nabył prawo do prowizji. Ponadto dający zlecenie ma obowiązek dostarczenie niezbędnych dokumentów i informacji, zawiadomić o liczbie umów, których wartość będzie niższa niż normalnie przewidziane oraz zawiadomieniu agenta o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji zawarcia umowy oraz o niewykonaniu umowy. Dający zlecenie na mocy art. 762 k.c. w razie braku odmiennych postanowień ma obowiązek zwrotu wydatków związanych z wykonaniem zlecenia jednakże tylko o tyle, o ile były uzasadnione i o ile ich wysokość przekracza zwykłą w danych stosunkach miarę.

 Zadaj pytanie na forum: Moja Firma - Zakładanie firmy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA