reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Agent ubezpieczeniowy zapłaci składkę wypadkową

Agent ubezpieczeniowy zapłaci składkę wypadkową

Firmy będą musiały opłacać składki wypadkowe za każdego zatrudnionego przez nich zleceniobiorcę.


ZMIANA PRAWA

Przedsiębiorcy zapłacą składkę wypadkową za pracujących dla nich zleceniobiorców i osoby wykonujące pracę agencyjną poza siedzibą firmy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe. Został on wysłany do konsultacji społecznych. Ma wejść w życie w następnym miesiącu po dacie ogłoszenia.

Obecnie firmy muszą płacić składkę wypadkową za zleceniobiorców, którzy wykonują zadania w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Zdarza się jednak, że, np. agent ubezpieczeniowy w drodze do klienta ma wypadek i nie może korzystać wtedy z prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

- To dobra zmiana dla zleceniobiorców wykonujących pracę poza firmą, bo będą mieli prawo do odszkodowania, jeśli ulegną wypadkowi przy pracy lub nabawią się choroby zawodowej - mówi Dorota Twardo, specjalista ds. kadr i płac.

Dodaje, że ułatwi to także pracę firmom realizującym na bieżąco płatności ubezpieczeniowe.

- Wszyscy zleceniobiorcy będą traktowani jednakowo - mówi Dorota Twardo.

Proponowana zmiana będzie dotyczyć około 13 tys. osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia nieobjętych obecnie ubezpieczeniem wypadkowym. Składka wypadkowa zależy od skali i rodzaju zagrożeń w danej branży. Wynosi od 0,67 proc. do 3,60 proc. zarobków zleceniobiorcy. Większość zleceniobiorców pracuje w branżach o niskiej skali zagrożeń, a zatem niższej stopie procentowej składki wypadkowej.

Projekt zakłada też, że banki będą musiały przekazywać organom wypłacającym świadczenia z ubezpieczenia społecznego, na ich wniosek, dane osobowe współwłaścicieli rachunku bankowego, na który zostały przekazane świadczenia po śmierci świadczeniobiorcy, np. emeryta.

- Dzięki uzyskanym danym ZUS lub OFE będą mogły dochodzić od współwłaściciela należności - mówi Bogna Nowak Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Obecnie banki odmawiają przekazywania takich danych na podstawie art. 57 prawa bankowego. W projekcie proponuje się także, aby banki przechowywały przez 10 lat potwierdzenia bezgotówkowych wpłat składek ubezpieczeniowych przez firmy. Obecnie banki przechowują te dane przez pięć lat.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama