REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Założenie własnej firmy - utrudnienia w prowadzeniu biznesu

Anna Kubalka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wielu Polaków na etacie niejednokrotnie zastanawiało się nad założeniem własnej firmy. Jednak tym, co odstrasza są nie tylko procedury założenia, konieczność zaznajomienia się z prawem podatkowym i samodzielnego rozliczania z urzędem skarbowym. Negatywne światło na założenie i prowadzenie własnej firmy rzucają także urzędnicy i ich - często absurdalne - wymagania.

Kontrole podatkowe zamiast prężnego biznesu

 Przeprowadzana w firmie kontrola podatkowa zazwyczaj wiąże się ze sporym stresem i koniecznością spełnienia dodatkowych obowiązków. Żaden (rzetelny) przedsiębiorca nie kwestionuje zazwyczaj konieczności przeprowadzenia takiego sprawdzenia i dopełnienia obowiązków przez urzędników.

REKLAMA

Problem pojawia się jednak, kiedy firma znajdzie się nagle pod szczególnym obstrzałem - inspektorów, urzędów skarbowych, prokuratury. Nakładające się na siebie kontrole krzyżowe mogą przysporzyć naprawdę wielu dodatkowych obowiązków. Polscy przedsiębiorcy skarżą się na konieczność obsługiwania tak wielu wezwań, że często konieczne jest odsunięcie od zwykłych obowiązków pracownika bądź też zatrudnienie nowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Jakie obowiązki są aż tak absorbujące? Podczas kontroli urzędnicy często wymagają dostarczenia sporej ilości dokumentów, zdarza się także, że wymagana jest jedna faktura, ale z dawnego okresu. Konieczność odnalezienia, sporządzenia kopii i dostarczenia może zająć naprawdę sporo czasu, nie wspominając o kosztach wydruków czy transportu.

Wprawdzie przepisy podatkowe ograniczają w pewnym stopniu, ile może trwać kontrola oraz że w jednym momencie w jednej firmie nie można przeprowadzać dwóch postępowań jednocześnie. Jednakże wskazane zapisy dotyczą rzeczywistej kontroli, ale już nie czynności sprawdzających.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Podejmowanie działalności

Jak zbierać informacje?

REKLAMA

Innym przykładem dość negatywnie wpływającej na postrzeganie biznesu działalności polskich urzędów jest zbieranie przez nie informacji. Chodzi w tym przypadku o fakt, że bardzo często urzędnicy wymagają od podatnika przedłożenia czegoś, co w praktyce w urzędzie już się znajduje bądź czego ustalenie może być problematyczne dla przedsiębiorcy.

Niejednokrotnie zdarza się, że wezwani do złożenia informacji właściciele firm tak naprawdę robili to - np. w ciągu całego roku podatkowego. Przykładem może tu być konieczność złożenia informacji ZUS IWA, mającej na celu przedstawienie średniorocznego zatrudnienia w firmie. Na tej podstawie ZUS wylicza i podaje wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż przedsiębiorca przez cały rok podatkowy przedkłada do ZUS-u deklarację DRA, wykazując wszystkie niezbędne dane na temat ubezpieczonych w jego firmie.

Z drugiej strony na podatników często nakładane są dość absurdalne obowiązki, wymagające od nich cofnięcia się do już zakończonych lat podatkowych. Przykładem jest tu konieczność wykazania przez firmę świadczącą usługi hotelowo-gastronomiczne, które z przychodów ubiegłego roku dotyczyły hotelu, a które - gastronomii. Niestety, przez cały ubiegły rok przedsiębiorstwo nie prowadziło w tym zakresie żadnych ewidencji, jako że nie posiadało takiego obowiązku. Efektem jest konieczność cofnięcia się do początku roku i przeanalizowania wszystkich poszczególnych dokumentów sprzedażowych. Nic dziwnego, że zadanie to jest cokolwiek żmudne i czasochłonne.

Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG

Co zrobić? Przetrwać!

Wydaje się, że pomysły urzędów i organów kontroli mają na celu tylko utrudnianie przedsiębiorcom prowadzenie firmy. Warto jednak pamiętać, że kontrole służą czemuś jeszcze - co roku w ich wyniku na jaw wychodzi naprawdę spora liczba przestępstw bądź wykroczeń, za którymi stoją duże kwoty pieniędzy.

Z drugiej strony nie można mieć do przedsiębiorców - tych uczciwych - pretensji, że nie są zadowoleni z wyhamowywania ich firm tylko po to, aby sprawdzić kogoś trzeciego. Warto byłoby wobec tego zastanowić się nad bardziej efektywnymi kontrolami albo skuteczniejszymi i mniej inwazyjnymi metodami zbierania danych o podatnikach.

 Zobacz: Zakładanie firmy transportowej - jakie są wymogi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA