REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Absolutorium dla zmarłego członka zarządu

W trakcie roku obrotowego zmarł członek zarządu spółki z o.o. Czy zwyczajne zgromadzenie wspólników, zatwierdzające sprawozdanie finansowe za ten rok, powinno podjąć uchwałę także w sprawie udzielenia mu absolutorium?

Najważniejsze koszty pracy, podatki i prawo pracy

Obniżka pozapłacowych kosztów pracy, uproszczenie prawa podatkowego oraz uelastycznienie prawa pracy to najważniejsze zmiany w prawie, których małe i średnie firmy oczekują od nowego rządu i parlamentu - poinformowała w poniedziałek ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek.

Wypłaty dla niepełnosprawnych i firm mogą być zagrożone

Od 7 listopada niepełnosprawni mogą starać się o dofinansowanie założonej przez siebie firmy. Aby wypłacić pieniądze jeszcze w tym roku, rady powiatu muszą podjąć specjalne uchwały. Możliwe, że niektórzy niepełnosprawni i pracodawcy ich zatrudniający otrzymają środki dopiero w połowie 2008 roku.

Pieniądze na usługi doradcze

W ramach regionalnych programów operacyjnych mali i średni przedsiębiorcy otrzymają dodatkowe pieniądze na usługi doradcze.

REKLAMA

Będzie mniej kontroli

Trudniej będzie uzyskać pozwolenie na obrót towarami, ale dzięki temu będą rzadsze kontrole dla przedsiębiorców prowadzących skład celny.

1,5 mld zł może kosztować Dyrektywa REACH

Wprowadzenie unijnego systemu rejestracji substancji chemicznych może spowodować, że z polskiego rynku zniknie część małych, a nawet średnich firm chemicznych. Dla dużych koncernów oznacza to gorsze wyniki.

Inflacja bliżej 3 proc.

Inflacja w ujęciu rocznym wzrosła w październiku do 2,6 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. W grudniu sięgnie 3 proc. - oceniają ekonomiści.

Warto sprecyzować umowy o premiach

Aby po 1 stycznia 2008 r. bez problemów rozliczać VAT z faktur dokumentujących premie pieniężne, warto już dziś zadbać o doprecyzowanie umów. Najbezpieczniejszym podatkowo sposobem jest rozliczanie premii tak jak rabatów.

REKLAMA

Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Mój mąż również prowadzi działalność gospodarczą, ale w innym zakresie. Czy w takiej sytuacji mogę opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej?

Jak zmotywować pracownika

Jedna z podstawowych zasad motywowania przez wynagrodzenie mówi, że dotyczy ono konkretnego pracownika. Dlatego istotne jest, aby obowiązujący w firmie system wynagradzania uwzględniał indywidualne potrzeby pracowników.

Jak cena wykupu przedmiotu leasingu wpływa na wysokość rat w trakcie jego trwania

Spółka z o.o. zamierza zawrzeć umowę leasingu na wynajmowany przez nią dotychczas samochód osobowy osobie prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą. Osoba ta jest jednocześnie jednym z udziałowców spółki z o.o. Czy ustalona w umowie wartość końcowa przedmiotu leasingu wpływa na sumę opłat będących podstawą uznania danej umowy za umowę leasingu? Czy cena końcowa może spowodować obniżenie ceny czynszów miesięcznych poniżej cen stosowanych w najmie samochodów osobowych?

Jakie skutki dla przedsiębiorców ma ustawa o EURO 2012

Najważniejsze inwestycje związane z mistrzostwami EURO 2012 będą realizować spółki celowe. Tworzyć je będzie Skarb Państwa i wszystkie miasta będące gospodarzami mistrzostw EURO 2012 (Chorzów, Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa oraz Wrocław). Spółki celowe służą zastępczemu wykonywaniu zadań inwestora i zadań nadzoru inwestorskiego. Prywatni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o bycie ich podwykonawcami.

Renciści zapłacą więcej za prowadzenie firmy

Od 2008 roku renciści prowadzący firmę będą wpłacać do ZUS wszystkie składki ubezpieczeniowe. PFRON zrefunduje składkę emerytalną i rentową, a właściciele firm opłacą składkę do Funduszu Pracy i wypadkową. Zaraz na początku 2008 roku renciści-przedsiębiorcy muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie zgłosić do ZUS.

Pieniądze z UE: wciąż brak przepisów

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie MRR o udzielaniu pomocy inwestycyjnej w programach regionalnych. Z 22 przygotowanych programów pomocowych, wymagających notyfikacji w Komisji Europejskiej, uzgodniono dopiero 14. Pierwsze pieniądze dla przedsiębiorców już w listopadzie, ale większość środków najwcześniej w I kwartale 2008 r.

Szybko maleje bezrobocie

W ostatnim roku w Polsce stopa bezrobocia zmniejszyła się najbardziej spośród wszystkich państw UE.

Najwięcej pytań zgłaszają przedsiębiorcy

Przez półtora roku działania Krajowa Informacja Podatkowa udzieliła ponad 700 tys. odpowiedzi. Najwięcej problemów mają przedsiębiorcy. Aby usprawnić działanie KIP, jeszcze w tym roku zostanie ona poddana audytowi.

W 2008 roku prąd zdrożeje co najmniej o 10 proc.

Urząd Regulacji Energetyki zwolni w listopadzie wszystkich sprzedawców energii z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf. Będzie to oznaczało uwolnienie cen energii i według ekspertów ich wzrost.

Ryzyko wzrostu inflacji wciąż wysokie

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę NBP na poziomie 4,5 proc., ale podkreśla, że konsekwencją szybkiego wzrostu gospodarki może być wzrost inflacji.

Wydatki można było zaliczyć w koszty firmy

Wydatki spółki na doradztwo prawne związane z podwyższeniem kapitału zakładowego są jej kosztami ogólnymi, a zatem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Co powinna zawierać prawidłowa nazwa firmy

Prowadzę działalność gospodarczą od 2005 r. Przeczytałem, że wszyscy przedsiębiorcy powinni dostosować nazwę firmy do nowych wymagań przewidzianych w przepisach Kodeksu cywilnego. Czy mnie również dotyczy ten obowiązek? Jeśli tak, to co powinienem zrobić?

Jak efektywnie zarządzać opakowaniami zwrotnymi

Zarządzanie opakowaniami zwrotnymi leży głównie w kompetencjach osób odpowiedzialnych za gospodarkę magazynową. Opakowania zwrotne przez wielu przedsiębiorców są traktowane jako „dodatek” do sprzedaży. Jednak po co wydawać gotówkę na nowe opakowania, jeśli można wdrożyć system kontroli opakowań wydanych klientom.

Tryb wymierzania kar porządkowych

Pracodawcy uprawnieni są do nakładania na pracowników kar porządkowych. Nie mogą jednak tego czynić w sposób dowolny. Kodeks pracy ściśle określa tryb postępowania w celu ukarania pracownika.

Czy korygować podatek przy przejęciu spółki

Przejęcie spółki w formie darowizny, zakupu, aportu nie powoduje obowiązku korekty przez nabywcę wcześniej odliczonego przez spółkę VAT. Przejmujący spółkę będzie jednak zmuszony do korekt, do których byłaby zobowiązana spółka, gdyby nie została przejęta.

Części zamienne mogą być tańsze

Od 1 listopada drobne firmy będą mogły produkować części zamienne do urządzeń wytwarzanych przez wielkie koncerny, pod warunkiem że części te będą wykorzystywane tylko do napraw. Dotyczy to aut, sprzętu AGD i RTV.

Nowe formularze dla firm

 Od dzisiaj zdecydowana większość płatników rozliczających się z ZUS musi składać nowe formularze ZUS IWA.

Firmanctwo pozbawia prawa do odliczenia VAT

Konsekwencją stwierdzenia firmanctwa jest pozbawienie podatnika prawa do rozliczenia VAT - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Podwykonawcy nie dostaną pieniędzy

Wartość pomocy publicznej nie powinna przekroczyć 50 proc. kosztów badań przemysłowych i 25 proc. kosztów prac rozwojowych. Przedsiębiorca w trudnej sytuacji ekonomicznej nie może wykorzystywać środków funduszu innowacyjności.

Zezwolenie na działalność można zmodyfikować

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej można, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić.

Jutro można kupić znicze i paliwo

Dzień Wszystkich Świętych będzie pierwszym wolnym świętem dla pracowników zatrudnionych w handlu. Klienci nie powinni mieć jednak problemów np. z zakupem zniczy i paliwa.

Wadliwe wykonywanie dzieła uprawnia do odstąpienia od umowy

Spółka jawna podpisała 12 września 2007 r. umowę o dzieło, której przedmiotem było wykonanie fontanny w siedzibie spółki, wraz z wymianą instalacji i przebudową ścian wewnętrznych. Prace miały rozpocząć się 14 września i potrwać do 30 listopada. Tymczasem podczas kontroli 15 października okazało się, że prace są na początkowym etapie, a ponadto przebudowa odbiega od poczynionych ustaleń i jest wadliwa technologicznie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest niezwłoczne odstąpienie od umowy?

Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego

Chciałbym zatrudnić w swojej firmie osobę legitymującą się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jakie wymogi w związku z tym powinienem spełniać? O czym pamiętać zatrudniając niepełnosprawnego? - pyta Czytelnik z Kielc.

Jak rozliczyć opłatę skarbową uiszczaną przez przedsiębiorców

Czy przedsiębiorca może zaliczyć opłatę skarbową w koszty uzyskania przychodu? 

Jak długo firma powinna utrzymać inwestycję, zrealizowaną przy współudziale funduszy unijnych

Inwestycja, która w momencie ukończenia przynosi korzyści firmie, może być dla niej za kilka lat obciążeniem. Dlatego o trwałości inwestycji pamiętać należy przy aplikowaniu o unijne środki, bowiem zgodnie z art. 57 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 trwałość projektu finansowanego z funduszy strukturalnych musi być zachowana przez okres pięciu lat od momentu zakończenia realizacji projektu.

Korzyści z samozatrudnienia

Zarobkowanie na własny rachunek pozwala zaoszczędzić na podatkach oraz na obowiązkowych składkach na ubezpieczenia społeczne. Samozatrudniony wykonujący działalność osobiście lub działający jako przedsiębiorca może korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodów albo z niższych stawek podatkowych niż pracownik.

Prezes ZUS o obniżce składki rentowej

Według prezesa ZUS Pawła Wypycha, jeżeli obniżka składki rentowej nie będzie obejmowała wszystkich, a tylko osoby z najniższymi zarobkami oraz wchodzących na rynek pracy - co proponuje PO - wówczas ZUS będzie potrzebował pół roku na przygotowanie nowej wersji programu Płatnik.

Łączenie spółek kapitałowych ponad granicami

Krajowe spółki kapitałowe będą mogły łączyć się z zagranicznymi spółkami kapitałowymi w takim samym zakresie, w jakim mogą to czynić między sobą spółki krajowe.

Złota akcja hamuje swobodę przepływu kapitału

Przewidziane w kodeksie spółek handlowych odstępstwo od zasady: jedna akcja - jeden głos pozwoli Skarbowi Państwa obejść blokadę złotej akcji przez Komisję Europejską.

Za 11 listopada nie przysługuje dzień wolny

W tym roku Święto Niepodległości wypada w niedzielę. W takiej sytuacji pracodawcy nie muszą wyznaczyć pracownikom innego dnia wolnego od pracy.

Będą nowe druki CIT

Podatnicy CIT prowadzący w Polsce zakłady zagraniczne i zatrudniający osoby na terenie różnych samorządów będą musieli składać informacje na formularzach CIT-ST i CIT-ST/A.

Nowe wymogi dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy

Producenci aut muszą zamieszczać w samochodach ostrzeżenia o tym, gdzie w samochodzie nie wolno montować fotelika dla dziecka.

Na wydanie zaświadczenia urząd ma siedem dni

Podatnik może składać do urzędu skarbowego wnioski i podania oraz żądać stwierdzenia nadpłaty, wydania interpretacji lub określonych zaświadczeń.

Duże spółki zarobiły więcej niż rok temu

Wyniki największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie będą lepsze niż w tym samym okresie 2006 roku. Analitycy sądzą, że oczekiwane przez nich zyski są już wliczone w ceny akcji.

Unia Europejska pomaga dostosować się do wymogów ochrony środowiska

Maksymalna kwota wsparcia, jaką można uzyskać na jeden projekt, to 20 mln zł. W związku z postulatami przedsiębiorców rozważane jest zwiększenie tej kwoty do 40 mln zł na jeden projekt.

Zgromadzenie wspólników w spółce z o.o.

Kiedy można odbyć zgromadzenie wspólników bez jego formalnego zwołania? W jakich przypadkach dopuszczalne jest podjęcie uchwał nieobjętych porządkiem obrad? Na czym polega pozazgromadzeniowy tryb podejmowania uchwał przez wspólników?

Obowiązki pracodawcy przyjmującego stażystę

Planuję przyjąć do firmy stażystę, gdyż słyszałam, że jest to dość korzystne dla pracodawcy. Chciałabym jednak wiedzieć, jakie obowiązki wiążą się z zatrudnieniem takiej osoby?

Czy po likwidacji działalności można odzyskać VAT

Zasada neutralności podatku od towarów i usług zapewnia podatnikowi możliwość odzyskania podatku naliczonego związanego z jego działalnością opodatkowaną. Nie stanowi przeszkody do realizacji tego prawa, gdy podatnik dochodzi nadpłaty VAT po likwidacji działalności.

Procedury budowlane trzeba znacznie skrócić i uprościć

Załatwienie wszystkich formalności potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji zajmuje minimum rok. Brak planów zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia inwestowanie. Inwestorzy postulują skrócenie procedur inwestycyjnych i uproszczenia przy rozpoczęciu prac.

Przedsiębiorcy mają obowiązek recyklingu i odzysku opakowań

Opłaty produktowe są naliczane, jeżeli przedsiębiorca nie uzyska odpowiednich limitów odzysku opakowań.

Kasa fiskalna nie zawsze potrzebna

Podatnicy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinni stosować kasy rejestrujące. Interpretacja tej regulacji wzbudza jednak kontrowersje.

Mija termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania w urzędach skarbowych deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa państwowe.

REKLAMA