reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zatrudnić cudzoziemca

Jak zatrudnić cudzoziemca

Polskim pracodawcom zaczyna brakować pracowników. Jest to spowodowane m.in. masowymi wyjazdami Polaków do pracy za granicę. W takiej sytuacji jedynym sposobem na uzupełnienie braków kadrowych jest zatrudnienie obcokrajowców.


Obecnie w Polsce nie istnieją już bariery w zatrudnianiu obywateli Unii Europejskiej. Dodatkowo polski pracodawca może bardzo szybko zatrudnić na kilka miesięcy obywateli Białorusi, Ukrainy i Rosji. W przypadku pracowników z pozostałych państw ciągle występuje obowiązek uzyskiwania pozwoleń na pracę. W październiku 2007 r. minister pracy i polityki społecznej podpisała rozporządzenie znacznie zmniejszające wysokość opłaty dokonywanej przez pracodawcę przy zatrudnianiu cudzoziemca (z 936 do 100 zł).

Dla kogo zezwolenie

Zasadą ogólną, od której przepisy prawa przewidują wiele wyjątków, jest, że każdy obcokrajowiec, który będzie wykonywał pracę na terytorium Polski, powinien mieć pozwolenie na pracę. Jednocześnie taki obowiązek występuje niezależnie od tego, czy praca będzie wykonywana w ramach stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej czy na innej podstawie. Podstawa zatrudnienia nie ma tu znaczenia, a przy jej wyborze strony powinny kierować się takimi samymi zasadami jak przy zatrudnianiu obywatela polskiego.

UWAGA

Obcokrajowiec może świadczyć pracę zarówno jako pracownik, jak i w niektórych okolicznościach jako strona umowy cywilnoprawnej. Praca może być również świadczona w związku z pełnieniem funkcji w zarządzie polskiej spółki.

Zanim pracodawca zdecyduje się powierzyć pracę cudzoziemcowi, powinien sprawdzić, czy w danym przypadku wymagane jest pozwolenie na pracę, czy też przepisy przewidują inną formę legalizacji zatrudnienia.

Pracę bez konieczności uzyskiwania pozwolenia mogą wykonywać m.in. osoby:

• będące obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej;

• będące obywatelami państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej;

• będące obywatelami państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi;

• wygłaszające, do 30 dni w roku kalendarzowym, okazjonalne wykłady, referaty lub prezentacje o szczególnej wartości naukowej lub artystycznej, jeżeli zachowują miejsce stałego pobytu za granicą;

• będące studentami studiów dziennych odbywanych w Rzeczypospolitej Polskiej - w lipcu, sierpniu i we wrześniu;

• będące studentami, którzy wykonują pracę w ramach odbywania staży zawodowych, do odbywania których kierują organizacje będące członkami międzynarodowych zrzeszeń studentów;

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Personel i Zarządzanie

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama