REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach gospodarczych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Nowosielski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca występujący bez pełnomocnika nie opłacił wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych jego pismo zostanie pozostawione bez rozpoznania, czy też sąd wezwie go do uzupełnienia braków?

 

REKLAMA

W sprawach rozpatrywanych przez sądy gospodarcze istotną kwestią dla przedsiębiorców jest wnoszenie o zwolnienie strony od kosztów sądowych. Wniosek o zwolnienie od kosztów przerywa bowiem termin do uiszczenia opłaty. Przy czym, w aktualnym orzecznictwie nie budzi już wątpliwości, że składając wniosek nie trzeba uiszczać opłaty stałej w wysokości 30 zł.

REKLAMA

W praktyce działania profesjonalnych pełnomocników pojawiło się jednak pytanie, w jakim momencie należy uiścić opłatę w sytuacji, w której wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych zostaje oddalony, a następnie oddalone zostaje zażalenie na oddalenie tegoż wniosku. Pojawiło się przy tym kilka niebezpiecznych orzeczeń, iż obowiązek uiszczenia opłaty powstaje już z chwilą wydania postanowienia o oddaleniu zażalenia (dodajmy, że w przeważającej mierze na posiedzeniu niejawnym). Na szczęście w uzasadnieniu postanowienia z 6 października 2006 r., sygn. akt V CSK 158/06, oraz w uchwale z 28 listopada 2006 r., sygn. akt III CZP 98/06 SN wypowiedział się jednoznacznie za poglądem, iż w omawianym przypadku uiszczenie opłaty nastąpić winno dopiero na wezwanie sądu.

Do wniosku o zwolnienie od tych kosztów dołączyć należy oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania (według urzędowego wzoru). Brak takiego oświadczenia powoduje zwrot wniosku (art. 102 ust. 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) i w konsekwencji takie skutki, jakby opłata nie została uiszczona - zwrot lub nawet odrzucenie. Z tym że z orzecznictwa SN wynika, iż jeżeli strona sama wnosi środek zaskarżenia - nawet, jeżeli w sprawie jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, to będzie wzywana do dołączenia oświadczenia, bez automatycznego zwrotu wniosku.

Jeżeli strona występuje w postępowaniu cywilnym samodzielnie, w przypadku nienależnego opłacenia wszelkich pism (w tym środków zaskarżenia), sąd wezwie tę stronę do uiszczenia opłaty w terminie tygodniowym (art. 130 k.p.c.). Tylko w razie bezskutecznego upływu terminu tygodniowego pismo zostanie zwrócone i nie wywoła żadnych skutków. Jeśli zaś wezwanie sądowe zostanie zrealizowane prawidłowo, to skutek pisma nastąpi od daty jego pierwotnego wniesienia.

Strona działająca bez profesjonalnego pełnomocnika powinna pamiętać także o poruszonych wcześniej kwestiach dotyczących zwolnienia od kosztów sądowych, zaokrąglania opłat, przeprowadzenia dowodów, z tym że skutki pomyłki takiej strony są łagodniejsze, aniżeli w przypadku, gdyby korzystała z pomocy profesjonalisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ROMAN NOWOSIELSKI

Kancelaria Nowosielski Gotkowicz i Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA