REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to jest spółka dominująca

Jakie kryteria są potrzebne do uznania danej spółki za dominującą?

Pracodawcy domagają się kar finansowych za porzucenie pracy

Pracownicy coraz częściej porzucają pracę z dnia na dzień. Za nagłe odejście z firmy prawo nie przewiduje żadnych sankcji. Pracodawcy chcą odszkodowań od nieuczciwych podwładnych.

W bankach przybędzie przeterminowanych należności

Do rozwoju branży windykacyjnej przyczyni się stale rosnąca liczba udzielanych kredytów detalicznych przy zmniejszających się wymaganiach w stosunku do potencjalnych kredytobiorców.

Test wypłacalności wyprze kapitał zakładowy

Spółka cywilna jest dziś najbardziej ułomną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Stwarza zagrożenie dla kontrahentów i nie chroni dostatecznie wspólników.

REKLAMA

Pracownik nie płaci PIT od szkolenia

Interpretacje podatkowe, które nakazują płacić pracownikom PIT od wartości szkoleń prowadzonych przez firmy bez akredytacji oświatowej, naruszają prawo.

Umowa użyczenia a konsekwencje podatkowe

Nieodpłatne używanie rzeczy rodzi konsekwencje podatkowe. Przychód z użyczenia podlega opodatkowaniu PIT. Wartość świadczenia musi być zbliżona do cen rynkowych.

Firma nie może odpowiadać za błędy urzędników

Przedsiębiorca nie może ponosić odpowiedzialności za błędy urzędu państwowego.

Przedsiębiorcy: unijne pieniądze dostaną najszybsi, a nie najlepsi

Pomysł ciągłego naboru wniosków w konkursach o unijne dotacje wywołał konsternację wśród przedsiębiorców. Ich zdaniem, pieniędzy nie dostaną najlepsi, tylko ci, którzy szybciej złożą wnioski.

REKLAMA

Dziś mija termin złożenia deklaracji

Jeszcze tylko dziś można złożyć deklaracje dotyczące rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok. Dotyczy to nie tylko niektórych osób fizycznych, ale także prawnych.

Jak wybierać formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Do 20 lutego przedsiębiorcy muszą zdecydować, w jakiej formie będą płacili zaliczki na podatek dochodowy w 2008 roku. Jeśli zmieniają zasady, muszą o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego.

Wirtualne walne zgromadzenie

Najpóźniej od sierpnia 2009 r. akcjonariusze będą mogli głosować przez Internet lub listem poleconym. Polskiego ustawodawcę czeka zatem kolejna nowelizacja Kodeksu spółek handlowych.

Czy wykonywanie działalności w innym państwie UE pozbawia prawa do ulgi w opłacaniu składek z tytułu rozpoczęcia działalności w Polsce

Aktualnie zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce. W okresie ostatnich 3 lat tego rodzaju działalność prowadziłem w Niemczech. Tam też opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne i podatki. Czy okoliczność, że wykonywałem działalność gospodarczą na terytorium Niemiec, pozbawia mnie możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej kwoty - 30% minimalnego wynagrodzenia?

Ograniczone dotacje na zakup samochodów

Z możliwości uzyskania dotacji na zakup samochodu zostały wyłączone firmy transportowe. Dla pozostałych przedsiębiorców są one dostępne, jeśli ubiegająca się o dotację firma spełni kilka warunków.

RPP podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Główna stopa NBP będzie na poziomie 5,25 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28

31 stycznia upływa termin złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-28. Obowiązek ten dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz muszą wypełnić uzyskujący przychody zarówno z pozarolniczej działalności, jak i z najmu.

Pracodawcy chcą likwidacji urlopów na żądanie

Pracodawcy proponują, aby wymiar urlopu zależał wyłącznie od okresu zatrudnienia, a nie dodatkowo nauki. Przedsiębiorcy domagają się likwidacji czterech dni urlopu na żądanie. Możliwe, że pracownicy będą mogli wykorzystać zaległy urlop przez cały następny rok.

Firma kupi więcej własnych akcji

Spółka akcyjna będzie mogła kupić 20 proc. swoich akcji na podstawie upoważnienia walnego zgromadzenia.

Upływa termin przekazania informacji o zebranych odpadach elektrycznych

Dzisiaj mija termin przedstawienia przez producentów, importerów oraz dystrybutorów urządzeń RTV i AGD sprawozdania o masie zebranego zużytego sprzętu.

Firmy muszą zawrzeć pisemne umowy na badania pracowników

Pracodawca będzie musiał zawierać pisemne umowy z zakładem opieki zdrowotnej, któremu zleci wykonywanie badań wstępnych i okresowych pracowników.

Cudzoziemcy będą dłużej pracować w Polsce bez zezwoleń

Od 1 lutego tego roku Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez pozwolenia przez sześć miesięcy w roku, a nie przez trzy, jak obecnie.

PIT-16A: należy wykazać tylko składki faktycznie zapłacone

W czwartek upływa termin składania przez podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej rocznej deklaracji o zapłaconych i odliczonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne w 2007 roku.

Zmiany w prawie zamówień publicznych sprzyjają dowolnej interpretacji

Czy zmiany przepisów prawa zamówień publicznych zaproponowane przez Urząd Zamówień Publicznych będą korzystne dla przedsiębiorców?

W Polsce stopy w górę, w USA w dół

Decydując o podwyżce stóp procentowych, RPP nie będzie znała decyzji Fed o stopach w USA, a od nich będą zależeć jej dalsze ruchy. Ekonomiści są zgodni, że w Polsce stopy wzrosną dziś o 0,25 pkt proc., a w USA spadną o 0,5 pkt proc.

Szacowany nawet na 400 mln zł rynek PR szykuje się na gorszy rok

Przychody rosły nawet o 100 proc., podobnie zatrudnienie, a w ślad za tym - płace. Tak było w 2007 roku, dotychczas najlepszym w historii na rynku PR. Teraz branża obawia się, że w tym roku trzeba będzie zacisnąć pasa.

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jednak w przypadkach określonych przepisami prawa pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia także, gdy pracy nie świadczy.

Na jakie fundusze strukturalne może liczyć przedsiębiorca w Finlandii

W najbliższych latach Finlandia będzie dysponowała funduszami strukturalnymi w wysokości ok. 1,7 mld euro, z czego 360 mln euro przeznaczonych zostanie dla Finlandii Wschodniej. Dodatkowo, z uwagi na niewielkie zaludnienie we Wschodniej i Północnej Finlandii, na wsparcie dla tych regionów zostanie przeznaczona kwota w wysokości 359 mln euro: 186 mln euro dla Finlandii Wschodniej oraz 173 mln euro dla Finlandii Północnej. Jak można taką pomoc otrzymać w Finlandii?

Pomysł na biznes - przedszkole prywatne

Opinie o przedszkolach są różne. Do jednych stoją kolejki, inne nie mogą skompletować grup. Jeśli stworzymy ośrodek z prawdziwego zdarzenia, odpowiednio wyposażony, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, na brak dzieci nie będziemy narzekać. Mamy przecież wyż demograficzny.

Koszty prowadzenia działalności w mieszkaniu

 Jak w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w domu rozliczać koszty eksploatacji mieszkania. W jaki sposób dokonać podziału tych kosztów?

MPiPS zmienia rozporządzenie dotyczące pracy cudzoziemców

Od 1 lutego Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę nie przez trzy miesiące w ciągu sześciu - jak obecnie - lecz przez sześć miesięcy w ciągu 12 miesięcy.

Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

Inwestycje firm wzrosną mimo gorszych warunków rynkowych. Nowe technologie pomogą zwiększyć wydajność przedsiębiorstw. 

Pracodawcy muszą złożyć do ZUS druki IWA

Pracodawcy zatrudniający co najmniej dziesięciu pracowników muszą do czwartku złożyć informacje konieczne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Związkowcy hamują wydawanie regulaminów wynagrodzeń

Pracodawcy chcą nowelizacji kodeksu pracy, która uniemożliwiłaby związkowcom paraliżowanie trybu wydawania regulaminu wynagradzania.

W czwartek mija termin złożenia deklaracji IFT-3R

Do 31 stycznia podmioty wypłacające należności odbiorcom niemającym w Polsce miejsca zamieszkania powinny sporządzić deklarację IFT-3R.

Dynamika PKB zwolni do 5,3 proc.

Po 6,5-proc. wzroście PKB z 2007 roku polska gospodarka w 2008 roku zwolni do 5,3 proc., a dobre tempo rozwoju będziemy zawdzięczali inwestycjom i popytowi krajowemu.

Przewoźnicy mogą domagać się odszkodowań

Przewoźnicy szacują straty na ponad 10 mln euro. Dzień postoju ciężarówki to 300 euro straty. Firmy mogą wygrać w sądzie ze Skarbem Państwa.

Czy pracodawca może stwierdzić, że pracownik jest zdrowy i wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego

Wypłacamy naszym pracownikom zasiłki. Uważamy, że jeden z pracowników nadużywa zwolnień lekarskich. Czy w związku z tym możemy uznać, że pracownik jest zdrowy i wstrzymać mu wypłatę zasiłku chorobowego?

Jak założyć niemiecką spółkę z o.o.

Zakładając spółkę z o.o. w Niemczech, trzeba brać pod uwagę aspekt czasowy. Przygotowanie i tłumaczenie dokumentów, uchwała wspólników wymagana do udzielenia pełnomocnictwa mogą zająć sporo czasu i pokrzyżować starannie przygotowany harmonogram.

Czy można odliczać VAT z faktur wystawionych w dniu likwidacji firmy

Wyrejestrowałem działalność gospodarczą w urzędzie miasta 31 grudnia 2007 r. Mam wystawionych z tą datą kilka faktur VAT. Czy mogę odliczyć VAT z tych faktur w deklaracji za grudzień 2007 r. Czy aby odliczyć podatek, ostatnie faktury powinny być wystawione 30 grudnia 2007 r.?

Jakie są warunki ustalania i udokumentowania kary umownej

W przypadku zawierania umów z kontrahentami, zgodnie z regulacjami prawa cywilnego, w celu ochrony interesów wierzyciela, można zastrzec możliwość naliczenia kary umownej w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Ewidencja księgowa kar umownych odbywa się na podstawie noty obciążeniowej.

Instytucje poręczeniowe przejmują część ryzyka ponoszonego przez przedsiębiorcę

Banki powinny informować przedsiębiorców o zakresie działania funduszy poręczeniowych, które ułatwiają pozyskiwanie pieniędzy na wydatki związane z prowadzeniem działalności.

Fiskus zamierza opodatkować szkolących się pracowników

  Pracownik, który zamierza skorzystać ze szkolenia opłaconego przez pracodawcę, powinien sprawdzić, kto jest jego organizatorem.

Podwójny problem podatkowy z dywidendami

Roku temu, od 1 stycznia 2007 r., zmieniły się zasady rozliczania podatku od dywidend pomiędzy spółkami powiązanymi. Niestety, na niekorzyść dla podatników.

Do końca stycznia można zwolnić się z tworzenia funduszu

Do końca stycznia pracodawcy, którzy chcą zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego, albo z wypłacania świadczenia urlopowego pracownikom, muszą powiadomić o tym swoich podwładnych.

Korzystne zmiany w ustawie o zamówieniach

 Termin na wniesienie protestu wynosić ma dziesięć dni od daty możliwości podjęcia wiadomości o jego podstawach.

Wysokość refundacji będzie równa finansowaniu

Refundacja opłaconych składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników nie będzie niższa niż ich dotychczasowe finansowanie przez PFRON i budżet państwa.

Kto i kiedy ma obowiązek zapłacić VAT, a kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych

Osoba prywatna, która dokonuje transakcji z przedsiębiorcami opodatkowanymi lub zwolnionymi z VAT, nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pracodawca ma prawo do krytyki pracownika

Ochrona godności i innych dóbr osobistych pracownika stanowi jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 111 k.p.). Wręczenie pracownikowi wypowiedzenia w obecności innych pracowników czy badanie alkomatem zawartości alkoholu we krwi nie stanowi jednak jej naruszenia.

Jakich formalności należy dopełnić w związku ze zmianą siedziby spółki

Zmieniam siedzibę spółki, gdyż przeprowadzam się do nowego lokalu. Nowy lokal jest poza właściwością dotychczasowego urzędu skarbowego. Kiedy i jakie dokumenty muszę złożyć w związku z przeprowadzką?

Jak założyć firmę w Finlandii

Podatnicy, którzy chcieliby prowadzić biznes w Finlandii, od osiąganych dochodów będą musieli zapłacić PIT w wysokości od 9 do 32 proc. Gdy w grę będą wchodzić większe przedsięwzięcia, trzeba liczyć się z zapłatą 26-proc. CIT.

Firmy czekają na cudzoziemców

Przedsiębiorcy oczekują liberalizacji polityki wizowej i systemu zachęt dla pracowników zza wschodniej granicy. Rząd chce wydłużyć do sześciu miesięcy możliwość zatrudniania cudzoziemców zza wschodniej granicy bez pozwolenia na pracę. 

REKLAMA