reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przywileje nie dla każdego

Przywileje nie dla każdego

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej będzie można uzyskiwać pewne przychody. Projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności nie rozstrzyga wielu kwestii, m.in. kiedy będzie powstawał przychód. W przypadku ryczałtowców zwolnienie będzie rodzajem okresowego kredytu podatkowego.

ZMIANA PRAWA

Rządowy projekt nowelizacji zakładający możliwość zawieszenia działalności gospodarczej zwolni przedsiębiorców z płacenia zaliczek na podatek i składek na ubezpieczenia. Nie będą też musieli składać deklaracji VAT. W okresie zawieszenia nie będzie można prowadzić działalności, ale podatnik będzie mógł uzyskiwać niektóre rodzaje przychodów.

W ocenie ekspertów niewątpliwie samo umożliwienie zawieszenia działalności jest bardzo dobrą inicjatywą. Dostrzegają jednak także niedostatki projektu. Ich zdaniem, przedsiębiorcy skorzystają głównie na tym, że nie będą opłacać składek ZUS. Natomiast zmiany w przepisach podatkowych są niekompletne, a ich uchwalenie w obecnym kształcie spowoduje wiele kłopotów. Zwłaszcza w zakresie momentu powstania przychodu.

W ocenie ekspertów inicjatywa rządu w zakresie zawieszenia działalności to krok w dobrym kierunku. Oprócz projektowanych zmian, obecnie w przepisach podatkowych nie ma kompleksowej regulacji dotyczącej zawieszenia działalności gospodarczej (wyjątkiem są przepisy dotyczące karty podatkowej). Podatnik może bowiem faktycznie zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej, jednakże nie zwalnia go to z obowiązków wynikających z ustaw podatkowych.

- Z naszej praktyki wynika, że ma to dla przedsiębiorców negatywne konsekwencje szczególnie w sytuacji wpłacania miesięcznych zaliczek w formie uproszczonej - mówi Michał Dec, doradca podatkowy, aplikant radcowski z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy. W jego ocenie, obecnie projektowane zmiany wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Jacek Matarewicz, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, podkreśla, że ekonomiczna lub życiowa konieczność wstrzymania na jakiś czas działalności gospodarczej ze wszystkimi tego konsekwencjami była dotychczas nieuwzględniana przez polskie przepisy.

Ogólna dobra ocena nowelizacji nie oznacza jednak, że projekt nie ma wad. Michał Dec uważa, że to brak obowiązku opłacania składek ZUS, a Nie zmiany w przepisach podatkowych są główną preferencją dla przedsiębiorców zawieszających działalność gospodarczą.

- Przedsiębiorcy nie będą zwolnieni z wielu obowiązków wynikających z ustaw podatkowych, np. obowiązku rocznego rozliczenia podatku czy obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów w przypadku przedsiębiorcy rozliczającego się ryczałtem - wyjaśnia Michał Dec. Wynika to bezpośrednio z faktu, że w okresie zawieszenia mogą powstać określone dochody u podatnika.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama