| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zapłacić pierwszy podatek za 2008 rok

Jak zapłacić pierwszy podatek za 2008 rok

Obowiązek zapłaty ryczałtu lub zaliczki za styczeń zależy od uzyskania przychodu lub dochodu oraz formy rozliczania się z fiskusem. Tylko przedsiębiorcy opodatkowani według skali płacą pierwszą zaliczkę po uzyskaniu dochodu wyższego niż 3091 zł.


Osoby, które w styczniu tego roku uzyskały przychód z działalności lub najmu, muszą do 20 stycznia wpłacić na konto urzędu skarbowego ryczałt od tego przychodu. Od najmu w wysokości 8,5 proc. przychodu do granicy 15 072 zł. A gdy przychód przekroczy tę granicę, do nadwyżki przychodu z najmu trzeba stosować stawkę ryczałtu 20 proc. Natomiast osoby uzyskujące przychody z działalności gospodarczej płacą ryczałt według stawki, która zależy od rodzaju przychodu i wynosi od 3 proc. do 20 proc., niezależnie od wysokości osiągniętego przychodu.

Obowiązek zapłacenia ryczałtu w tym terminie nie dotyczy podatników, którzy są uprawnieni i wybrali opłacanie ryczałtu w systemie kwartalnym.

W przypadku podatników uzyskujących dochody z działalności gospodarczej lub z najmu, a więc opodatkowanych na zasadach ogólnych, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wynajmujący płacą zaliczkę za styczeń tylko wtedy, gdy dochód z najmu, a więc przychód pomniejszony o koszty, jest wyższy od 3091 zł. Mali przedsiębiorcy są uprawnieni do płacenia zaliczek w systemie kwartalnym. Jeśli korzystają z tego przywileju, o obowiązkach fiskalnych mogą sobie przypomnieć dopiero w kwietniu.

Ale nawet jeśli są zobowiązani do rozliczeń miesięcznych, wcale nie muszą zapłacić zaliczki, o ile tylko ponieśli stratę na działalności. Zaś w przypadku uzyskania dochodu istotne jest, czy skorzystali z możliwości wyboru podatku liniowego od działalności gospodarczej. Wówczas bowiem ważny jest sam fakt uzyskania dochodu w styczniu, a mniej ważna jego wysokość. Zaliczkę na podatek w wysokości 19 proc. dochodu płaci się bowiem od każdego złotego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty oraz ewentualnie obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, gdy przedsiębiorca jest zobowiązany do ich zapłaty we własnym zakresie.

Inaczej jest w przypadku przedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy według skali tabeli podatkowej. W ich przypadku bowiem obowiązek zapłaty pierwszej zaliczki na podatek powstaje dopiero w terminie 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali dochód wyższy od wolnego od podatku. W 2008 roku z podatku zwolniony jest dochód w wysokości 3091 zł. A to oznacza, że jeśli po zmniejszeniu uzyskanego w styczniu przychodu o koszty uzyskania, składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz ewentualnie inne przysługujące odliczenia (np. 50 proc. straty uzyskanej na działalności w latach minionych) wyjdzie kwota niższa niż 3091 zł, podatnik pierwszą zaliczkę za 2008 rok zapłaci dopiero w marcu albo jeszcze później.

JAK TO ZROBIĆ...

Ustalamy, czy musimy płacić fiskusowi

PROBLEM: Przedsiębiorca uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i rozlicza się według skali na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Chce ustalić, czy za styczeń 2008 r. powinien zapłacić zaliczkę na podatek?

ROZWIĄZANIE: Podatnik musi podsumować zapisy w księdze przychodów i rozchodów dotyczące przychodu oraz kosztów za styczeń. Następnie po odjęciu kosztów od przychodu ustali, czy uzyskał dochód lub stratę. Jeśli wyjdzie strata, na pewno zaliczki na podatek nie trzeba będzie zapłacić. Gdy wyjdzie dochód, można go pomniejszyć o składkę na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne - jeśli podatnik takie płaci. Gdy po tym pomniejszeniu dochód jest wyższy niż 3091 zł, podatnik powinien najpóźniej 20 lutego zapłacić pierwszą w tym roku zaliczkę na podatek. Jej wysokość wyliczy z tabeli podatkowej.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK