| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy przedsiębiorca opłacający składki tylko za siebie musi złożyć deklarację za styczeń 2008 r.

Czy przedsiębiorca opłacający składki tylko za siebie musi złożyć deklarację za styczeń 2008 r.

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Składki opłacam od 30% minimalnego wynagrodzenia. Nie składam co miesiąc dokumentów rozliczeniowych, bo nie zatrudniam pracowników. Czy w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia i składki rentowej muszę złożyć deklarację za styczeń br.?


RADA

Jeśli poza zmianą stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia nie wystąpiły żadne inne zmiany w zakresie Pana ubezpieczeń, nie ma Pan obowiązku składania deklaracji za styczeń 2008 r.

UZASADNIENIE

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki tylko na swoje ubezpieczenia, rozlicza składki wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Nie składa dodatkowo raportów ZUS RCA, ZUS RSA ani ZUS RZA. Ponadto nie ma obowiązku składać deklaracji ZUS DRA za każdy miesiąc pod warunkiem, że:

• jako podstawy wymiaru składek nie deklaruje kwot wyższych od minimalnych (na ubezpieczenia społeczne - nie więcej niż 30% minimalnego wynagrodzenia lub 60% przeciętnego wynagrodzenia, a na ubezpieczenie zdrowotne - nie więcej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku),

• nie nastąpiła żadna zmiana w stosunku do danych, które wykazała w ostatnio złożonej deklaracji.

Jeśli te dwa warunki nie zostaną spełnione, nie ma zastosowania zwolnienie z obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej.

PRZYKŁAD

Janusz K. w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi krawieckie. Z tego tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Ostatnią deklarację pan Janusz złożył za sierpień 2007 r. Po tym okresie nie składał deklaracji, ponieważ nie zmienił się jego tytuł do ubezpieczeń, rodzaje ubezpieczeń, którym podlega, ani przyjęta w najniższej wysokości podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

W grudniu 2007 r. pan Janusz chorował. Otrzymał z tego tytułu zasiłek chorobowy z ZUS. W związku z tym, że jego sytuacja uległa zmianie w grudniu 2007 r., ponieważ podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia społeczne za ten miesiąc podlegała proporcjonalnemu pomniejszeniu o czas pobierania zasiłku chorobowego, miał obowiązek złożyć deklarację za ten miesiąc. Ma również obowiązek złożyć deklarację za styczeń 2008 r. - w tym miesiącu znów uległa zmianie sytuacja w stosunku do danych wykazanych w poprzedniej deklaracji za grudzień 2007 r. (podstawa wymiaru składek za styczeń br. nie podlega bowiem zmniejszeniu).

Jeśli w Pana przypadku nie zaistniała żadna zmiana w stosunku do danych wykazanych w poprzedniej deklaracji, to sama zmiana minimalnego wynagrodzenia i wysokości składki na ubezpieczenia rentowe nie będzie powodowała obowiązku złożenia deklaracji za styczeń br. Powinien Pan jedynie pamiętać, aby za styczeń br. opłacić składki na ubezpieczenia w prawidłowej wysokości, czyli:

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK