reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dopłata za demontaż tylko po złożeniu sprawozdania

Dopłata za demontaż tylko po złożeniu sprawozdania

Do 15 lutego firmy prowadzące demontaż aut powinny złożyć w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawozdania dotyczące poziomu recyklingu.

Zgodnie z ustawą z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji jednym z warunków uzyskania dopłaty na prowadzenie stacji demontażu samochodów jest terminowe złożenie przez przedsiębiorcę sprawozdania z poziomu recyklingu z ubiegłego roku. Termin do złożenia odpowiednich dokumentów mija 15 lutego.

Terminowe złożenie sprawozdania jest jednym z warunków do uzyskania dopłaty na prowadzony demontaż samochodów. Na pieniądze mogą liczyć te firmy, które w ubiegłym roku osiągnęły 95 proc. odzysku substancji lub materiałów w stosunku do masy pojazdów przyjętych do złomowania. W przypadku samochodów wyprodukowanych przed 1 stycznia 1980 r. poziomy odzysku i recyklingu są niższe i wynoszą odpowiednio 75 i 70 proc.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że do 31 marca należy złożyć wniosek o taką dopłatę. Natomiast do 30 kwietnia NFOŚiGW zamieści na swojej stronie internetowej listę przedsiębiorców, którzy otrzymali finansowe wsparcie. Fundusz po rozpatrzeniu wniosków dokona podziału środków i do 30 czerwca przekaże je przedsiębiorcom.

Środki na dopłaty do demontażu pochodzą z opłat za sprowadzanie pojazdów do Polski. Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji od dwóch lat każdy pojazd wprowadzony na polski rynek obciążony jest opłatą w wysokości 500 zł, którą uiszcza się na odrębny rachunek bankowy NFOŚiGW. Dowód tej wpłaty jest niezbędny przy rejestracji pojazdu. Natomiast podmioty, które sprowadzają więcej niż 1000 aut, muszą zapewnić punkty zbiórki i stacje demontażu starych pojazdów.

Z kolei zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków przeznaczania wpływów pochodzących z opłat recyklingowych, 50 proc. środków ma być przeznaczone na dopłaty do demontażu pojazdów.

500 zł trzeba zapłacić od każdego pojazdu wprowadzanego na polski rynek

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. nr 25, poz. 2002 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama