| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pierwszy konkurs o unijne dotacje dla firm

Pierwszy konkurs o unijne dotacje dla firm

Województwo opolskie jako pierwsze w Polsce ogłosiło konkurs o unijne dotacje dla firm. Nabór wniosków rozpocznie się 29 lutego.

Jako pierwsi w kraju przedsiębiorcy z województwa opolskiego będą mogli od 29 lutego ubiegać się o wsparcie dla swoich inwestycji z funduszy unijnych. Opolskie Centrum Wspierania Gospodarki, które będzie wdrażało w imieniu urzędu marszałkowskiego wsparcie dla przedsiębiorców w regionalnym programie operacyjnym, poinformowało o rozpoczęciu naboru wniosków.

- Jako pierwsi o unijne dotacje będą mogli starać się mikroprzedsiębiorcy. Konkursy dla branży turystycznej planujemy rozpocząć w kwietniu, a dla małych i średnich firm w czerwcu - mówi GP Adam Maciąg, dyrektor OCWG.

Centrum już ogłosiło początek konkursu, ponieważ zgodnie z prawem musi to zrobić na 30 dni przed zamknięciem naboru. A w przypadku wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw będzie on krótki (29 lutego - 14 marca). Według Adama Maciąga budżet pierwszego konkursu to 18 mln zł, a połowa ma trafić do przedsiębiorców w tym roku.

O pierwsze dotacje będą mogły się ubiegać najmniejsze firmy, te, które zatrudniają poniżej dziesięciu pracowników. Mogą liczyć na sfinansowanie inwestycji z regionalnego programu operacyjnego w maksymalnie 65 proc.

- Spodziewamy się dużego zainteresowania konkursem. Wnioski o dotacje może złożyć nawet kilkuset przedsiębiorców - podkreśla Adam Maciąg.

Do tej pory w żadnym innym regionie nie wystartowało wsparcie dla firm. Większość województw planuje zacząć rozdzielanie unijnych dotacji dla firm dopiero w połowie roku. Podobnie jest ze wsparciem z programów krajowych - Innowacyjna Gospodarka i Infrastruktura i Środowisko. Pierwsze adresowane do przedsiębiorców konkursy rozpoczną się najwcześniej w marcu. Na pozostałe przyjdzie poczekać do połowy roku.

Województwo opolskie będzie trzecim regionem, któremu uda się (pod koniec lutego) uruchomić unijne wsparcie z regionalnego programu operacyjnego. Pod koniec ubiegłego roku zrobiło to województwo śląskie. Trwa tam właśnie nabór na dotacje na inwestycje w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej oraz informatyzacji. Natomiast w przyszłym tygodniu wystartują unijne dotacje dla samorządów. Będą one adresowane do samorządów.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »