| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > REGON wraca na faktury VAT

REGON wraca na faktury VAT

Do czasu otrzymania potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT przedsiębiorca powinien mieć prawo do wpisywania na fakturach REGON-u jako numeru tymczasowego.


Zmiana prawa

Wczoraj Komisja Przyjazne Państwo podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dezyderatu do ministra finansów w sprawie umożliwienia podatnikom posługiwania się numerem REGON jako numerem tymczasowym na fakturach VAT. W świetle obowiązujących przepisów przedsiębiorcy nie mają możliwości wystawiania ani otrzymywania faktur VAT od dnia zgłoszenia rejestracyjnego do dnia otrzymania potwierdzenia rejestracji jako podatnika VAT. Okres taki może trwać nawet do miesiąca. Komisja wnioskuje do ministra finansów o zezwolenie podatnikom, którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego, na posługiwanie się numerem REGON jako numerem tymczasowym.

Beata Hudziak, menedżer, doradca podatkowy w HLB Frąckowiak i Wspólnicy zwraca uwagę, że podobne rozwiązanie funkcjonowało już wcześniej w systemie prawnym.

- W okresie do 30 kwietnia 2004 r. na podstawie obowiązującego wówczas rozporządzenia ministra finansów podmiot wystawiający lub otrzymujący fakturę nieposiadający jeszcze nadanego numeru identyfikacji podatkowej miał prawo posługiwać się numerem tymczasowym, którym był numer REGON lub PESEL - wskazuje nasza rozmówczyni.

Wyjaśnia, że od 1 maja 2004 r. podatnicy zostali pozbawieni takiej możliwości, a organy podatkowe w niejednoznaczny sposób interpretują status podmiotów, którym nie został jeszcze formalnie nadany NIP.

- Wprowadzenie możliwości stosowania numeru REGON na wystawianych i otrzymywanych fakturach za okres pomiędzy dniem złożenia dokumentów rejestracyjnych dla celów VAT a dniem nadania numeru identyfikacji podatkowej VAT należy uznać za sensowne i potrzebne - ocenia Beata Hudziak.

W tym celu Komisja wnioskuje o zmianę par. 8 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. (Dz.U. nr 95, poz. 798), który reguluje zakres danych, które powinny zawierać faktury. W dodawanym ust. 1a zaproponowano wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą podatnik, który złożył naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne jako podatnik VAT czynny, do dnia nadaniu mu numeru identyfikacji podatkowej może posługiwać się numerem tymczasowym w postaci numeru REGON. W takim wypadku podatnik będzie podawał numer tymczasowy w miejsce numeru identyfikacji podatkowej z dopiskiem numer tymczasowy.

SŁOWNIK

Regon - to indywidualny numer w Rejestrze Podmiotów Gospodarki Narodowej nadawany przedsiębiorcom do celów statystycznych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »