| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie można dyskryminować kandydata do pracy

Nie można dyskryminować kandydata do pracy

Nie tylko pracownika, ale także kandydata do pracy nie będzie można dyskryminować w miejscu pracy. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji kodeksu pracy, skierowany już pod obrady rządu.


ZMIANA PRAWA 

Wprawdzie nie ma jeszcze przyszłotygodniowego porządku obrad rządu, ale jest bardzo prawdopodobne, że ministrowie zaakceptują projekt noweli kodeksu we wtorek. Tak twierdzą eksperci Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wówczas będzie mógł zostać przekazany do Sejmu.

- Pośpiech jest wskazany, ponieważ Komisja Europejska już wszczęła przeciwko Polsce postępowanie administracyjne. Dotąd bowiem nie wdrożyliśmy przepisów unijnych dyrektyw - mówi Anna Pabisiak, radca prawny z kancelarii Wojewódka & Pabisiak.

Warto pamiętać, że postępowanie to kończy się orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a za niewykonanie jego wyroku grozi Polsce nawet kilkadziesiąt mln euro kary.

W projekcie noweli kodeksu doprecyzowano, co jest przejawem dyskryminacji. Eksperci resortu pracy, którzy przygotowali projekt, stwierdzili, że jest nim nie tylko zachęcanie innej osoby do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, ale także nakazanie jej naruszenia tej zasady.

W opinii Anny Pabisiak takie doprecyzowanie jest konieczne, ponieważ dyskryminujące działania w firmie wynikają często z konieczności wykonania niezgodnych z prawem poleceń przełożonych. Dlatego także oni powinni podlegać odpowiedzialności.

Inna propozycja zakłada ochronę pracownika molestowanego seksualnie w pracy przed jakimikolwiek negatywnymi konsekwencjami w sytuacji, gdy zdecyduje się złożyć do sądu pozew o molestowanie. Obecnie ochrony nie ma w prawie, w związku z czym zdarza się, że ofiary molestowania albo nie nagłaśniają tego faktu, albo są zwalniane z pracy.

Ponadto dyżur świadczony w miejscu pracy ma być wliczany do czasu pracy - także wtedy, gdy w jego trakcie pracownik nie wykonuje pracy, ale przebywa w miejscu wykonywania obowiązków służbowych. Do czasu pracy wliczany będzie nie tylko okres wykonywania pracy podczas dyżuru, ale także pozostawanie w gotowości do jej wykonywania.

W opinii Krzysztofa Rączki, profesora z Uniwersytetu Warszawskiego, to dobre rozwiązanie. Pojęcie dyżuru bowiem mieści się w definicji czasu pracy, a przecież pracownik w trakcie jego pełnienia pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Projekt zakłada ponadto zmiany dotyczące bhp. Zgodnie z propozycjami, w każdej firmie pracodawca powinien wyznaczyć osoby odpowiedzialne za ewakuację pracowników i udzielanie im pierwszej pomocy. To pracodawca, a nie minister pracy, miałby określić wykaz prac, które musi wykonywać co najmniej dwóch pracowników.

OPZZ pozytywnie zaopiniował tę regulację. Według Andrzeja Radzikowskiego, wiceprzewodniczącego związku, taka decentralizacja jest wręcz konieczna, bo urzędnicy, choć są kompetentni, nie mają wiedzy na temat wielu prac wykonywanych w firmach.

Projekt noweli kodeksu pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR55.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »