reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Samozatrudnionym składki emerytalne opłaci budżet

Samozatrudnionym składki emerytalne opłaci budżet

Resort pracy przesłał do konsultacji projekt ustawy dotyczący polityki rodzinnej. Firmy nie zapłacą za niektórych pracowników składek do Funduszu Pracy, zyskają też zachęty do zakładania przedszkoli. Prowadzącym działalność i opiekującym się dziećmi budżet zrefunduje składki na emeryturę i rentę.


NOWOŚĆ

Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy, mający zachęcić Polaków do posiadania dzieci oraz ułatwić godzenie życia zawodowego i rodzinnego, trafił już do konsultacji społecznych. Ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r. Jest niemal identyczny jak pakiet zmian przygotowany przez poprzednią minister pracy i polityki społecznej Joannę Kluzik-Rostkowską, dlatego nie powinno być problemu z jego przyjęciem przez Sejm.

Projekt przewiduje kilkanaście zmian, m.in. wydłużenie urlopów macierzyńskich, zwolnienie ze składek m.in. na Fundusz Pracy, pracodawców zatrudniających rodziców, czy ulgę podatkową za zatrudnianie opiekunów do dzieci. Jak się dowiedzieliśmy, resort pracy chce też przy okazji kolejnej, planowanej na kwiecień nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej znieść dyskryminację samozatrudnionych.

- Osoby, które zawieszą działalność gospodarczą z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, będą mieć prawo do finansowanych z budżetu składek na emeryturę i rentę - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Firmy zatrudniające rodziców wracających do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych nie będą opłacać za nich przez trzy lata składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (łącznie 2,46 proc. pensji brutto). Przedsiębiorstwa otrzymają więc zachętę do zatrudniania takich osób, bo ich etat będzie tańszy.

- Takie rozwiązanie jest korzystniejsze niż ewentualne wprowadzanie ustawowej ochrony przed zwolnieniem - uważa Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Od 2014 roku urlop macierzyński ma wynieść 26 tygodni przy urodzeniu pierwszego i następnego dziecka oraz 39 tygodni po urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Od nowego roku urlop wyniesie 20 i 31 tygodni. W latach 2010 - 2011 - 22 i 34 tygodnie, a w latach 2012 - 2013 - 24 i 37 tygodni.

Rząd chce zachęcić firmy do zakładania przyzakładowych przedszkoli i żłobków. Mają one zyskać możliwość budowy, zakupu, adaptacji czy przystosowania zakładowych pomieszczeń na żłobek lub przedszkole ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ponadto pracownicy będą mieli prawo do refundacji opłat za pobyt dziecka w przedszkolu lub żłobku ze środków tego funduszu.

Teresa Ogrodzińska, prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego, uważa, że oprócz rozwiązań proponowanych przez rząd edukacja przedszkolna powinna być finansowana w większym stopniu z budżetu. Eksperci podkreślają też, że w ślad za tymi zachętami rząd powinien ograniczyć bariery, które trzeba spełnić, zakładając przedszkole.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama