REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poziom zbiórki odpadów musi wzrosnąć do 25 proc. wprowadzonych na rynek towarów

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Minister środowiska w porozumieniu z szefem resortu gospodarki co roku ma ustalać poziom zbiórki zużytego sprzętu RTV i AGD.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2005 r. nr 180, poz. 1495), w którym wskazano, że przedsiębiorcom nie można wyznaczyć wyższego poziomu zbiórki odpadów powstałych z urządzeń RTV i AGD niż 60 proc. masy sprzętu wprowadzonego w danym roku do obrotu. Z kolei w przygotowanym projekcie rozporządzenia do projektowanej nowelizacji ustalono poziom zbiórki w 2008 roku na poziomie 25 proc. masy wprowadzonych na rynek nowych urządzeń.

Niewykonalne zadanie

REKLAMA

- Nie jest to realne do wykonania w tym roku - mówi Wojciech Konecki, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD - CECED Polska. Tłumaczy, że do tej pory organizacje odzysku osiągały poziom 5 proc. Dodaje, że nie da się osiągnąć z dnia na dzień poziomu 25 proc.

Unia Europejska oczekuje, że do końca 2008 roku Polska będzie zbierała w przeliczeniu na jednego mieszkańca 4 kg odpadów powstałych z urządzeń RTV i AGD. Taki cel przyjmuje właśnie Ministerstwo Środowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W Polsce nie ma odpowiedniej ilości starego sprzętu do zebrania. Przykładowo producent monitorów LCD nie będzie w stanie zebrać odpadów o masie 20 proc. tego, co wprowadza na rynek. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku producentów używających nowych technologii, które niedawno weszły na polski rynek - mówi Tomasz Partyka, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Dodaje, że UE zdaje sobie z tego sprawę i w planach jest już określenie różnych poziomów dla poszczególnych państw.

Za późno

REKLAMA

Dominik Wałkowski, prawnik w zespole Prawa Ochrony Środowiska i Projektów Strukturalnych w kancelarii Wardyński i Wspólnicy uważa, że ustawodawca zbyt późno przygotował nowelizację, gdyż ma ona dotyczyć roku 2008, a projekt jeszcze nawet nie trafił na posiedzenie Rady Ministrów.

- Na aktualnym etapie prac nie sposób przewidzieć, kiedy i w jakim brzmieniu zostaną ustalone minimalne poziomy zbierania, które mają obowiązywać w tym roku. Krytycznie należy zatem odnieść się do sytuacji, w której ustawodawca wprowadza przedsiębiorców w stan niepewności - uważa Dominik Wałkowski.

Dodaje, że resort środowiska zbyt późno przeprowadza zmiany, które polegają m.in. na zmniejszeniu częstotliwości składania sprawozdań do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Mniej sprawozdań

W projekcie zaproponowano także nowe zasady składania sprawozdań do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Resort chce zmniejszyć obowiązki biurokratyczne przedsiębiorców. Obowiązek składania sprawozdań o masie wprowadzonego na rynek sprzętu elektrycznego lub elektronicznego ma być co pół roku, a nie co kwartał.

- Im mniej obowiązków biurokratycznych i sprawozdawczych, tym lepiej dla przedsiębiorców. Jednak nie powinno to oznaczać mniejszej kontroli tej branży - uważa Wojciech Konecki z CECED Polska. Jego zdaniem potrzebny jest pewien monitoring branży, aby przeciwdziałać powstawaniu szarej strefy.

Zmiana wymagań

Projekt zakłada, że obowiązek zbierania zużytych urządzeń RTV i AGD będą mieli także przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży sprzętu w jakiejkolwiek formie na odległość. Oznacza to, że obowiązkami ustawy zostaną objęte m.in. sklepy internetowe oraz firmy prowadzące tzw. telesprzedaż. Obecnie część przedsiębiorców prowadzących działalność w internecie twierdzi, że przepisy ustawy ich nie obejmują.

Projekt zakłada również, że leasing będzie traktowany jak każda inna forma wprowadzania produktów na rynek. Dlatego firmy leasingowe będą podlegały obowiązkom ustawy, czyli będą zbierały zużyty sprzęt i miały obowiązek wpisu do rejestru GIOŚ.

Ministerstwo chce, by organizacje odzysku, które zrzeszają producentów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, przeznaczały 2 proc. swoich obrotów na ekoedukację.

Ograniczone informowanie

Obecnie wszystkie przedsiębiorstwa handlujące sprzętem elektrycznym muszą informować o swojej działalności gminę. Zasada jest bowiem taka, że w sklepach klienci mogą oddać stary sprzęt przy zakupie nowego urządzenia tego samego typu (np. suszarka za suszarkę). Gmina natomiast podaje adresy takich miejsc na swojej stronie internetowej. Projekt nowelizacji znosi obowiązek informowania gminy przez sklepy czy hurtownie o prowadzonej działalności. Po nowelizacji gminy nadal będą musiały informować o punktach prowadzonych przez przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką komunalną, w których ich mieszkańcy mogą pozbyć się odpadów elektrycznych.

- Dziś informacje gmin o sklepach RTV i AGD nie są pełne. Nie wszyscy przedsiębiorcy informowali je o prowadzeniu swojej działalności. W takiej sytuacji to sama gmina powinna prowadzić ewidencję takich punktów na swoim terenie - mówi Elżbieta Jakubczak-Gerczyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie.

Projekt zakłada również, że leasing będzie traktowany jak każda inna forma wprowadzania produktów na rynek

Odzyskiwanie sprzętu AGD i RTV

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA