REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poziom zbiórki odpadów musi wzrosnąć do 25 proc. wprowadzonych na rynek towarów

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Minister środowiska w porozumieniu z szefem resortu gospodarki co roku ma ustalać poziom zbiórki zużytego sprzętu RTV i AGD.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2005 r. nr 180, poz. 1495), w którym wskazano, że przedsiębiorcom nie można wyznaczyć wyższego poziomu zbiórki odpadów powstałych z urządzeń RTV i AGD niż 60 proc. masy sprzętu wprowadzonego w danym roku do obrotu. Z kolei w przygotowanym projekcie rozporządzenia do projektowanej nowelizacji ustalono poziom zbiórki w 2008 roku na poziomie 25 proc. masy wprowadzonych na rynek nowych urządzeń.

Niewykonalne zadanie

- Nie jest to realne do wykonania w tym roku - mówi Wojciech Konecki, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD - CECED Polska. Tłumaczy, że do tej pory organizacje odzysku osiągały poziom 5 proc. Dodaje, że nie da się osiągnąć z dnia na dzień poziomu 25 proc.

REKLAMA

Unia Europejska oczekuje, że do końca 2008 roku Polska będzie zbierała w przeliczeniu na jednego mieszkańca 4 kg odpadów powstałych z urządzeń RTV i AGD. Taki cel przyjmuje właśnie Ministerstwo Środowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W Polsce nie ma odpowiedniej ilości starego sprzętu do zebrania. Przykładowo producent monitorów LCD nie będzie w stanie zebrać odpadów o masie 20 proc. tego, co wprowadza na rynek. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku producentów używających nowych technologii, które niedawno weszły na polski rynek - mówi Tomasz Partyka, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Dodaje, że UE zdaje sobie z tego sprawę i w planach jest już określenie różnych poziomów dla poszczególnych państw.

Za późno

Dominik Wałkowski, prawnik w zespole Prawa Ochrony Środowiska i Projektów Strukturalnych w kancelarii Wardyński i Wspólnicy uważa, że ustawodawca zbyt późno przygotował nowelizację, gdyż ma ona dotyczyć roku 2008, a projekt jeszcze nawet nie trafił na posiedzenie Rady Ministrów.

- Na aktualnym etapie prac nie sposób przewidzieć, kiedy i w jakim brzmieniu zostaną ustalone minimalne poziomy zbierania, które mają obowiązywać w tym roku. Krytycznie należy zatem odnieść się do sytuacji, w której ustawodawca wprowadza przedsiębiorców w stan niepewności - uważa Dominik Wałkowski.

Dodaje, że resort środowiska zbyt późno przeprowadza zmiany, które polegają m.in. na zmniejszeniu częstotliwości składania sprawozdań do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Mniej sprawozdań

W projekcie zaproponowano także nowe zasady składania sprawozdań do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Resort chce zmniejszyć obowiązki biurokratyczne przedsiębiorców. Obowiązek składania sprawozdań o masie wprowadzonego na rynek sprzętu elektrycznego lub elektronicznego ma być co pół roku, a nie co kwartał.

- Im mniej obowiązków biurokratycznych i sprawozdawczych, tym lepiej dla przedsiębiorców. Jednak nie powinno to oznaczać mniejszej kontroli tej branży - uważa Wojciech Konecki z CECED Polska. Jego zdaniem potrzebny jest pewien monitoring branży, aby przeciwdziałać powstawaniu szarej strefy.

Zmiana wymagań

Projekt zakłada, że obowiązek zbierania zużytych urządzeń RTV i AGD będą mieli także przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży sprzętu w jakiejkolwiek formie na odległość. Oznacza to, że obowiązkami ustawy zostaną objęte m.in. sklepy internetowe oraz firmy prowadzące tzw. telesprzedaż. Obecnie część przedsiębiorców prowadzących działalność w internecie twierdzi, że przepisy ustawy ich nie obejmują.

Projekt zakłada również, że leasing będzie traktowany jak każda inna forma wprowadzania produktów na rynek. Dlatego firmy leasingowe będą podlegały obowiązkom ustawy, czyli będą zbierały zużyty sprzęt i miały obowiązek wpisu do rejestru GIOŚ.

Ministerstwo chce, by organizacje odzysku, które zrzeszają producentów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, przeznaczały 2 proc. swoich obrotów na ekoedukację.

Ograniczone informowanie

Obecnie wszystkie przedsiębiorstwa handlujące sprzętem elektrycznym muszą informować o swojej działalności gminę. Zasada jest bowiem taka, że w sklepach klienci mogą oddać stary sprzęt przy zakupie nowego urządzenia tego samego typu (np. suszarka za suszarkę). Gmina natomiast podaje adresy takich miejsc na swojej stronie internetowej. Projekt nowelizacji znosi obowiązek informowania gminy przez sklepy czy hurtownie o prowadzonej działalności. Po nowelizacji gminy nadal będą musiały informować o punktach prowadzonych przez przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką komunalną, w których ich mieszkańcy mogą pozbyć się odpadów elektrycznych.

- Dziś informacje gmin o sklepach RTV i AGD nie są pełne. Nie wszyscy przedsiębiorcy informowali je o prowadzeniu swojej działalności. W takiej sytuacji to sama gmina powinna prowadzić ewidencję takich punktów na swoim terenie - mówi Elżbieta Jakubczak-Gerczyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie.

Projekt zakłada również, że leasing będzie traktowany jak każda inna forma wprowadzania produktów na rynek

Odzyskiwanie sprzętu AGD i RTV

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Microsoft Scout, MAI-Thinking-1, chip kwantowy Majorana 2 – czyli co Microsoft zaprezentował na Build 2026? Sztuczna inteligencja w firmach

Microsoft zaprezentował na konferencji Build 2026 autonomicznego agenta Scout, który zarządza kalendarzem i przygotowuje spotkania w Teams i Outlook, oraz pierwszy autorski model AI: MAI-Thinking-1 do złożonych zadań biznesowych. Ogłoszono też nowy chip kwantowy Majorana 2 z czasem życia qubita do 60 sekund i platformę Microsoft Discovery dla naukowców. Sprawdź najważniejsze nowości z obszaru sztucznej inteligencji, narzędzi deweloperskich i technologii kwantowych.

20 tys. zł za każde niedopatrzenie. SENT nakłada bardzo wysokie mandaty. Przedsiębiorcy są zrozpaczeni

20 tys. zł za każde niedopatrzenie - nawet złe słowo. System SENT nakłada bardzo wysokie mandaty na przedsiębiorców - są zrozpaczeni. Zdarzają się kary w wysokości 60 tys. zł za kilka przewinień, które nie mają charakteru intencjonalnego.

Zarząd ubezpieczony? Po cyberataku to może nie wystarczyć (ROZMOWA INFOR.PL)

Po wdrożeniu NIS2 odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo przestała być domeną IT i realnie obciąża zarządy – z ryzykiem kar finansowych i zakazu pełnienia funkcji. Choć wielu menedżerów liczy na ochronę z ubezpieczenia OC władz spółki (polisy D&O), w praktyce obejmuje ona głównie koszty obrony, a nie sam incydent i jego skutki finansowe. Gdzie kończy się D&O, a zaczyna cyberpolisa i czy w ogóle można ubezpieczyć karę administracyjną – wyjaśnia mec. Marcin Huczkowski partner z Fieldfisher Poland.

Rola finansów w erze AI

W czasach, kiedy sztuczna inteligencja zmienia oblicze globalnej gospodarki, rola specjalistów ds. finansów wychodzi poza tradycyjne ramy i ewoluuje w kierunku strategicznego podejmowania decyzji. To z kolei redefiniuje, co w profesji finansowej oznacza sukces i sprawia, że kluczowe stają się zdolność adaptacji oraz ciągłe uczenie się. Zdaniem Jakuba Bejnarowicza, Dyrektora Regionalnego CIMA na Europę, przed finansistami stoi ogromna szansa, by w tej nowej erze odgrywać rolę liderów łączących wiedzę finansową ze strategiczną perspektywą, biegłością cyfrową i etycznym przywództwem.

REKLAMA

Coraz trudniej zatrudnić w logistyce. Firmy wskazują główne bariery

Blisko 7 na 10 firm z sektora logistyki ma trudności ze zrekrutowaniem nowych pracowników - wynika z badania ManpowerGroup. Aby pozyskać potrzebne kompetencje, firmy najczęściej inwestują w rozwój obecnych pracowników.

B2B i umowy zlecenia wliczane do stażu pracy 2026. Nadchodzi zmiana społecznego postrzegania freelancingu

B2B i umowy zlecenia wliczane do stażu pracy od stycznia 2026 r. w sektorze publicznym i od maja 2026 r. w sektorze prywatnym. Nowe przepisy podnoszą rangę innych niż umowa o pracę form zarobkowania. Nadchodzi zmiana społecznego postrzegania freelancingu.

Większościowy udziałowiec może być bez ZUS?

Problematyka podlegania ubezpieczeniom społecznym przez wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością od lat budzi istotne wątpliwości praktyczne. Szczególne kontrowersje dotyczyły sytuacji wspólników dominujących, posiadających niemal całość udziałów w spółce, którzy w praktyce sprawują pełną kontrolę nad jej działalnością.

Sukcesja bez rodzinnej wojny. Czy polski biznes jest gotowy? [Gość INFOR.PL]

W ciągu zaledwie trzech lat fundacje rodzinne stały się jednym z najważniejszych tematów w polskim biznesie rodzinnym. Dla jednych są szansą na uporządkowanie kwestii majątkowych, dla innych – początkiem trudnych rozmów. Jak jednak podkreślała Agnieszka Dziewicka, Head of Family Office w Bank Pekao S.A., fundacja rodzinna nie jest prostym narzędziem do „optymalizacji podatkowej”, ale długofalowym projektem budowania rodzinnego dziedzictwa.

REKLAMA

Czy dziś firma musi podejmować działania charytatywne, aby była doceniana i konkurencyjna? [WYWIAD]

Czy dziś firma musi podejmować działania charytatywne, aby była doceniana i konkurencyjna? Co można zyskać jako przedsiębiorstwo poprzez działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu? Jaką formę działalności wybrać? Na nasze pytania odpowiada dyrektor Biegu Poland Business Run, Kamil Bąbel.

Kontrahent nie wykonał umowy - odstąpienie, odszkodowanie czy kara umowna? Praktyczny przewodnik dla firm

Kontrahent nie dowiózł? Nie wykonał usługi? Nie dostarczył towaru? Przestał odbierać telefonu? Wysłał lakoniczne „pracujemy nad tym”, choć termin minął dwa tygodnie temu? I teraz pojawia się klasyczne pytanie przedsiębiorcy: co robić? Odstąpić od umowy? Żądać odszkodowania? Naliczyć karę umowną? A może wszystko naraz?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA