reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W lutym RPP z nową projekcją, ale stopy procentowe bez zmian

W lutym RPP z nową projekcją, ale stopy procentowe bez zmian

NBP przedstawi w lutym nową projekcję inflacyjną, a ekonomiści oczekują, że w lutym stopy procentowe pozostaną bez zmian.


W piątek GUS ogłosi dane o inflacji za styczeń. Zdaniem Ministerstwa Finansów w styczniu w ujęciu rocznym pozostała ona na poziomie z grudnia 2007 r., czyli 4 proc. Z tym szacunkiem zgadza się Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

- Oczekujemy, że po styczniowej stabilizacji w lutym roczny wskaźnik wzrośnie do 4,3 proc., a w grudniu 2008 r. wyniesie on 2,8 proc. - mówi Piotr Bujak.

Także według szacunków Jarosława Janeckiego z Societe Generale Polska roczne tempo wzrostu cen w lutym osiągnie poziom 4,3 proc. i może to być najwyższy poziom w tym roku.

- W lutym wzrosły ceny energii i to przełoży się na wyższy wskaźnik inflacji - podkreśla ekonomista.

- Cały czas inflacja jest też pod wpływem wysokich cen żywności i paliw - dodaje Jarosław Janecki.

Jego zdaniem tempo wzrostu cen po marcu powinno się obniżyć i na koniec roku roczna inflacja wyniesie 3,4 proc.

- Gdyby pogoda nam sprzyjała, zbiory okazały się bardzo dobre i nie zobaczylibyśmy tzw. efektów drugiej rundy, to jest szansa na jeszcze niższy poziom inflacji - zaznacza Jarosław Janecki.

Według wiceministra finansów Stanisława Gomułki, w II połowie 2008 r. inflacja może spaść poniżej 3,5 proc.

Ekonomiści są zgodni, że na najbliższym posiedzeniu (26-27 lutego) Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższy stóp procentowych po tym, jak w styczniu podwyższyła główną stopę NBP z 5 do 5,25 proc.

W lutym Rada Polityki Pieniężnej będzie miała do dyspozycji nową projekcję inflacyjną NBP, która pokaże możliwy przebieg inflacji w najbliższych dwóch latach.

Zdaniem ekonomistów inflacja może spaść do 2,5 proc., czyli celu RPP, w I kwartale 2009 r.

- Spodziewam się, że do kolejnej podwyżki stóp o 25 pkt bazowych dojdzie w marcu i na tym RPP zakończy cykl podwyżek stóp procentowych - podkreśla Piotr Bujak.

Potrzebne są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych, aby sprowadzić inflację do celu i tam ją zakotwiczyć - ocenia Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Dziś członkowie RPP spotykają się z ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Zgodnie z zapowiedziami prezesa NBP Sławomira Skrzypka, jednym z tematów spotkania mają być instrumenty polityki pieniężnej w kontekście przyszłego wejścia Polski do strefy euro. Według ekonomistów Polska mogłaby wejść do strefy euro najwcześniej w 2012-2013 roku, ale ten moment z uwagi na ryzyko niespełnienia wymaganych kryteriów może się przesunąć nawet na rok 2015-2016.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama