REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koncesje ograniczają firmy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

W ostatnim roku nie zmniejszyła się liczba koncesji, zezwoleń, licencji i zgód udzielanych przez urzędników przedsiębiorcom, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą.

Wczoraj Gazeta Prawna udzielała wyjaśnień na czacie Wirtualnej Polski o zakresie koncesjonowania oraz zasadach przyznawania licencji, zezwoleń, zgód oraz udzielania wpisu do rejestru działalności regulowanej. Obecnie aż 28 rodzajów działalności gospodarczej objętych jest reglamentacją, na prowadzenie 34 potrzebne są zezwolenia, licencje i zgody. Ograniczenia te stanowią wyjątek od zasady swobodnego podejmowania działalności gospodarczej.

REKLAMA

Na wykonywanie jakiej działalności gospodarczej potrzebna jest koncesja - pytali internauci.

REKLAMA

Koncesjonowania wymaga poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie ich ze złóż oraz składowanie odpadów w górotworze, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją, wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym, a także wytwarzanie, przetwarzanie i obrót paliwami i energią. Oprócz tego uzyskania koncesji wymaga ochrona osób i mienia, przewozy lotnicze oraz rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych.

Koncesje wprowadzane są w tych dziedzinach działalności gospodarczej, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny.

Internautów interesowały także różnice między działalnością koncesjonowaną regulowaną lub prowadzoną na podstawie zezwolenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność koncesjonowaną mogą prowadzić tylko przedsiębiorcy, którzy uzyskali na wniosek koncesję w dziedzinach wyszczególnionych w ustawie z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Organem koncesyjnym jest minister właściwy ze względu na rodzaj prowadzonej działalności przez przedsiębiorcę. Działalność regulowaną przedsiębiorca może prowadzić wówczas, gdy spełnia tzw. szczególe warunki i uzyskał wpis do rejestru działalności regulowanej, zaś zezwolenie może uzyskać przedsiębiorca, który spełnia określone prawem warunki wykonywania działalności.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA