Unia wymaga kontroli obrotu
REKLAMA
Handel z zagranicą produktami i technologiami podwójnego zastosowania (dual-use goods), czyli takimi, które mogą być używane na potrzeby cywilne i wojskowe, objęty jest przez UE szczególnym reżimem kontroli obrotu. Dotyczy to dziesięciu kategorii produktów. Są to m.in.: materiały i substancje chemiczne, komputery, urządzenia elektroniczne oraz przeznaczone dla telekomunikacji i ochrony informacji, jak również powiązane z nimi oprogramowanie i technologie. Reguluje to rozporządzenie Rady (WE) nr 1334/2000 z 22 czerwca 2000 r.
REKLAMA
Nadanie klasyfikacji towarowej
REKLAMA
Często zdarza się, że wspomnianym towarom, w trakcie objęcia ich określoną procedurą celną, nadana zostaje klasyfikacja towarowa CN tożsama z towarami używanymi na potrzeby cywilne, do obrotu których nie znajdują zastosowania przepisy o odrębnym traktowaniu.
- Dla przedsiębiorców wiąże się to niewątpliwie z koniecznością bieżącego monitorowania zmian ustawodawstwa oraz praktyki organów celnych - mówi Tomasz Rudyk, starszy menedżer w zespole cła i handlu zagranicznego PricewaterhouseCoopers.
Przypomnieć należy, że obrót towarami podwójnego zastosowania jest zabroniony, jeżeli nie zostały spełnione wszystkie warunki i ograniczenia przewidziane w obowiązujących przepisach prawa. Chodzi m.in. o ustawę z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o zna- czeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, prawa wspólnotowego, a także wiążące Polskę umowy międzynarodowe.
Bez uproszczonych procedur
REKLAMA
Warto zaznaczyć, że w odniesieniu do obrotu towarami podwójnego zastosowania wyłączona jest możliwość korzystania z uproszczonych procedur celnych. Tomasz Rudyk podkreśla, że to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek bieżącego monitorowania obowiązującego w tym zakresie ustawodawstwa, w celu dostosowania stosowanych praktyk handlowych do zmieniających się przepisów prawnych.
Konsekwencją nieprzestrzegania wymogów i ograniczeń jest m.in. orzeczenie przepadku towarów, wstrzymanie procedur celnych, jak również zastosowanie odpowiedzialności karnej skarbowej.
PRZEMYSŁAW MOLIK
przemyslaw.molik@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA