REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Prawo jasno zastrzega, że podmiot, który poniósł szkodę, może domagać się jej naprawienia. Jeżeli szkoda ma charakter majątkowy naprawienie jej, co do zasady odbywa się poprzez zapłatę odszkodowania. Co do zasady też odszkodowanie powinno odpowiadać wartości szkody. Istnieją jednak przypadki, w których jego wysokość jest modyfikowana.

Umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź kto może ją zawrzeć

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, która nie jest objęta obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, mogą zdecydować się na zawarcie z towarzystwem ubezpieczeniowym takiej umowy dobrowolnie. Możliwość ta dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie będących osobami prawnymi.

Czym jest ubezpieczenie, czyli podstawowe informacje o umowie ubezpieczeniowej?

Każdy człowiek zetknął się chociaż raz w swoim życiu z umową ubezpieczenia. Nie do końca jednak zdajemy sobie sprawę czym dokładnie jest ubezpieczenie. Dlatego też warto wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Unijne wsparcie dla zwalnianych pracowników na Mazowszu

Jak podnieść swoje kwalifikacje i zapewnić sobie sukces w biznesie? O tym między innymi dowiedzą się uczestnicy projektu „Samozatrudnienie skutecznym sposobem na bezrobocie", który startuje już w grudniu. Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i skierowany jest do osób zwolnionych z pracy lub zagrożonych takim zwolnieniem.

REKLAMA

Internet miejscem rozwoju firm

Ministerstwo Gospodarki zauważyło jak duże znaczenie ma dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw Internet. Korzyści wynikające z e-biznesu znacząco wpływają na rozwój gospodarki. 17 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Wprowadź się do Internetu – MG wspiera e-biznes”.

Branża tytoniowa apeluje

Motywem przewodnim konferencji Pracodawców RP, zorganizowanej 17 listopada 2010 r. w Warszawie, była  prezentacja Zielonej Księgi "Branża tytoniowa w polskiej gospodarce” oraz tzw. dyrektywy tytoniowej KE". Przedsiębiorcy tytoniowi wyrazili swoje zaniepokojenie unijnymi regulacjami.

Firmy realizujące zamówienia publiczne stracą na podwyżce VAT

Firmy realizujące zamówienia publiczne obawiają się, że stracą na planowanej od 2011 r. podwyżce VAT. Zdaniem pracodawców nowe przepisy są niezgodne z regulacjami unijnymi, bo VAT powinien być neutralny dla przedsiębiorstw. W ocenie MF wszystko jest w porządku.

Zmiany proponowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej są niewystarczające

Business Centre Club popiera projekt kolejnej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Uważa jednak, że przedsiębiorcy potrzebują głębszych zmian w tym zakresie.

REKLAMA

Ile kosztuje wypadek przy pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki dotyczące bhp. Ich niezapewnienie może skutkować m.in. koniecznością wypłaty poszkodowanemu pracownikowi odszkodowania czy renty.

Kto wystawia informację PIT-11 przejętym pracownikom

Od 1 października br. spółka z o.o. stała się właścicielem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyodrębnionej z innej spółki z o.o. (wykupiono oddział). Nastąpiło przejęcie 10 pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Kto ma obowiązek wystawić tym pracownikom PIT-11 za okres od stycznia do września? Jak wygląda sprawa z wystawieniem deklaracji PIT-4R?

POPON: zmiana przepisów doprowadzi do zwolnień niepełnosprawnych

Nowela ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych - którą poparł Senat - doprowadzi do zwolnień osób niepełnosprawnych, a nawet do upadku wielu firm - uważa Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPN).

Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustaw o PIT I CIT

Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT, dotyczące m.in. przepisów przejściowych adresowanych do firm, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

W przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą deregulacyjną

23 listopada rząd zajmie się projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który m.in. zastępuje oświadczeniami obecnie wymagane zaświadczenia - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

Jak przekształcić spółkę cywilną

Spółka cywilna to umowa cywilnoprawna między przedsiębiorcami, która ma na celu prowadzenie działalności gospodarczej. Na pewnym etapie działalności może dojść do potrzeby przekształcenia spółki w bardziej zaawansowaną formę prawną. Trzeba wtedy sporządzić nową umowę spółki i zarejestrować ją w rejestrze przedsiębiorców. Konieczne jest również zadbanie o odpowiednią sukcesję podatkową i cywilnoprawną – nowa spółka ma przecież stać się następcą prawnym nie tylko w zakresie mienia spółki cywilnej, ale przede wszystkim stroną w zawartych i wykonywanych umowach.

Jak zabezpieczyć własną sieć Wi-Fi?

Zabezpieczenie własnej sieci bezprzewodowej odpowiednim hasłem sprawia, że niepowołane osoby nie mogą się do niej dostać ani korzystać z łącza internetowego. Ustawienie hasła powinno być pierwszym krokiem podczas tworzenia sieci Wi-Fi w domu lub firmie. Niekiedy jednak samo hasło może nie wystarczyć. Co wtedy zrobić?

Panasonic Lumix Phone – aparat telefoniczny czy fotograficzny?

Już na początku przyszłego roku na rynek smartfonów wkroczy kolejny duży producent – Panasonic. Debiutanckie urządzenie japońskiego producenta będzie należeć do znanej już wszystkim fanom firmy serii Lumix. Jak dotąd, w skład owej serii wchodziły jedynie dobrej jakości aparaty fotograficzne. Na dobrą sprawę niewiele się zmieni, gdyż opisywane urządzenie to tak naprawdę aparat fotograficzny z funkcją smartfonu. Doskonale pamiętamy czasy, gdy aparat fotograficzny był dodatkiem do telefonu, już wkrótce może być zupełnie odwrotnie – to telefon może być dodatkiem do wielu innych urządzeń.

Jak wybrać drukarkę do dużego biura?

Wiemy już, jak wybrać drukarkę do małego biura. Wiemy również, że nie należy kupować pierwszego lepszego urządzenia zwracając uwagę jedynie na jego cenę. Drukarka to wbrew pozorom bardzo złożone urządzenie. Wydajność tego sprzętu zależy od wielu czynników. Wybierając drukarkę do większego biura powinniśmy tym bardziej poświęcić temu więcej czasu i uwagi. Nawet z pozoru błahy aspekt z perspektywy czasu może mieć bardzo duże znaczenie. Czym kierować się wybierając drukarkę do dużego biura?

Trendy z ostatnich miesięcy mogą mieć swoją kontynuację

Wprawdzie ruch spadkowy został zatrzymany, ale wsparcia, do których doszło na najważniejszych rynkach finansowych nie spowodowały istotnego odbicia. Amerykański S&P 500 utrzymuje się w okolicach 1180 pkt, europejski DJ Stoxx 600 w niewielkim stopniu odbił się od kilkumiesięcznej linii trendu zwyżkowego, zaś kurs EUR/USD, rynek surowców i WIG pozostają odporne na większe zmiany.

Na giełdzie bez większych zmian

W dniu dzisiejszym rynki uspokoiły, a notowania złotego nie zmieniły się w znaczący sposób. Obserwowaliśmy konsolidację kursu EUR/USD wokół poziomu 1,3500. Zarówno na światowych giełdach jak i w Polsce dzień upłynął bez większych przełomów.

Jak odliczyć VAT bez oryginału faktury?

Co zrobić, gdy oryginał faktury zapadnie się pod ziemię? Przed takim problemem staje niejeden przedsiębiorca. Z fiskusem trzeba jednak się rozliczyć. Jak sobie z tym poradzić?

17 listopada Ogólnopolskim Dniem bez Długów

Drugi raz Polska obchodzi Dzień bez Długów. Czy 17 listopada na stałe wpisze się w naszym kalendarzu jako data oddawania pożyczonych pieniędzy i spełniania zaciągniętych zobowiązań?

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Kupując mieszkanie, nabywcy przede wszystkim zwracają uwagę na to, czy lokal wyposażony jest w piwnicę i posiada przedpokój. Wiele osób szczególnie ceni sobie mieszkania w budynkach z windą oraz własne miejsca parkingowe. Połowa klientów nie kupi lokalu na parterze ani na ostatnim piętrze.

Co może popsuć firmową stronę WWW

Chcesz aby Twoja firma zaistniała w Internecie? Masz już wymarzona stronę WWW? Czy wiesz, że nierzadko strony internetowe mające zachęcić do skorzystania z prezentowanej oferty potrafią skutecznie do tego zniechęcić? Jak zatem tego uniknąć?

Unijne dotacje dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi - druga szansa

Pod koniec tego roku planowany jest kolejny, drugi nabór wniosków na odbudowę gospodarstw zniszczonych w tegorocznych powodziach. Rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w pierwszym terminie mają szansę zrobić to w grudniu. W zależności od wielkości poniesionych szkód w gospodarstwie będzie można otrzymać na odbudowę nawet do 300 tys. złotych.

Dlaczego przez Rekomendację S III może być trudno o kredyt walutowy?

Opublikowana 28 lipca nowelizacja Rekomendacji S II wywołała na rynku nie lada konsternację. Nowy projekt KNF-u również jest kontrowersyjny. Za zasłoną aktualizacji poprzednich wytycznych ukryte zostały zapisy, które mogą diametralnie zmienić oblicze rynku kredytowego w Polsce.

Jak firma może chronić się przed oczernianiem w internecie?

Internet, który rozwija się w zastraszającym tempie może być nośnikiem informacji oczerniających przedsiębiorcę. Jeżeli Twoja konkurencja zamieszcza nieprawdziwe informacje na temat prowadzonej przez Ciebie firmy, dopuszcza się czynu nieuczciwej konkurencji i popełnia przestępstwo.

Kurs USD/PLN pokonuje kluczowy opór

Wczoraj na światowym rynku malał zapał do inwestycji, wskutek czego pozycja złotego osłabiła się. W ostatnich godzinach kurs USD/PLN testował kluczowy opór na poziomie 2,90, który udało się ostatecznie pokonać.

Kurs USD/PLN pokonuje kluczowy opór

Wczoraj na światowym rynku malał zapał do inwestycji, wskutek czego pozycja złotego osłabiła się. W ostatnich godzinach kurs USD/PLN testował kluczowy opór na poziomie 2,90, który udało się ostatecznie pokonać.

Rynek USA a inne rynki

Ocena wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych ostatnimi czasy jest tematem spekulacji. Agencja ratingowa Moody’s dołożyła wszelkich starań, aby utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że rating USA nie jest zagrożony.

Czy sprzedaż komisowa jest ryzykowna?

Komisant odpowie za wady rzeczy sprzedanej, o których wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Dlatego nie sprawdzenie przez komisanta rzeczy pod kątem ich wad przed sprzedażą rodzi problemy dla komisanta, komitent zaś będzie chroniony przez prawo.

Jak zmiana stawki VAT wpłynie na leasing aut

Zmiana stawki podatku VAT może mieć wpływ na kondycje rynku leasingodawców. Eksperci zapowiadają rozwój szarej strefy spowodowany rosnącymi obciążeniami fiskalnymi. Wzrosną także koszty eksploatacji aut.

Zniosą bariery administracyjne?

Zniesienie uciążliwych obowiązków i uproszczenie przepisów dla przedsiębiorców - takie zapowiedzi pojawiły się ze strony Ministerstwa Gospodarki, w związku z przyjęciem przez Komitet stały Rady Ministrów projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Kiedy komisant ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia?

Komisant nabywa roszczenie o zapłatę prowizji z chwilą, gdy komitent otrzymał rzecz albo cenę. Jeżeli umowa ma być wykonywana częściami, komisant nabywa roszczenie o prowizję w miarę wykonywania umowy. Co więcej komisant może żądać prowizji także wtedy, gdy umowa nie została wykonana z przyczyn dotyczących komitenta. Czy komisant ma prawo do zwrotu wydatków?

Startują Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Zainaugurowana została działalność jednego z pierwszych Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera. Punkty te mają za zadanie wspomagać przedsiębiorców prowadzących działalność opierającą się na współpracy z podmiotami zagranicznymi. Spotkanie zatytułowane "Biznes bez granic" odbyło się 15 listopada 2010 r. na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy

Od 4 miesięcy prowadzę własną działalność gospodarczą, z tym że najprawdopodobniej z powodu choroby będącej następstwem wypadku będę musiał przez jakiś czas skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Co ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Czy przez okres choroby mogę ich nie płacić? Czy mogę zawiesić na jakiś czas prowadzenie działalności?

Firma a znak towarowy

Firma określa przedsiębiorcę w obrocie prawnym. Znak towarowy natomiast służy do odróżniania towarów pochodzących z określonego przedsiębiorstwa.

Sejm nie zdejmie z pracowników obowiązku wysyłania PIT-ów

Sejm nie będzie już pracował nad ustawą zwalniającą pracowników z wysyłania rocznych PIT-ów do urzędów skarbowych - poinformowało biuro prasowe Sejmu. Ustawa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. i objąć tegoroczne rozliczenia, trafi do kosza.

Firmy, których obroty spadły o 15 proc. skorzystają z pomocy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Rynkowe dylematy

Poniedziałkowa sesja w Stanach i poranna przecena o 4 proc. na chińskim rynku okazały się bardziej niepokojące niż spadki na giełdzie, które miały miejsce na początku tygodnia. Wszystko to podsyca nerwowe nastroje na rynkach.

Dlaczego studenci nadal mają trudności ze znalezieniem mieszkania?

Początek roku akademickiego już za nami, ale studenci nadal borykają się z problemem znalezienia mieszkania. Mieszkań do wynajęcia przybywa, mimo to ceny nie spadają w dół.

Jak założyć spółkę z o.o. - strona praktyczna

Zakładanie spółki z ograniczona odpowiedzialnością inaczej prezentuje się od strony teoretycznej, a inaczej od praktycznej. Ile czasu trwa proces powołania przedsiębiorstwa w takiej formie? Jakie koszty trzeba ponieść?

Twoja kariera zależna od Facebooka?

W dobie social media każdy może być nie tylko dziennikarzem, ale i prokuratorem. Odnosi się to zarówno do publikowania oskarżeń o przestępstwa, jak i dzielenia się opiniami na temat innych osób. To, czy dana informacja na nasz temat jest prawdziwa czy nie – nie ma znaczenia. Za każdym razem, kiedy ktoś wpisze nasze imię w wyszukiwarkę, znajdzie tam negatywne informacje, co może m.in. hamować rozwój naszej kariery czy życia towarzyskiego.

Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Od początku nowego roku wzrosną ceny mieszkań. Wartość mieszkania może skoczyć w górę od kilku do kilkuset tysięcy złotych, ale deweloperzy zapewniają, że nie będzie to mieć większego wpływu na rynek nieruchomości. Prognozy te zdaje się potwierdzać fakt, że jak dotąd sprzedaż mieszkań nie wzrosła gwałtownie.

Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad?

Zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 20 dnia następnego miesiąca. Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy z działalności gospodarczej za miesiąc listopad (albo odpowiednio dla przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie za III kwartał) płacona jest przez przedsiębiorcę w podwójnej wysokości. Ważne więc jest aby była ona jak najniższa.

Konkursy SMS atakują

Mimo postępowań prowadzonych przez UOKiK użytkownicy telefonów komórkowych coraz częściej bombardowani są informacjami o licznych konkursach, w których jeden SMS gwarantować ma nagrodę. Ale czy rzeczywiście gwarantuje?

Czy możesz uchronić rodzinę przed spłatą długów własnej firmy?

Prowadzisz własną firmę, niestety masz pecha i popadasz w coraz to większe długi, czy wiesz, że w wielu przypadkach za ich spłatę będą odpowiedzialni Twoi najbliżsi: żona i dzieci. Możesz jednak uchronić rodzinę przed wierzycielami. W jaki sposób?

W oczekiwaniu na spotkanie ministrów finansów UE

Pozycja złotego nie uległa większym zmianom od zakończenia wczorajszej sesji europejskiej. Kurs USD/PLN plasuje się na poziomie 2,90, natomiast EUR/PLN zamyka się w wąskim przedziale 3,92-3,93.

W oczekiwaniu na spotkanie ministrów finansów UE

Pozycja złotego nie uległa większym zmianom od zakończenia wczorajszej sesji europejskiej. Kurs USD/PLN plasuje się na poziomie 2,90, natomiast EUR/PLN zamyka się w wąskim przedziale 3,92-3,93.

Fałszywe HotSpoty WiFi – czy są groźne?

W dużych miastach bezpłatne punkty dostępu do bezprzewodowego Internetu są niemal na każdym kroku. Jest to duże udogodnienie, gdyż bez problemu możemy bezpłatnie sprawdzić swoją pocztę, skontaktować się ze znajomymi lub z klientem firmy. Niestety wśród tych darmowych sieci często można znaleźć sieci stworzone przez cyberprzestępców. Tworzą oni otwarte sieci WiFi, aby zwabić w pułapkę niczego niepodejrzewających amatorów Internetu. Co się stanie, gdy podłączymy się do takiej sieci?

Jak wybrać odpowiednią mysz do biura?

Myszki biurowe najczęściej kojarzą się z najtańszymi urządzeniami przewodowymi z marketu. Można to zaobserwować najczęściej w urzędach czy innych instytucjach. Prawda jest jednak taka, że im większy komfort pracy, tym lepsza jej wydajność, a jak wiemy za pomocą myszy wykonujemy sporą część pracy przy komputerze. Zacinające się i szwankujące urządzenie z pewnością nie umili ani nie przyspieszy pracy. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się myszom, bez względu na to czy kupujemy kilkanaście myszek dla całej firmy, czy tylko jedną dla nas samych.

REKLAMA