Polskie ciepłownictwo może mieć ciepło
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W tej sprawie decyzja ma być podjęta do 15 grudnia br. Czasu zostało niewiele. W Komisji Europejskiej trwają dyskusje z udziałem przedstawicieli krajów członkowskich nad zasadami wdrożenia trzeciej fazy Europejskiego Systemu Handlu Emisjami gazów cieplarnianych w okresie 2013 - 2020 (EU ETS III). Przemysł i ciepłownictwo objęte systemem ETS będą miały prawo do pewnej liczby bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych wyznaczonych na podstawie wskaźników ex ante, tzw. benchmarków. Komisja odmawia zróżnicowania benchmarków według stosowanego paliwa: gaz - ropa - węgiel, czego domaga się Polska.
REKLAMA
„Jeśli zostaną przyjęte proponowane przez Komisję Europejską wyłącznie wskaźniki gazowe, to polski przemysł energochłonny znajdzie się w 2013 roku w sytuacji zdecydowanie gorszej niż jego konkurenci w krajach UE, w których głównym paliwem nie jest wysokoemisyjny węgiel.- mówi Daria Kulczycka, dyrektorka Departamentu Energii i Zmian Klimatu PKPP Lewiatan.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Z szacunków PKPP Lewiatan wynika, że wdrożenie wskaźników proponowanych przez KE spowoduje skokowy wzrost cen ciepła dostarczanego odbiorcom końcowym o około 22 proc. w 2013 roku. W kolejnych latach, aż do 2027 roku, ceny ciepła będą dalej rosnąć, gdyż wzrastać będzie koszt uprawnień do emisji CO2. Dla branży cementowej wdrożenie wskaźników KE oznacza koszty od 375 mln zł w roku 2013 do 735 mln zł w 2020.
Źródło: PKPP Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.