REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy obawy przed trafieniem do BIG –u są uzasadnione?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Kiedy obawy przed trafieniem do BIG –u są uzasadnione?
Kiedy obawy przed trafieniem do BIG –u są uzasadnione?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca posiadający zaległości z płatnością z umowy może trafić na listę dłużników biura informacji gospodarczej (BIG). Kto może dokonać takiego zgłoszenia, w jakich okolicznościach przedsiębiorca może obawiać się, że ktoś zgłosi go do BIG?

Wbrew pozorom zgłoszenie przedsiębiorcy – dłużnika - do biura informacji gospodarczej nie jest wcale takie proste. Ustawa przewiduje szereg dodatkowych warunków i czynności, które muszą zostać podjęte przez wierzyciela zanim dokona on skutecznego zgłoszenia zalegającej z płatnościami firmy.

REKLAMA

Warunki zgłoszenia firmy do BIG

Co do zasady dane dotyczące dłużnika przekazuje wierzyciel. Jednak w przypadku przekazania tych danych do BIG konieczne jest zawarcie z biurem informacji gospodarczej specjalnej umowy. Przedmiotem umowy zawieranej między wierzycielem a biurem informacji gospodarczej jest udostępnienie informacji gospodarczej. Umowa taka pod rygorem nieważności musi zostać sporządzona na piśmie. Następnie należy zarejestrować się i założyć darmowe konto. Opłata pobierana jest od wpisu dłużnika.

Dowiedz się: Czym różni się BIK od rejestrów dłużników

Wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zaległych zobowiązaniach przedsiębiorcy w przypadku, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności jeżeli osoba zgłaszającą dłużnika do biura informacji gospodarczej jest stroną umowy zawartej w ramach wykonywanej przez dłużnika działalności gospodarczej (oczywiście w przypadku przedsiębiorcy dowodem może być także faktura);
  • konieczne jest także, aby łączna kwota zobowiązań dłużnika wobec wierzyciela przewyższała wartość 500 zł.;
  • wartość zobowiązań (minimum 500 zł. w przypadku przedsiębiorcy) musi być wymagalna co najmniej od 60 dni;
  • musi także upłynąć, co najmniej miesiąc od przekazania dłużnikowi wezwania do zapłaty, w którym zawarte zostało wezwanie do zapłaty wraz z ostrzeżeniem o zamiarze wierzyciela przekazania danych dłużnika do biura informacji gospodarczej.

Polecamy serwis Windykacja

Do biura informacji gospodarczej zgłoszenia wpisu dłużnika przedsiębiorcy może dokonać także osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, czyli konsument. Do momentu wprowadzenia idących ku temu zmian tj. od 14 czerwca 2010 r. konsument nie miał prawa zgłaszać swoich dłużników do biura informacji gospodarczej. Jednak w przypadku konsumentów zgłoszenie dłużnika do BIK jest znacznie trudniejsze niż w przypadku zgłoszenia dokonywanego przez podmiot profesjonalny. Mimo, iż wystarczające jest aby łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika wobec wierzyciela wynosiła co najmniej 200zł to jednak konsument musi uzyskać tytuł wykonawczy, którym jest co do zasady wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA