reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kiedy obawy przed trafieniem do BIG –u są uzasadnione?

Kiedy obawy przed trafieniem do BIG –u są uzasadnione?

Przedsiębiorca posiadający zaległości z płatnością z umowy może trafić na listę dłużników biura informacji gospodarczej (BIG). Kto może dokonać takiego zgłoszenia, w jakich okolicznościach przedsiębiorca może obawiać się, że ktoś zgłosi go do BIG?

Wbrew pozorom zgłoszenie przedsiębiorcy – dłużnika - do biura informacji gospodarczej nie jest wcale takie proste. Ustawa przewiduje szereg dodatkowych warunków i czynności, które muszą zostać podjęte przez wierzyciela zanim dokona on skutecznego zgłoszenia zalegającej z płatnościami firmy.

Warunki zgłoszenia firmy do BIG

Co do zasady dane dotyczące dłużnika przekazuje wierzyciel. Jednak w przypadku przekazania tych danych do BIG konieczne jest zawarcie z biurem informacji gospodarczej specjalnej umowy. Przedmiotem umowy zawieranej między wierzycielem a biurem informacji gospodarczej jest udostępnienie informacji gospodarczej. Umowa taka pod rygorem nieważności musi zostać sporządzona na piśmie. Następnie należy zarejestrować się i założyć darmowe konto. Opłata pobierana jest od wpisu dłużnika.

Dowiedz się: Czym różni się BIK od rejestrów dłużników

Wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zaległych zobowiązaniach przedsiębiorcy w przypadku, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

  • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności jeżeli osoba zgłaszającą dłużnika do biura informacji gospodarczej jest stroną umowy zawartej w ramach wykonywanej przez dłużnika działalności gospodarczej (oczywiście w przypadku przedsiębiorcy dowodem może być także faktura);
  • konieczne jest także, aby łączna kwota zobowiązań dłużnika wobec wierzyciela przewyższała wartość 500 zł.;
  • wartość zobowiązań (minimum 500 zł. w przypadku przedsiębiorcy) musi być wymagalna co najmniej od 60 dni;
  • musi także upłynąć, co najmniej miesiąc od przekazania dłużnikowi wezwania do zapłaty, w którym zawarte zostało wezwanie do zapłaty wraz z ostrzeżeniem o zamiarze wierzyciela przekazania danych dłużnika do biura informacji gospodarczej.

Polecamy serwis Windykacja

Do biura informacji gospodarczej zgłoszenia wpisu dłużnika przedsiębiorcy może dokonać także osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, czyli konsument. Do momentu wprowadzenia idących ku temu zmian tj. od 14 czerwca 2010 r. konsument nie miał prawa zgłaszać swoich dłużników do biura informacji gospodarczej. Jednak w przypadku konsumentów zgłoszenie dłużnika do BIK jest znacznie trudniejsze niż w przypadku zgłoszenia dokonywanego przez podmiot profesjonalny. Mimo, iż wystarczające jest aby łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika wobec wierzyciela wynosiła co najmniej 200zł to jednak konsument musi uzyskać tytuł wykonawczy, którym jest co do zasady wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Jankowska

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama