REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zmienić kosztorys inwestorski

Andrzej Łukaszewicz
Ekspert z zakresu zamówień publicznych

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku pojawienia się dodatkowych okoliczności po czasie kiedy został przygotowany kosztorys a nie wszczęto jeszcze postępowania kosztorys inwestorski powinien zostać powtórnie przeszacowany. Konieczne jest uzupełnienie go o poszczególne ilości, które omyłkowo nie zostały zapisane w obmiarze. Jego treść powinna być zgodna z projektem budowlanym.


Jeżeli kwota przeznaczona na realizację zadania wraz z dodaną po korekcie kosztorysu wartością nie przekracza kwoty zabezpieczonej przez zamawiającego nie ma potrzeby zwiększać jej wysokości w planie budżetowym jednostki.

REKLAMA

Przygotowując postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający zobowiązany jest dokonać opisu przedmiotu zamówienia zgodnie z wymogami ustawy Prawo zamówień publicznych. W przypadku robót budowlanych szczegółowe wymogi zostały zawarte w art.31.

Zamawiający zobligowany jest do zachowania szczególnej staranności w dokonując opisu przedmiotu zamówienia jak i jego oszacowania ( art. 33). Z kolei jeżeli w trakcie postępowania stwierdzono rozbieżności miedzy przedmiarem robót a projektem budowlanym konieczne jest dokonanie korekty kosztorysu, który w tym przypadku służy jako podstawa dokonania szacowania zamówienia.

Polecamy: Jak prawidłowo opisać przedmiot zamówienia

REKLAMA

Kosztorysant przygotowujący dokumentację zobligowany jest do naniesienia zmian w kosztorysie, zarówno inwestorskim jak i kosztorysie ślepym jaki został udostępniony w postępowaniu i jest częścią dokumentacji przetargowej jaka została przekazana wykonawcom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kosztorys powinien zostać zaktualizowany o zapis dotyczący np. właściwej liczby obmiaru, zaś suma końcowa kosztorysu powiększona o wartość dodaną wynikającą z przeliczenia. W myśl obowiązujących przepisów zamawiający powinien dokonać modyfikacji siwz ( w postępowaniu już trwającym) oraz jeżeli zachodzi taka przesłanka ( i zmiana treści siwz prowadzi do zmiany treści ogłoszenia) zobligowany jest zamieścić ogłoszenie o zmianie ogłoszenia w Portalu UZP.

Polecamy: Na czym polega uzupełnienie dokumentacji w postępowaniu

Podstawa prawna
- art.12a, art.31, art. 33 oraz art. 38 ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004r.( Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA