| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > SIWZ > Czy można zmienić kosztorys inwestorski

Czy można zmienić kosztorys inwestorski

W przypadku pojawienia się dodatkowych okoliczności po czasie kiedy został przygotowany kosztorys a nie wszczęto jeszcze postępowania kosztorys inwestorski powinien zostać powtórnie przeszacowany. Konieczne jest uzupełnienie go o poszczególne ilości, które omyłkowo nie zostały zapisane w obmiarze. Jego treść powinna być zgodna z projektem budowlanym.


Jeżeli kwota przeznaczona na realizację zadania wraz z dodaną po korekcie kosztorysu wartością nie przekracza kwoty zabezpieczonej przez zamawiającego nie ma potrzeby zwiększać jej wysokości w planie budżetowym jednostki.

Przygotowując postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający zobowiązany jest dokonać opisu przedmiotu zamówienia zgodnie z wymogami ustawy Prawo zamówień publicznych. W przypadku robót budowlanych szczegółowe wymogi zostały zawarte w art.31.

Zamawiający zobligowany jest do zachowania szczególnej staranności w dokonując opisu przedmiotu zamówienia jak i jego oszacowania ( art. 33). Z kolei jeżeli w trakcie postępowania stwierdzono rozbieżności miedzy przedmiarem robót a projektem budowlanym konieczne jest dokonanie korekty kosztorysu, który w tym przypadku służy jako podstawa dokonania szacowania zamówienia.

Polecamy: Jak prawidłowo opisać przedmiot zamówienia

Kosztorysant przygotowujący dokumentację zobligowany jest do naniesienia zmian w kosztorysie, zarówno inwestorskim jak i kosztorysie ślepym jaki został udostępniony w postępowaniu i jest częścią dokumentacji przetargowej jaka została przekazana wykonawcom.

Kosztorys powinien zostać zaktualizowany o zapis dotyczący np. właściwej liczby obmiaru, zaś suma końcowa kosztorysu powiększona o wartość dodaną wynikającą z przeliczenia. W myśl obowiązujących przepisów zamawiający powinien dokonać modyfikacji siwz ( w postępowaniu już trwającym) oraz jeżeli zachodzi taka przesłanka ( i zmiana treści siwz prowadzi do zmiany treści ogłoszenia) zobligowany jest zamieścić ogłoszenie o zmianie ogłoszenia w Portalu UZP.

Polecamy: Na czym polega uzupełnienie dokumentacji w postępowaniu

Podstawa prawna
- art.12a, art.31, art. 33 oraz art. 38 ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004r.( Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »