| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 11,7 mln euro do zdobycia przez firmy w 2011 roku

11,7 mln euro do zdobycia przez firmy w 2011 roku

11,7 mln euro z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego będzie do zdobycia przez mikro-, małe i średnie firmy w 2011 roku - poinformował Podlaski Urząd Marszałkowski.

Będą to ostatnie pieniądze dla firm z tego programu, które Podlaskie ma na lata 2007-2013 - powiedziała  Urszula Mirończuk z departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Z UE w tym programie Podlaskie ma do dyspozycji łącznie 636 mln euro. Większość środków jest już rozdysponowana.

Firmy będą mogły się ubiegać o środki na innowacyjne inwestycje. "To co będzie do dyspozycji w 2011 roku, to już tak zwane resztówki, które nam pozostały po dotychczasowych konkursach" - wyjaśnia Mirończuk.

Podlaskie firmy chętnie składały wnioski o unijne dotacje we wszystkich konkursach. Mirończuk podkreśliła, że konkurs w 2011 roku jest przez przedsiębiorców "bardzo oczekiwany". Ile pieniędzy w 2010 roku trafi do firm z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego, jeszcze nie podsumowano.

Konkursy w 2011 roku będą także dla samorządów, wyższych uczelni, instytucji kultury. Pieniądze będą przeznaczone na przygotowanie terenów dla inwestorów, parków przemysłowych, budowę sieci teleinformatycznych, internetowych, inwestycje wodno-kanalizacyjne, inwestycje w odnawialne źródła energii czy gospodarkę odpadami. Ile pieniędzy będzie w tych konkursach, jeszcze nie wiadomo, gdyż - jak wyjaśniła Mirończuk - zależy to od rozstrzygnięć w konkursach prowadzonych w tym roku.

Podlaskie liczy jeszcze na dodatkowe środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, które ma otrzymać z podziału tzw. krajowej rezerwy wykonania. Region spełnił bowiem w wymaganym czasie odpowiednie kryteria, ale nie wiadomo jeszcze, ile to będzie pieniędzy. Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska informowała w ostatnich dniach w Białymstoku, że lista regionów, które dostaną te dodatkowe środki, będzie ogłoszona w styczniu 2011 i potwierdziła, że Podlaskie wymagania spełniło.

Pula pieniędzy do podziału z krajowej rezerwy wykonania to 512 mln euro. By dostać z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego środki z podziału tej rezerwy, region musi do końca grudnia 2010 roku wydać minimum 20 proc. środków unijnych z regionalnego programu operacyjnego. Obecnie 12 regionów spełniło ten warunek; które dotąd tego nie spełniły, minister Bieńkowska nie chciała powiedzieć.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »