reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kto zmieni stawkę VAT w kasie fiskalnej

Kto zmieni stawkę VAT w kasie fiskalnej

Przepisy podatkowe nie precyzują kto jest uprawniony do zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej. Przedsiębiorca - podatnik, a może serwisant?

Z przepisów podatkowych nie wynika, kto (podatnik czy serwisant) jest uprawniony do zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej? W związku z powyższym, rodzi się pytanie, czy sam podatnik (bez udziału serwisanta) może dokonać zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej przez system informatyczny zdalnie sterowany ze swojej siedziby?

Konieczność zmiany stawek przez serwisanta wiązać się będzie z zawieszeniem użytkowania dużej części kas do czasu realizacji tej zmiany. W szczególności może to dotknąć tych przedsiębiorców, którzy zobligowani będą do dokonania zmian w wielu kasach fiskalnych w licznych jednostkach często rozsianych po całym kraju. Z praktycznego punktu widzenia zmian stawek we wszystkich kasach fiskalnych należałoby dokonać w jednej chwili o godzinie 00: 00, co przy ograniczeniu dostępności serwisantów, konieczności dojazdu do każdej jednostki wyposażonej w kasy, odległościach między tymi jednostkami oraz czasu niezbędnego do przeprowadzenia zmian w każdej drukarce fiskalnej, będzie praktycznie niemożliwe i ryzykowne. Grozi to wstrzymaniem sprzedaży w jednostkach czynnych całodobowo oraz wiąże się z dodatkowymi kosztami wynagrodzeń serwisantów. Koszty te byłyby multiplikowane przy każdej kolejnej zmianie stawek.

Polecamy: Jak uniknąć 64% podatku

Z uwagi na powyższe, zmiany stawek VAT winien móc dokonywać sam podatnik w swojej siedzibie, automatycznie, tj. przez system informatyczny zdalnie sterowany (bez udziału serwisanta). Pożądana jest również jasna deklaracja Ministra Finansów, że udział serwisanta w opisywanym procesie nie jest niezbędny i że niewymagalny będzie również wpis do książki serwisowej kasy fiskalnej w momencie dokonania zmiany w sposób zdalny.

Jeżeli odpowiedź na powyżej zrysowany problem byłaby dla podatników negatywna (tj. że zmiana stawek VAT winna być dokonana przez lub z udziałem serwisanta), to czy możliwe będzie jednak dokonanie zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej przez podatnika przy zastosowaniu systemu informatycznego zdalnie sterowanego, ale w obecności i pod nadzorem serwisanta? Autoryzacja taka byłaby w zakreślonym terminie, tj. do sześciu miesięcy kalendarzowych wpisana do książki serwisowej kasy fiskalnej przez serwisanta.

Brak wyżej opisanych rozwiązań łączyć się będzie z dodatkowymi kosztami wynagrodzeń serwisantów. Koszty te byłyby multiplikowane przy każdej kolejnej zmianie stawek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama