Złącza, wyjścia, wejścia – na co zwracać uwagę wybierając drukarkę?
REKLAMA
REKLAMA
• LPT – to najstarszy z interfejsów stosowanych w drukarkach. Jest to praktycznie port równoległy (IEEE184) mający postać 25-pinowego złącza szpilkowego. Złącze to opracowano w 1994 roku i dzisiaj jest już praktycznie niestosowane. Złącze to zapewnia prawidłowa transmisję na odległość 2 m, a przy dobrej jakości kablach nawet do 5 metrów, co jak na dzisiejsze standardy jest wynikiem niezwykle skromnym. Prędkość transmisji to ok. 2 Mbit/s dla najszybszej wersji ECP. Nie umożliwia podłączania hot-plug.
REKLAMA
REKLAMA
• USB – to najpopularniejszy i najbardziej wszechstronny interfejs komputerowy. Wersja 2.0 oferuje przepustowość do 480 Mbit/s, jednak wielu drukarkom wystarcza także połączenie w wersji 1.1 (1,5 Mbit). Obecnie na rynku można spotkać USB w wersji 3.0, jednak nie jest ono jeszcze popularne wśród drukarek.
• WiFi – to oczywiście łącze bezprzewodowe, które umożliwia komunikację między urządzeniami bez udziału znienawidzonych, plączących się kabli. W większości drukarek karta WiFi jest zgodna ze standardem 802.11 b/g, w najdroższych modelach, jest to standard – n. Oczywiście chodzi tu o prędkość przesyłu danych, jednak w przypadku drukarek nie musi to być standard –n, w zupełności wystarczy 802.11 b/g. Drukarka z WiFi wymaga posiadania rutera lub karty sieciowej WiFi w komputerze. Największą zaleta WiFi jest możliwość postawienia drukarki z dala od komputera. Oraz podłączenie do sieci kilku urządzeń.
Zobacz również: W jaki sposób małe firmy są narażone na przestępstwa w Sieci?
• Ethernet – łącze sieciowe (RJ-45) obecne w drukarkach biurowych, oraz lepiej wyposażonych modelach domowych. Idealne dla użytkowników posiadających sieć lokalna w domu, którzy jeszcze nie przesiedli się na łączność bezprzewodową, która jest oczywiście o wiele wygodniejsza i nowocześniejsza.
REKLAMA
• Bluetooth – ostatni, stosunkowo rzadko spotykany w drukarkach interfejs bezprzewodowy. W praktyce wykorzystywany jedynie do drukowania zdjęć z telefonów komórkowych lub innych urządzeń wyposażonych w Bluetooth. Nie jest to złącze niezbędne, ale nie zaszkodzi, jeśli nowa drukarka będzie w BT wyposażona.
• Czytnik kart pamięci – to bardzo przydatny dodatek, niezbędny w przypadku drukarek dedykowanych do zdjęć. Czytnik kart pamięci umożliwia bezpośrednie podłączenie karty pamięci i wydrukowanie z niej wybranych zdjęć. Najczęściej odczytywanymi formatami są SD i Memory Stick i ich pochodne. Nieco rzadziej xD i Compact Flash, jednak w najnowszych modelach spotkamy czytniki kart radzące sobie ze wszystkimi popularnymi formatami.
Zobacz również: Jak kontrolować pracę dysku twardego?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.