REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złącza, wyjścia, wejścia – na co zwracać uwagę wybierając drukarkę?

Kamil Rogala
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób wybierając drukarkę, zarówno do małego, czy dużego biura, tak samo do domu i gabinetu, nie zwraca uwagi na takie kwestie, jak rodzaje złącz, w które jest wyposażone dane urządzenie. Priorytetem jest technologia, w jakiej działa drukarka (atrament lub laser), jakość druku oraz kwestie ekonomiczne. Kierując się tymi aspektami, warto zwrócić uwagę na to, w jakie złącza, wejścia i wyjścia wyposażona jest interesująca nas drukarka. Być może początkowo zbędne złącze, przyda się w przyszłości. Poznajmy więc najpopularniejsze rodzaje złącz, wejść i wyjść w drukarce.

LPT – to najstarszy z interfejsów stosowanych w drukarkach. Jest to praktycznie port równoległy (IEEE184) mający postać 25-pinowego złącza szpilkowego. Złącze to opracowano w 1994 roku i dzisiaj jest już praktycznie niestosowane. Złącze to zapewnia prawidłowa transmisję na odległość 2 m, a przy dobrej jakości kablach nawet do 5 metrów, co jak na dzisiejsze standardy jest wynikiem niezwykle skromnym. Prędkość transmisji to ok. 2 Mbit/s dla najszybszej wersji ECP. Nie umożliwia podłączania hot-plug.

REKLAMA

REKLAMA

USB – to najpopularniejszy i najbardziej wszechstronny interfejs komputerowy. Wersja 2.0 oferuje przepustowość do 480 Mbit/s, jednak wielu drukarkom wystarcza także połączenie w wersji 1.1 (1,5 Mbit). Obecnie na rynku można spotkać USB w wersji 3.0, jednak nie jest ono jeszcze popularne wśród drukarek.

WiFi – to oczywiście łącze bezprzewodowe, które umożliwia komunikację między urządzeniami bez udziału znienawidzonych, plączących się kabli. W większości drukarek karta WiFi jest zgodna ze standardem 802.11 b/g, w najdroższych modelach, jest to standard – n. Oczywiście chodzi tu o prędkość przesyłu danych, jednak w przypadku drukarek nie musi to być standard –n, w zupełności wystarczy 802.11 b/g. Drukarka z WiFi wymaga posiadania rutera lub karty sieciowej WiFi w komputerze. Największą zaleta WiFi jest możliwość postawienia drukarki z dala od komputera. Oraz podłączenie do sieci kilku urządzeń.

Zobacz również: W jaki sposób małe firmy są narażone na przestępstwa w Sieci?

Ethernet – łącze sieciowe (RJ-45) obecne w drukarkach biurowych, oraz lepiej wyposażonych modelach domowych. Idealne dla użytkowników posiadających sieć lokalna w domu, którzy jeszcze nie przesiedli się na łączność bezprzewodową, która jest oczywiście o wiele wygodniejsza i nowocześniejsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bluetooth – ostatni, stosunkowo rzadko spotykany w drukarkach interfejs bezprzewodowy. W praktyce wykorzystywany jedynie do drukowania zdjęć z telefonów komórkowych lub innych urządzeń wyposażonych w Bluetooth. Nie jest to złącze niezbędne, ale nie zaszkodzi, jeśli nowa drukarka będzie w BT wyposażona.

Czytnik kart pamięci – to bardzo przydatny dodatek, niezbędny w przypadku drukarek dedykowanych do zdjęć. Czytnik kart pamięci umożliwia bezpośrednie podłączenie karty pamięci i wydrukowanie z niej wybranych zdjęć. Najczęściej odczytywanymi formatami są SD i Memory Stick i ich pochodne. Nieco rzadziej xD i Compact Flash, jednak w najnowszych modelach spotkamy czytniki kart radzące sobie ze wszystkimi popularnymi formatami. 

Zobacz również: Jak kontrolować pracę dysku twardego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA