REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakładam firmę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rejestracja działalności gospodarczej od 1 stycznia 2012 r.

REJESTRACJA FIRMY PRZEZ INTERNET W CEIDG - Z dniem 1 stycznia 2012 r. rejestracja prowadzących działalność gospodarczą będzie odbywać się wyłącznie w sieci. Finalizowany jest tym samym proces budowania i wprowadzania elektronicznego rejestru dostępnego przez Internet. Projekt wkroczył w końcową fazę realizacji z dniem 1 lipca 2011 r., od którego to funkcjonowanie rozpoczęła Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej: kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowanie według skali podatkowej oraz podatek liniowy. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej ma istotne znaczenie zarówno z punktu widzenia poprawności rozliczeń z fiskusem, jak i z perspektywy optymalizacji obciążeń podatkowych.

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na podstawie oświadczeń pracodawcy

Rozporządzenie dotyczące pracy cudzoziemców bez zezwolenia na pracę ogranicza pracę cudzoziemca 6 miesięcy niezależnie od liczby podmiotów powierzających mu pracę.

Rejestrowanie działalności gospodarczej przez Internet w CEIDG

REJESTRACJA FIRMY - Od 1 lipca 2011 r. każdy przedsiębiorca może zarejestrować swoją firmę przez Internet, posługując się formularzem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). CEIDG to system umożliwiający ewidencjonowanie działalności gospodarczej drogą elektroniczną i udostępniający informacje o przedsiębiorcach.

REKLAMA

Jak założyć działalność gospodarczą

Prowadzenie biznesu może w dzisiejszych czasach przybierać różne formy. Do prowadzenia dużego biznesu zwykle są zawiązywane spółki, ze względu na specyfikację tych podmiotów gospodarczych. Do prowadzenia małej działalności wystarczy najczęściej forma działalności gospodarczej. Procedura rejestracji jest o wiele prostsza niż w przypadku spółek. Zwykle przyszły przedsiębiorca jest w stanie sam poprowadzić wszelkie czynności.

Wybór odpowiedniego oprogramowania wspomagającego pracę i zarządzanie firmą

Wielu właścicieli i managerów słusznie upatruje źródeł sukcesu Firmy w ofercie i dynamicznej sprzedaży. Ale dobry produkt to nie wszystko. Rozwój i przewaga konkurencyjna zależą też od wewnętrznej sprawności przedsiębiorstwa. Pomagają w tym specjalistyczne systemy do zarządzania różnymi obszarami Twojej Firmy. Na co zwracać uwagę by dobrze i świadomie dokonać wyboru systemu?

Symfonia Start i Act!

Startujesz z własnym biznesem, prowadzisz działalność gospodarczą lub małą firmę? Sprawdź rozwiązania zaprojektowane dla Ciebie. Proste rozwiązania informatyczne, które usprawnią funkcjonowanie Twojej firmy bez względu na profil działalności.

Zakładasz lub rozwijasz firmę? Unikaj programów DOS-owych!

Jeśli planujesz zakup oprogramowania do prowadzenia kadr i płac, księgowości, magazynów i sprzedaży, możesz wpaść w technologiczną pułapkę. Dlatego unikaj rozwiązań tworzonych dla systemu DOS.

REKLAMA

CRM w kryzysie

 

Jak założyć spółkę jawną

Prowadzenie działalności gospodarczej może przybierać różne formy. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest odpowiednia dla osób prowadzących mały biznes. Jeżeli jednak ktoś planuje prowadzić większą firmę lub działalność na szerszą skalę – może rozważyć założenie spółki prawa handlowego. Podpowiadamy jak prawidłowo założyć spółkę jawną.

Jak założyć spółkę z o.o.

Nie słabnie popularność spółki z o.o. jako formy prawnej najstosowniejszej dla niezbyt dużego rozmiaru działalności. Wynika to z prostoty założenia i prowadzenia spółki, a także z ograniczonej odpowiedzialności za długi. Pomimo że przy postępowaniu założeniowym asystować musi notariusz, który sporządza np. umowę spółki, warto poznać zasady zawiązywania i rejestracji umowy.

Obowiązki formalne związane z zakładaniem firmy

Procedurę zakładania firmy należy rozpocząć od  wyboru rodzaju działalności, którą będziemy w przyszłości prowadzić oraz formy prawnej tej działalności. Jest to istotne, gdyż przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej należy zgłosić jej wpis do właściwego rejestru.

Jak wybrać nazwę dla firmy

Dobrych nazw jest zdecydowanie mniej niż dobrych firm. I jak kiedyś mogło to nie mieć wielkiego znaczenia, tak w epoce globalizacji właściwa nazwa startującego biznesu staje się coraz ważniejsza.

Jak sporządzić umowę spółki cywilnej

W czasach kryzysu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często planują jej zinstytucjonalizowanie. Świetnym narzędziem nadającym się do tego celu jest spółka cywilna.

Jak założyć działalność gospodarczą

Od kilku miesięcy zakładanie działalności gospodarczej zostało, przynajmniej w założeniu, znacznie uproszczone. „Jedno okienko” przez wielu jest jednak krytykowane. Przede wszystkim zdjęło z przedsiębiorcy tylko obowiązek osobistego stawiennictwa w ZUS.

Jak założyć firmę za pieniądze z urzędu pracy

Osoba bezrobotna, która ma pomysł na biznes, może otrzymać pieniądze na założenie własnej firmy. Może liczyć na 19 100 zł dotacji. Przyszły przedsiębiorca nie musi zwracać uzyskanych pieniędzy, jeśli prowadzi biznes co najmniej 12 miesięcy.

Nowe zasady rejestracji firm

Od 1 kwietnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli załatwiać wszystkie sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej i dokonywanymi w niej zmianami w urzędzie gminy, w tzw. jednym okienku. Informację do urzędu skarbowego, GUS i ZUS przekażą urzędnicy samorządowi.

Pięć kroków do własnej firmy

Coraz więcej osób zdaje się dochodzić do wniosku, że praca „na swoim” jest lepszym wyjściem, niż bycie zatrudnionym na umowę. W końcu nie na darmo powiadają, że własnymi rękoma można się jedynie garbu dorobić.

Składki dla osób rozpoczynających działalność

Dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Co to jest kredyt podatkowy i jak z niego korzystać

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z kredytu podatkowego tylko w jednym roku podatkowym.

Jak można zarejestrować w ZUS własną firmę

Rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej musi zgłosić się do ZUS i złożyć stosowne dokumenty i opłacać za siebie oraz zatrudnione osoby należne składki.

Zatrudnianie w Polsce bez zezwolenia

Obowiązujące przepisy pozwalają Białorusinom, Rosjanom i Ukraińcom podejmować w Polsce pracę bez zezwolenia. Mogą oni zatrudniać się u polskich przedsiębiorców dwa razy w roku na trzymiesięczne okresy.

Jak zarejestrować działalność gospodarczą

Kandydat na przedsiębiorcę musi najpierw zdecydować się na wybór formy prawnej, w jakiej będzie prowadził działalność gospodarczą. Od tego wyboru w znacznym stopniu zależy rodzaj i miejsce, w którym trzeba dokonać czynności rejestracyjnych.

Jak wybrać optymalną formę opodatkowania działalności

Wszyscy przedsiębiorcy będący osobą prawną płacą podatek dochodowy na takich samych zasadach. Natomiast osoby fizyczne mają do wyboru jeden z aż czterech możliwych sposobów rozliczania tego podatku. Wybór optymalnej formy zależy zarówno od rodzaju prowadzonej działalności, jak i kalkulacji finansowych.

Obowiązki pracodawcy wobec nowego pracownika

Zatrudnienie pracownika powoduje po stronie pracodawcy wiele obowiązków formalnych i faktycznych. Obowiązki formalne to te przewidziane w przepisach prawa pracy i bezwzględnie wiążące pracodawcę. Natomiast obowiązki faktyczne wiążą się z wprowadzaniem pracownika w zakres jego czynności, przygotowaniem i wyposażeniem stanowiska pracy oraz wskazaniem sposobu wykonywania pracy.

Opodatkowanie działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca wie, że jego największym problemem są podatki, które musi zapłacić na rzecz państwa. Nie każdy jednak wie, jak poradzić sobie z tym problemem w taki sposób, by jak najwięcej zaoszczędzić i jednocześnie nie narażać się na zarzuty ze strony fiskusa.

Dokumentacja ubezpieczeniowa przedsiębiorcy (cz. 1)

Zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności lub współpracy.

Dokumentacja ubezpieczeniowa przedsiębiorcy (cz. 2)

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie. Możliwość kontynuacji dotyczy jedynie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Jak założyć firmę i współpracować z ZUS

Osoba, która chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, musi, po uzyskaniu prawa do jej prowadzenia, zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS. Z tym momentem powstanie konieczność opłacania składek i przesyłania wymaganych dokumentów. W zależności od formy, w jakiej będzie prowadził firmę, rożne też będą jego obowiązki.

Podstawowe formy zatrudnienia

Aby obniżyć koszty pracy, niejednokrotnie zastępuje się umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi bądź kontraktami z jednoosobowymi firmami.

O co wolno pytać przed zatrudnieniem

Często zdarza się, że pracodawca w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pyta o szczegóły dotyczące życia prywatnego. Takie działanie jest zabronione, a kandydat na pracownika może pozostawić takie pytanie bez odpowiedzi.

Jak zatrudnić na czas wykonania określonej pracy

Zdarzają się sytuacje, gdy strony nie są w stanie określić czasu wykonania danej pracy, a ich zamiarem nie jest zawarcie umowy bezterminowej. Najlepszym wówczas rozwiązaniem jest podpisanie umowy na czas wykonania określonej pracy.

Obowiązek informacji o warunkach zatrudnienia

Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia informacji o warunkach zatrudnienia. Informacja stanowi dla pracownika podstawę bardziej świadomego egzekwowania przysługujących mu uprawnień.

Korzyści pracodawcy z zatrudnienia bezrobotnego (cz. 1)

Refundację składek na ubezpieczenia społeczne może otrzymać pracodawca, który zatrudniał skierowanego bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy.

Korzyści pracodawcy z zatrudnienia bezrobotnego (cz. 2)

W przypadku przyjęcia bezrobotnego na staż lub do przygotowania zawodowego pracodawcy nie ponoszą w zasadzie żadnych kosztów, ponieważ bezrobotny za te okresy otrzymuje stypendium, które wypłacane jest przez starostę.

Od zatrudnienia do zwolnienia

Od rodzaju umowy zależy wiele uprawnień pracowniczych, m.in. okres wypowiedzenia, możliwość jego dokonania, konieczność konsultacji związkowej przy wypowiedzeniu i inne.

Zgłoszenia podatkowe rozpoczynającego działalność

Przedsiębiorca debiutujący w biznesie, wśród wielu innych czynności rejestracyjnych, powinien załatwić formalności podatkowe. Najważniejszych musi dopełnić jeszcze przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej.

Trzeba się zarejestrować przed rozpoczęciem działalności

Podmioty, które mają zamiar wykonywać czynności opodatkowane akcyzą, muszą dokonać w urzędzie celnym zgłoszenia rejestracyjnego.

Jak prowadzić działalność w domu

Przedsiębiorca wykorzystujący dom dla potrzeb działalności gospodarczej musi zawiadomić o tym gminę, a także w zależności od zakresu prowadzonej działalności - inspekcję pracy, sanepid lub inne instytucje. Niektóre wydatki na dom może wliczyć w koszty firmy.

Blaski i cienie własnego biznesu

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z licznymi obowiązkami rejestracyjnymi i deklaracyjnymi.

Jak napisać umowę spółki cywilnej

Prawne podstawy funkcjonowania spółki cywilnej zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 860-875). W umowie tej spółki co najmniej dwaj wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 k.c.).

Jak prowadzić działalność w formie spółki cywilnej

Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mogą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą. Powinni wówczas zawrzeć umowę spółki cywilnej. Natomiast rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej każdy z nich sam zgłasza do ewidencji w gminie.

Jak napisać umowę spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest samodzielnym podmiotem posiadającym osobowość prawną. Jest to najczęściej występująca w obrocie forma spółki kapitałowej. Jej zasady funkcjonowania są uregulowane w Kodeksie spółek handlowych.

Jak zarejestrować spółkę z o.o.

Zakładanie spółki z o.o. nie kończy się z chwilą podpisania umowy. Spółka z o.o. powstaje dopiero w momencie jej ujawnienia w rejestrze przedsiębiorców, który jest częścią Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak napisać umowę spółki komandytowej

Spółka komandytowa uregulowana jest w Kodeksie spółek handlowych. W sprawach nieuregulowanych przepisami dotyczącymi spółki komandytowej należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące spółek jawnych.

Jak napisać umowę spółki jawnej

Spółka jawna jest formą prowadzenia działalności w większym rozmiarze niż spółka cywilna.

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.

REKLAMA