reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Opodatkowanie > Zgłoszenia podatkowe rozpoczynającego działalność

Zgłoszenia podatkowe rozpoczynającego działalność

Przedsiębiorca debiutujący w biznesie, wśród wielu innych czynności rejestracyjnych, powinien załatwić formalności podatkowe. Najważniejszych musi dopełnić jeszcze przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej.


Każdy, kto chce prowadzić działalność gospodarczą, musi płacić z tego tytułu podatek dochodowy. Zazwyczaj też podlega przepisom o podatku od towarów i usług (VAT). Prawo wymaga od osoby, która uzyskuje dochody z określonego źródła lub zaczyna wykonywać czynności podlegające VAT dopełnienia szeregu formalności. Najczęściej musi uzyskać lub zaktualizować dane dotyczące numeru identyfikacji podatkowej (NIP).


Każdy, kto osiągnął jakikolwiek przychód podlegający podatkowi dochodowemu, musiał wystąpić o nadanie NIP. Gdy następują zmiany danych zapisanych pod tym numerem, podatnik musi złożyć wniosek aktualizacyjny - na takim samym formularzu NIP, jak wniosek o nadanie numeru. W przypadku osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest to formularz NIP-1. I jeśli osoba taka ma już NIP, musi w urzędzie skarbowym (właściwym dla miejsca zamieszkania) złożyć wypełniony formularz aktualizacyjny. Jedynie ci, którzy zamierzają działać w formie spółki cywilnej, muszą wystąpić o nadanie (nowego) NIP tej spółce. Wówczas właściwym dla takiego wystąpienia jest urząd skarbowy miejsca prowadzonej działalności spółki. On też jest właściwy ze względu na obowiązki wynikające z ustawy o VAT.


Większość podatników rozpoczynając działalność gospodarczą może skorzystać ze zryczałtowanych form opodatkowania: karty podatkowej lub ryczałtu.


Podatnicy podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie. We wniosku tym zgłaszają prowadzenie działalności uprawnionej do opodatkowania w formie karty (wymienionej w tabelach stanowiących załącznik do ustawy). Trzeba pamiętać, że osoby takie nie mogą zatrudniać nikogo na podstawie umowy o pracę ani korzystać z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne. Ważne jest też, by sami nie prowadzili innej działalności pozarolniczej poza uprawniającą do opodatkowania kartą (to samo dotyczy małżonka podatnika) i żeby nie wytwarzali wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.


Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej podatnik składa do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, a jeśli rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego, to przed rozpoczęciem działalności.


Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania, nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Podatnik rozpoczynający działalność w ciągu roku podatkowego - do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama