Jak napisać umowę spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Tym wspólnym celem gospodarczym może być np. prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa czy osiąganie zysku. Wspólnikami spółki cywilnej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, lecz wyposażone w zdolność prawną, np. spółka jawna. Maksymalna liczba wspólników nie jest ograniczona. Spółka cywilna powstaje z chwilą zawarcia umowy. Oznacza to, że ustalenia zawarte w umowie spółki cywilnej obowiązują od chwili, w której umowa została podpisana.
REKLAMA
Warto podkreślić, że przedsiębiorcą nie jest spółka cywilna. Przedsiębiorcą jest każdy wspólnik (art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Ma to określone skutki. Wspólnicy spółki cywilnej będący osobami fizycznymi muszą posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w którym będzie zapisane, że są wspólnikami spółki cywilnej. Do uzyskania wpisu w gminnej ewidencji działalności gospodarczej zobowiązani są wszyscy wspólnicy spółki cywilnej jako osoby fizyczne.
Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Nie składa zatem deklaracji i nie rozlicza podatku dochodowego. Podatnikami są zaś wspólnicy tworzący spółkę. To spółka cywilna jest natomiast podatnikiem VAT (art. 15 ustawy o VAT); podobnie jest w przypadku podatku akcyzowego (art. 11 ustawy o podatku akcyzowym).
Ważną umowę spółki cywilnej można zawrzeć nawet ustnie. Ze względów praktycznych wskazana jest jednak forma pisemna. Pisemna umowa pozwoli wspólnikom umieścić w ewidencji działalności gospodarczej informację, że działają w spółce. Pisemnej umowy zażąda także urząd skarbowy. Gdyby umowa spółki miała przenosić własność nieruchomości (w formie wkładu wspólnika), należy ją zawrzeć w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości (art. 158 k.c.).
Umowa spółki cywilnej musi zawierać:
- oznaczenie wspólników (zazwyczaj będzie to imię, nazwisko i adres zamieszkania),
- określenie wspólnego celu gospodarczego (np. prowadzenie przedsiębiorstwa),
- wyznaczenie sposobu, w jaki wspólnicy będą dążyli do osiągnięcia łączącego ich celu gospodarczego (np. przez wniesienie wkładów).
Bez tych postanowień umowa spółki jest nieważna, bo nie spełniałaby wymagań definicji ustawowej.
WAŻNE!
Umowa spółki cywilnej musi zawierać oznaczenie wspólników, określenie wspólnego celu gospodarczego i wyznaczenie sposobu, w jaki wspólnicy będą dążyli do osiągnięcia łączącego ich celu gospodarczego.
W umowie spółki powinno się określić również:
- datę i czas, na jaki zostaje zawarta,
- zakres działalności według PKD,
- wkłady (w każdej postaci),
- podział zysku i uczestnictwo w stratach (wolno zwolnić wspólnika od udziału w stratach, ale niedopuszczalne jest wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach),
- prowadzącego sprawy spółki i jej reprezentację,
- okres obrotowy.
Umowa spółki cywilnej jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy w odróżnieniu od innych umów spółek spoczywa na wspólnikach, a nie na spółce. W urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki należy zapłacić pcc. Wynosi on 0,5% wartości wkładów wniesionych do majątku spółki. Wspólnicy powinni tu złożyć druk PCC-1 oraz opłacić podatek w terminie 14 dni od zawarcia umowy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Poniżej prezentujemy wzór umowy spółki cywilnej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
- art. 860-875 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA